Медицински радници запоследни у једном дому здравља у Србији свој радни дан почињу упозорењем које им се појави на почетној страни екрана чим се улогују у ИЗИС (Интегрисани здравствени информациони систем Републике Србије). Уместо „добро јутро“ или „добар дан“, управа их подсећа да је забрањено да комуницирају с медијима.
„Обавештавамо Вас да је забрањено гостовање у ТВ и радио емисијама и давање било каквих изјава за јавност / медије и одговарање на мејлове медија, без сагласности директора Дома здравља“, прво је што прочитају здравствени радници запослени у једном дому здравља када покрену ИЗИС.
„Сваки запослени када укључи компјутер и уђе у ИЗИС систем за рад/уношење података (анмнеза/налаз, писање терапије, издавање упута, лабораториских налаза…) на насловној страни мора прво да види текст којег, верујем, нема ни у Северној Кореји“, рекао је за Н1 саговорник из једне здравствене установе.
Из очигледних разлога, желео је да остане анониман. Како додаје, упозорење је унето у ИЗИС пре око 10 месеци.
Овај датум се поклапа са повратком Златибора Лончара на чело министарства здравља 2. маја и великим састанком који је девет дана касније одржао с директорима здравствених установа. Медији су тада пренели да је министар на састанку истакао да „очекује значајно већи ниво посвећености, професионализма и посебно унапређен однос према пацијентима“.
О ономе што се није нашло у штурим извештајима сведочили су поједини директори установа, који су казали да је Лончар наредио да ниједан лекар не сме да говори у јавности без претходног одобрења установе у којој је запослен, али и Министарства здравља, односно – министра.
„Састанак је био обавезан, сви смо морали бити тамо, иако је била субота, то никога не интересује. Од стране новог министра добили смо бројна упутства како да радимо, пре свега о сарадњи и односу са пацијентима, међутим и са медијима. Наглашено је да ће бити санкционисани сви они лекари који буду причали у јавности о свом послу и установама у којма раде, а да претходно нису добили одобрење директора и министарства“, рекао је у мају прошле године за Нова.рс лекар, директор једне здравствене установе у Србији, који је желео да буде анониман.
Да здравствене установе не могу самостално да комуницирају с медијима и сами смо се уверили јер је често једини одговор био: „Обратите се Министарству здравља за све потребне информације“.
Да ли ће се ситуација у здравственим установама променити, покушали смо да сазнамо у Влади Србије, на чијем челу је од 16. априла др Ђуро Мацут, који је на место премијера дошао као чувени лекар Клиничког центра Србије и редовни професор на Медицинском факултету. До објављивања овог текста одговор – нисмо добили.
Shutterstock/Nata Bene
Н. В. О. Н1