Inspekcija utvrdila nepravilnosti: Kafu sa dodatkom surogata prodavali kao čistu kafu

inspekcijakafa
Drugi Pišu
jun 4, 2025

0 komentara

4 min čitanja
134

Poljoprivredna inspekcija nastavlja intenzivne kontrole u cilju zaštite potrošača i obezbeđenja visokog nivoa bezbednosti hrane na tržištu Srbije. Poslednje kontrole pokazale su niz nepravilnosti kako u oblasti prodaje kafe, tako i u higijenskim uslovima rada u maloprodajnim objektima, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede.

Akcijskom kontrolom utvrđeno je da su četiri privredna subjekta obmanjivala potrošače nudeći proizvode sa dodatkom surogata kao da su u pitanju proizvodi od čiste kafe, navodi se i dodaje da su od ukupno 108 uzoraka koji su analizirani, nepravilnosti otkrivene kod četiri proizvođača.

„U jednom slučaju, na ambalaži je istaknut naziv ‘Premijum kafa bogatog ukusa’, dok je na skrivenom mestu sitnim slovima navedeno da je reč o mešavini kafe i surogata, čime je potrošač doveden u zabludu“, pojasnili su iz Ministarstva.

Dodaje se i da je kod proizvođača iz Novog Sada utvrđeno da je zbog tehnološke greške došlo do mešanja serija proizvoda, usled čega je 120 pakovanja od 200 grama povučeno iz prodaje.

Takođe, kod drugog proizvođača iz istog grada povučeno je 600 kilograma proizvoda vrednih 750.000 dinara zbog nepravilnog deklarisanja — nije bio naznačen alergen iz ječma. Takođe, proizvođač iz Kruševca je kafu sa dodatkom surogata prodavao kao čistu kafu.

Poljoprivredna inspekcija je za sve utvrđene nepravilnosti preduzela zakonom propisane mere, navodi se u saopštenju.

Tokom aprila i maja inspektori su sproveli i 151 inspekcijski nadzor u objektima koji obavljaju delatnost prodaje hrane.

Iz Ministarstva pojašnjavaju da su se kontrole odnosile na primnu Zakona o bezbednosti hrane, a poseban akcenat je bio na proizvodima sa isteklim rokom upotrebe, obavezama upisa u Centralni registar objekata i ispunjenosti uslova higijene, naročito u pogledu čuvanja hrane koja zahteva poseban temperaturni režim.

Utvrđeno je da 16 subjekata nema propisane higijenske uslove, u četiri slučaja su pronađeni proizvodi sa isteklim rokom upotrebe, dok osam subjekata nije bilo upisano u Centralni registar objekata. U jednom slučaju utvrđena je nepravilnost u deklarisanju proizvoda, dodaje se.

I u ovim slučajevima, poljoprivredna inspekcija je preduzela sve zakonom propisane mere kako bi se otklonjene nepravilnosti i obezbedila bezbednost hrane za sve potrošače.

Foto: Ana Mihailović/Danas

E,D   Danas

Poslednje
Pretplati se na našu mejl listu

Prijavite se na našu mailing listu i budite uvek informisani!

Poslednje