Logorske vatre i roštilj dozvoljeni tek na pojedinim izletištima. Kazne od 10.000 do 50.000 dinara plus prekršajna prijava
ŽAR za druženjem i uživanje na otvorenom za prvomajski uranak jedini je koji treba da ostane u prirodi. Roštilj i logorske vatre tek na pojedinim beogradskim izletištima su dozvoljeni uz bezbedno korišćenje prostora, pa će atraktivne lokacije biti pod budnim okom inspektora i komunalne policije, kao i vatrogasaca.
– Zakon zabranjuje loženje otvorene vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od njenog ruba, osim ako postoje predviđena i obeležena mesta za to – objašnjava Mile Jovičić, komandant vatrogasno-spasilačke brigade Beograd. – Ipak, dešava se da se prilikom velike posećenosti izletišta, sugrađani toga ne pridržavaju.
Pre bilo kakvog paljenja vatre potrebno je obezbediti prostor – ukloniti suvo granje, zapaljive materijale, a nije na odmet i pokvastiti zemlju.
– Vatra ne sme da se ostavlja bez nadzora, pogotovo ukoliko ima vetra – dodaje Jovičić. – Dovoljne zalihe vode uvek moraju da budu dostupne, a i kada se ugasi žarište potrebno je ostati bar pola sata kraj mesta pripreme hrane.
Kršenje odredbe Zakona o zaštiti od požara, koja se tiče loženja otvorene vatre u šumi, fizičko lice može koštati od 10.000 do 50.000 dinara. Kako se protiv prestupnika podnosi i prekršajna prijava, dodatni troškovi se nižu, kao što su troškovi suđenja, pa gozba na otvorenom može izaći papreno bahatog roštiljdžiju.
ĐUBRETU JE MESTO U KANTI
OSIM što se mora pripaziti na ugašen ogrev, izletnici ne treba da zaborave da sklone smeće koje ostane iza njih. Svake godine, komunalne službe jedva da postignu da uklone sve otpatke, a svaka zapaljiva materija u prirodi potencijalna je opasnost od požara.
VATROGASCI RADE ZA PRAZNIK
ZA vatrogasce će i praznik biti radni dan, sa posebnim dežurstvima kod Kosmaja, Košutnjaka, Ade Ciganlije i obrenovačke šume Zabran. Zvezdarske krošnje obilaziće Dobrovoljno vatrogasno društvo Zvezdara koji će upozoravati one koji ugrožavaju bezbednost izletišta.