Radio televizije Srbije, koja je bila 14 dana pod blokadom, odmah po okonačnju studentskog protesta je izvestila da je u Novom Sadu teže povređen dekan novosadskog DIF-a Patrik Drid i da su građani nasrtali na pripadnike Interventne jedince MUP-a Srbije i da je zbog toga policija reagovala.
U Dnevniku 2 RTS objavljen je snimak sa protesta održanog u Novom Sadu, a u izveštaju su studenti predstavljeni kao nasilnici koji su nasrtali na dekana Patrika Drida i policiju.
O policijskoj brutalnosti, broju pretučenih studenata – ni reč, izuzev vesti da je „jedna devojka povređena“. Kako i ko ju je povredio? To nije objašnjeno.
Novinarka produkcijske kuće Mreža Maja Divac osvrnula se na jučerašnje izveštavanje RTS naglašavajući da je javni servis obmanuo građane.
RTS treba blokirati zauvek!
U Dnevniku2 obmanjuju javnost da je dekan teže povređen, da su građani nasrtali na interventnu pa je zato reagovala..
Kažu da devojka ima povredu glave ali ne da ju je policajac iz čista mira udario metalnim štitom i onesvestio itd.
Ugasite se zauvek! pic.twitter.com/pXdl9eqvef— Maja Divac (@MajaDivac) April 28, 2025
Tokom jučerašnjeg dana policija je je na poziv dekana Patrika Drida došla ispred DIF-a u Novom Sadu, a kako bi on, kako su naveli studenti mogao da u uđe na fakultet.
A ovako izgleda VEST DANA na javnom medijskom servisu!
RTS bi trebalo ukinuti – ZAUVEK! https://t.co/QRv2XpsRaw pic.twitter.com/CZ92Z4wEct— Jovana Polic (@JovanaPolic) April 28, 2025
Tom prilikom policija je napala okupljene građane i studente, koristeći pendreke, biber sprej, štitove. Više mladih ljudi je tom prilikom povređeno.
RTS odblokiran
Nakon što je na sednici Odbora za kulturu i informisanje doneta odluka da bude raspisan novi konkurs za Savet REM-a, studenti su obustavili blokadu RTS-a. Javni servis, međutim, ni jutros ne emituje regularno program, ekipa N1 u Takovkoj 10 nije zatekla zaposlene izuzev radnika obezbeđenja.
Prema nezvaničnim saznanjima N1, zaposleni su od nadređenih dobili imejl u kom se navodi da je planirana dezinsekcija i deratizacija i da će im biti javljeno kada će moći da se vrate na posao.
Podsetimo, blokada RTS, jedna od najdužih i najradikalnijih do sada, trajala je 14 dana. Studenti su tokom blokade zatvorili sve zvanične ali i nezvanični ulaze.
Iako su sinoć oko 22 sata obustavili blokadu, na ulazu u Takovsku 10 ostavili su poruku „gledamo vas“ ispisanu kredom.
Pre nego što su se razišli studenti su prostor ispred RTS raščistili, skolonjeni su svi transparenti.
Studenti su ostavili i poruku za građane u komšiluku u kojoj im se zahvaljuju na strpljenju.
Građani sa Novog Beograda u maršu ka RTS-u, Foto: Vesna Lalić/Nova.rs