Ministarstvo pravde: Pozivamo Jukom da javnosti objasni zašto im nije prihvatljiv Predlog zakona o nestalim bebama

Ministarstvo pravde pozivalo je danas predstavnike nevladine organizacije Jukom da javnosti u Srbiji „objasne zašto im nije prihvatljiv“ Predlog zakona o nestalim bebama, budući da je, kako se navodi, nekoliko amandmana te organizacije postalo sastavni deo Predloga zakona koji se trenutno nalazi na dnevnom redu u Skupštini.

admin
februar 25, 2020

0 komentara

5 min čitanja
5

 

„S obzirom na to da je Jukom u saradnji sa Beogradskom grupom roditelja nestalih beba u novembru 2016. godine poslao predloge svojih amandmana, Ministarstvo je u skladu sa tim amandmanima unapredilo tekst, time što je prihvatilo sedam od devet tih amandmana. Ističemo da su predstavnici tih organizacija tada u dopisu Ministarstvu pravde istakli da su načelno saglasni sa njegovim upućivanjem u dalju proceduru“, piše u saopštenju Ministarstva.

Ministarstvo je u saopštenju dostavilo i dopis Jukoma iz 2016. u kojem se navodi da su načelno saglasni sa upućivanjem teksta zakona u proceduru, kao i da ostaje otvoreno pitanje primene zakona.

Milena Vasić iz Jukoma rekla je nedavno za Insajder da aktuelna verzija Predloga zakona nije podobna da utvrdi činjenice o svakom pojedinačnom slučaju.

„Već naprotiv, u njemu se krije namera da se kroz sistem obeštećenja roditeljima pruži novčana naknada, i to tako što bi sud donosio rešenje da je nemoguće utvrditi istinu”, kaže Vasić.

To je ujedno i najveća kritika na Predlog zakona.

Ministarstvo u današnjem saopštenju navodi i da predloženi tekst zakona „sadrži većinu preporuka Saveta Evrope“, kao i da je to telo dalo pozitivnu ocenu na predloženi zakon.

Za primenu zakona o nestalim bebama, odnosno za odštetu predviđeno je oko 6,8 miliona evra.

Zakonom je za slučajeve u kojem je utvrđena povreda prava na porodični život propisana gornja granica iznosa pravične naknade od 10.000 evra, koji je adekvatan iznosu koji je Evropski sud za ljudska prava dosudio.

Roditelji koji sumnjaju da su im deca ukradena u porodilištu održali su juče protest ispred Skupštine Srbije jer je na dnevni red stavljen Predlog zakona o nestalim bebama. On, međutim, ne garantuje da će roditelji saznati šta se dogodilo sa njihovom decom i da li su živa, već predviđa novčanu odštetu. Zbog toga Beogradska grupa roditelja nestalih beba traži povlačenje zakona iz skupštinske procedure, pregovore sa vlastima i izradu novog zakona, rekla je na protestu predsednica tog udruženja Mirjana Novokmet.

Ovaj Predlog zakona, međutim, neće biti povučen iz skupštinske procedure. Kako je za Insajder danas rekla poslanica Srpske napredne stranke Aleksandra Tomić, poslanici te stranke će glasati za usvajanje Zakona.

Između 350 i 650 roditelja obraćalo se nadležnim institucijama zbog sumnji da su njihova deca ukradena u porodilištima u Srbiji, ali do danas nisu saznali istinu. Jedna od njih je i Zorica Jovanović, kojoj su doktori u ćuprijskoj bolnici 1983. saopštili da je njen sin preminuo. Nisu joj dali da ga vidi, za uzrok smrti su naveli da je nepoznat, a smrt njenog sina nije zavedena u matičnoj knjizi umrlih. Telo bebe nikada nije predato porodici.

Upravo zato što joj institucije nisu pružale informacije o sudbini njenog detata, tužila je državu Evropskom sudu za ljudska prava. Sud je presudio u njenu korist, i pored novačne odštete naložio Srbiji da donese poseban zakon koji bi omogućio da svi roditelji koji sumnjaju saznaju šta je bilo sa njihovim bebama.

Insajder

Poslednje