Почетна » Заштитник грађана: ИМОВИНСКО СТАЊЕ И БРОЈ ДЕЦЕ НЕ МОГУ БИТИ ГЛАВНИ КРИТЕРИЈУМИ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ВИШКА ЗАПОСЛЕНИХ

Заштитник грађана: ИМОВИНСКО СТАЊЕ И БРОЈ ДЕЦЕ НЕ МОГУ БИТИ ГЛАВНИ КРИТЕРИЈУМИ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ВИШКА ЗАПОСЛЕНИХ

од admin
0 коментар

 

Заштитник грађана је по сопственој иницијативи, у циљу унапређења заштите људских слобода и права, разматрао критеријуме за утврђивање запослених за чијим је радом престала потреба, прописане чланом 34 Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика.

У мишљењу, Заштитник грађана наводи да је неопходно да ресорно министарство предложи Влади Републике Србије измену Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика у члану 34, став 1 тачка 5. и тачка 7, тако што ови критеријуми неће бити главни основ за бодовање запослених већ ће се примењивати само као допунски.

Заштитник грађана истиче да квалитет и унапређење образовања не треба да зависе подједнако од критеријума који се односе на аспект образовања и васпитања и од критеријума да ли запослени има децу и каквог је имовинског стања, што је сада случај јер се по члану 34 поред критеријума – рад остварен у радном односу, образовање, такмичења, педагошки допринос у раду и здравствено стање, подједнако бодују и критеријуми имовинско стање и број деце предшколског узраста, односно деце на редовном школовању до 26 година старости.

У овој ситуацији, запослени који има троје или више деце (5 бодова) остварује више бодова у односу на запосленог чији је ученик освојио прво место на регионалном такмичењу (4 бода) или на запосленог који је учествовао у изради уџбеника (4 бода). Такође, на овај начин запослени који користе своју слободу одлучивања о рађању деце, прописану Уставом, или из медицински индикованих разлога не могу да имају децу могу бити дискриминисани у односу на остале категорије запослених, сматра Заштитник грађана.

Заштитник грађана сматра да критеријум – број деце који запослени има, поред неусклађености са позитивним прописима, и критеријум – имовинско стање, нису оправдани и меродавни за утврђивање запосленог за чијим је радом престала потреба и да се морају довести у везу пре свега са улогом коју образовне и васпитне установе остварују, посебно у случају утврђивања запослених за чијим радом је престала потреба.

Заштитник грађана истиче да критеријуми имовинско стање и број деце треба да се примењују само као допунски, односно само онда када се на основу осталих критеријума не може утврди запослени за чијим радом је престала потреба.

Можда ти се свиди

Оставите коментар