Anonimni prijatelj socijalista koji mesečno za socijalnu pomoć dobija oko 8.000 dinara uspeo je da u 2014. godini SPS-u da prilog u iznosu od vrtoglavih 650.000 dinara, kojim je ova stranka finansirala svoje predizborne aktivnosti!
Socijalista mesečno prima 8.000 socijalne pomoći, a stranci za izbore 2014. dao 650.000.
Da paradoks bude veći, ukupna pomoć koju je prošle godine primio iznosila je 94.694,67 dinara, što znači da je darodavac stranci dao skoro sedam puta više nego što dobija kao korisnik socijalne pomoći.
Dijana Vukomanović iz SPS-a kaže da ne vidi elemente prekršaja Zakona o finansiranju političkih aktivnosti i da je bitno da SPS poštuje propise i da su podaci javni. U SNS-u kažu da nemaju saznanja da je bilo ko, ko prima socijalnu pomoć, uplatio prilog toj stranci i napominju da svi članovi i simpatizeri mogu da uplate prilog političkoj stranci u skladu sa Zakonom.
Ni simpatizeri SNS-a nisu sedeli skrštenih ruku, pa je 21 fizičko lice uplatilo u istom periodu naprednjacima sumu od 806.000 dinara. Jedan prilog je iznosio 6.000 dinara, a ostalih 20 po 40.000 dinara. Naravno, sva lica su primaoci socijalne pomoći. Pa tako imamo slučaj kada je fizičko lice koje ima više nego skromnu socijalu u godišnjem iznosu od 8.242,00 dinara, SNS-u uplatilo skoro pet puta veću cifru, odnosno 40.000 dinara.
Da Dinkićev URS i te kako ima one koji veruju u tu političku stranku, dokaz je i lice koje je uplatilo 80.000 dinara. Ono što je sporno je da to lice prima socijalnu pomoć u ukupnom godišnjem iznosu od 51.053,32 dinara.
Postavlja se pitanje kako socijalno najugroženija lica imaju sredstva da daju prilog političkim partijama u iznosima koji su mnogo veći od primljene pomoći.
Agencija za borbu protiv korupcije je došla do podataka da je određeni broj fizičkih lica, koja doniraju sredstva političkim subjektima, bio korisnik novčane socijalne pomoći u 2014. godini. Prilikom vršenja kontrole finansiranja izbornih kampanja Agencija je došla do podataka da su čak 23 lica koja su tokom 2014. godine primala novčanu socijalnu pomoć ujedno bila i davaoci priloga političkim strankama za izbornu kampanju tokom 2014. godine. Skoro sva lica su uplate političkim strankama vršila sa svog tekućeg računa na račun stranke i time postupala u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti. Agencija je i ranije obaveštavala javnost o tome da su korisnici sredstava socijalne pomoći „finansirali“ političke stranke tokom izbornih kampanja 2012.
Nemanja Nenadić, izvršni direktor Transparentnosti Srbije, ističe da ova pojava treba da bude signal raznim državnim organima da izvrše provere iz svoje nadležnosti.
-Tu imamo dve moguće opcije. Prva je da ta lica imaju mnogo više para nego što su prijavila, i mora da se proveri da li su prijavljeni svi njihovi prihodi. Druga opcije je da su ta lica stvarno siromašna, i da su uplatila tuđe pare. Ova druga opcija bi trebalo, osim Agencije za borbu protiv korupcije, da interesuje i javnog tužioca – rekao je za „Alo!“ Nenadić i dodao da ova pojava, nažalost, nije nova i da su se ovakve stvari dešavale i ranije.
J.Marković/Alo