Бројила ће очитавати предузеће Данета Шијана: Посао вредан 2,88 милијарди динара
Милион евра месечно за очитавање 2,5 милиона бројила у Србији. Овај посао укупне вредности 2,88 милијарди динара, што је око 24,5 милиона евра, Електродистрибуција Србије доделила је групи предузећа коју предводи фирма у сувласништву Данета Шијана. Тако се, практично, окончао поступак који траје још од 5. октобра 2024. године – прво кроз тендер који је завршен обуставом поступка, па потом кроз нови тендер започет 30. јула 2025. године.
Електродистрибуција Србије закључила је оквирни споразум вредан 2,88 милијарди динара (са ПДВ-ом) са групом понуђача коју предводи Т&М Гроуп Солутионс у сувласништву Данета Шијана. Остали чланови ове групе су ПРО ТЕНТ Обреновац, Добергард из Београда и Агенција за привремено запошљавање Лаборис ХРС из Новог Сада.
Споразум је закључен на две године, што практично значи да ће читање струје Електродистрибуцију месечно коштати 120 милиона динара, односно нешто мало преко милион евра.
Гледано по мерном месту – свако читање једног бројила ове фирме ће Електродистрибуцији наплатити 48 динара, сваког месеца.
Очитавање бројила подразумева, према спецификацији предмета набавке, прикупљање података о потрошњи електричне енергије на пет дистрибутивних подручја: ДП Београд, ДП Нови Сад, ДП Краљево, ДП Ниш и дистрибутивног подручја Крагујевац.
Реч је о укупно два и по милиона бројила: на дистрибутивном подручју Београда има их укупно 522.209 (огранци Београд центар, Баново брдо, Земун, Младеновац, Обреновац, Крњача и Лазаревац).
ДП Нови Сад обухвата укупно 636.978 бројила, ДП Краљево 688.499 бројила, ДП Ниш 438.797 и ДП Крагујевац 213.517.
Довођење људи из РС на гласање у Србију, привођење и забрана уласка у Црну Гору…
Подсетимо, компанија Т&М Гроуп Солутионс оптуживана је за довођење људи из Републике Српске у „Београдску арену“ да гласају на локалним изборима.
Како је писала Нова економија, Дане Шијан је привођен у Црној Гори уочи локалних избора 2021. због сумње да је илегално уносио новац и помагао коалицији окупљеној око Демократског фронта (ДФ). Црногорска полиција му је забранила улазак из разлога националне безбедности. За његову компанију, која пружа услуге обезбеђења, медији су писали да је током избора у децембру 2023. године довозила „фантомске бираче“ из Републике Српске на београдске локалне изборе.
Опширније читајте на порталу Н1.
Foto: E-Stock/Dušan Milenković
