Medicinski radnici zaposledni u jednom domu zdravlja u Srbiji svoj radni dan počinju upozorenjem koje im se pojavi na početnoj strani ekrana čim se uloguju u IZIS (Integrisani zdravstveni informacioni sistem Republike Srbije). Umesto „dobro jutro“ ili „dobar dan“, uprava ih podseća da je zabranjeno da komuniciraju s medijima.
„Obaveštavamo Vas da je zabranjeno gostovanje u TV i radio emisijama i davanje bilo kakvih izjava za javnost / medije i odgovaranje na mejlove medija, bez saglasnosti direktora Doma zdravlja“, prvo je što pročitaju zdravstveni radnici zaposleni u jednom domu zdravlja kada pokrenu IZIS.
„Svaki zaposleni kada uključi kompjuter i uđe u IZIS sistem za rad/unošenje podataka (anmneza/nalaz, pisanje terapije, izdavanje uputa, laboratoriskih nalaza…) na naslovnoj strani mora prvo da vidi tekst kojeg, verujem, nema ni u Severnoj Koreji“, rekao je za N1 sagovornik iz jedne zdravstvene ustanove.
Iz očiglednih razloga, želeo je da ostane anoniman. Kako dodaje, upozorenje je uneto u IZIS pre oko 10 meseci.
Ovaj datum se poklapa sa povratkom Zlatibora Lončara na čelo ministarstva zdravlja 2. maja i velikim sastankom koji je devet dana kasnije održao s direktorima zdravstvenih ustanova. Mediji su tada preneli da je ministar na sastanku istakao da „očekuje značajno veći nivo posvećenosti, profesionalizma i posebno unapređen odnos prema pacijentima“.
O onome što se nije našlo u šturim izveštajima svedočili su pojedini direktori ustanova, koji su kazali da je Lončar naredio da nijedan lekar ne sme da govori u javnosti bez prethodnog odobrenja ustanove u kojoj je zaposlen, ali i Ministarstva zdravlja, odnosno – ministra.
„Sastanak je bio obavezan, svi smo morali biti tamo, iako je bila subota, to nikoga ne interesuje. Od strane novog ministra dobili smo brojna uputstva kako da radimo, pre svega o saradnji i odnosu sa pacijentima, međutim i sa medijima. Naglašeno je da će biti sankcionisani svi oni lekari koji budu pričali u javnosti o svom poslu i ustanovama u kojma rade, a da prethodno nisu dobili odobrenje direktora i ministarstva“, rekao je u maju prošle godine za Nova.rs lekar, direktor jedne zdravstvene ustanove u Srbiji, koji je želeo da bude anoniman.
Da zdravstvene ustanove ne mogu samostalno da komuniciraju s medijima i sami smo se uverili jer je često jedini odgovor bio: „Obratite se Ministarstvu zdravlja za sve potrebne informacije“.
Da li će se situacija u zdravstvenim ustanovama promeniti, pokušali smo da saznamo u Vladi Srbije, na čijem čelu je od 16. aprila dr Đuro Macut, koji je na mesto premijera došao kao čuveni lekar Kliničkog centra Srbije i redovni profesor na Medicinskom fakultetu. Do objavljivanja ovog teksta odgovor – nismo dobili.
Shutterstock/Nata Bene
N. V. O. N1