Цена игнорисања струке су људски животи: Инжењери поводом отварања деонице Пожега – Паковраће без употребне дозволе

bezbednostdeonica putainzinjeripozega-pakovrace
Други Пишу
јул 7, 2025

0 коментара

6 мин читања
127

Заједнице „Захтеви инжењера“ послала је отворено писмо у коме су изразили „дубоку забринутост и професионалну узнемиреност“ поводом јучерашњег отварања деонице ауто-пута Паковраће–Пожега без завршених функционалних испитивања и без прибављене употребне дозволе, што представља грубо кршење Закона о планирању и изградњи.

„Неприхватљиво је да председник Републике Србије, јавно и уз подсмех, минимализује озбиљност техничких и правних недостатака изјавом да „недостаје само један папир“, и да истовремено инсистира на отварању објекта који није прошао сва функционална тестирања. Таква изјава није само непримерена и уставно
неутемељена, већ директно подрива темеље правне државе и угрожава безбедност грађана“, наводи се у писму заједнице која окупља неколико хиљада инжењера различитих струка.

Инжењери посебно истичу да их забрињава и то што директор јавног предузећа „Путеви Србије“, Зоран Дробњак, изјављује да „правилник није битан“, уз тврдњу да је тунел „безбедан“.

„Такав став представља не само отворено непоштовање закона, већ и грубо ниподаштавање професије и свих инжењера који свој потпис стављају искључиво на технички проверене и безбедне објекте. Додатно нас забрињава и јучерашња изјава министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Александре Софронијевић, у којој се они који јавно изражавају забринутост и упозоравају на недовршеност и потенцијалну опасност нове деонице означавају као „ширитељи панике“ и потенцијални починиоци кривичног дела. Њена тврдња да се ради о „потпуно безбедној деоници“ и да „они који упозоравају нису ни видели техничку документацију“, представља недопустиво омаловажавање стручне заједнице. Изјаве ове врсте не само да нарушавају достојанство професије, већ стварају атмосферу притиска, страха и цензуре међу инжењерима, обесхрабрујући их да професионално и етички обављају свој посао. У демократском друштву,
позивање на закон не може и не сме бити проглашено за кривично дело“, поручују инжењери.

Такође наглашавају и да је недопустиво да Инжењерска комора Србије остаје нема на сва ова дешавања.

„Подсећамо јавност да је 5. јула прошле године, уз политичку церемонију, отворена реконструисана железничка станица у Новом Саду, и то пре завршетка свих безбедносних провера и док је још била градилиште. Само неколико месеци касније, услед урушавања надстрешнице, живот је изгубило шеснаест људи. Цена игнорисања струке тада је била – људски живот“, кажу инжењери и испостављају своје захтеве.

1. Пуштање у саобраћај деонице Паковраће–Пожега, укључујући тунел „Муњино брдо“, када се испуне сви законом прописани технички услови и прибави важећа употребна дозвола.

2. Потпуни прекид политичког утицаја на рад пројектаната, извођача и стручног надзора.

3. Издавање објективног, потпуног и независног извештаја о степену завршености и безбедносној опремљености ове деонице, укључујући техничке извештаје о испитивању функционалности аутоматских система као и објављивање Извештаја Комисије за техички преглед објекта.

4. Јасан и недвосмислен одговор Инжењерске коморе Србије на дешавања претходних дана и заштиту струке, инжењерске етике и законских процедура.

5. Покретање од стране Инжењерске коморе Србије иницијативе за оцену уставности Уредбе којом се уводи тзв. „пробни рад“ на саобраћајницама као и коришћење објекта док је у пробном раду, што није предвиђено важећим Законом о планирању и изградњи.

На крају, они истичу да безбедност није ствар слободне процене, она је резултат строге и документоване
провере.
„Закон није препрека — он је гаранција квалитета, одговорности и заштите. Струка није тишина — струка је глас разума“, закључује се у саопштењу заједнице „Захтеви инжењера“.

foto (BETAPHOTO/Predsedništvo Srbije/Dimitrije Goll)

Данас Онлине

Последње
Претплати се на нашу мејл листу

Пријавите се на нашу маилинг листу и будите увек информисани!

Последње