OVO JE PORAŽAVAJUĆE: Čak 50 hiljada ljudi u SRBIJI radi i ne prima PLATU!

admin
jul 14, 2015

0 komentara

4 min čitanja
9

Mnogi privatnici u Srbiji ne uplaćuju nikakve doprinose svojim radnicima.

Od oko 1.800.000 zaposlenih u Srbiji, najmanje 50.000 njih radi, a uopšte ne prima platu.

Istovremeno, bar 600 hiljada radnika iz privatnog sektora platu prima sa zakašnjenjem od najmanje mesec dana, pokazuje istraživanje Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije.

Da je kašnjenje zarada kod privatnika u Srbiji postala svakodnevica, potvrđuje i podatak da svega 170 hiljada zaposlenih u privatnom sektoru dobije platu na vreme, u dan, dok ostali u proseku kasne između tri i 30 meseci.

Poseban problem je, međutim, da totovo nijedan poslodavac nije odgovarao za ovakvu vrstu nepoštovanja ugovora.

Stručnjaci kažu da se radnici jako retko odlučuju da se obrate nadležnim inspekcijama zbog straha od otkaza.

Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, Ranka Savić, navodi da ovoliko kašnjenje u isplati plata oslikava pravo stanje stvari u našoj privredi.

– Redovnost isplate zarada u javnom sektoru je neuporedivo veća nego u privatnom sektoru. Inpekcija rada nema precizne podatke, jer reaguje ili po prijavi sindikata ili zaposlenog, ili na osnovu kontrole. Najgora sitacija je u tekstilnoj i prerađivačkoj industriji, zatim u metalskoj, a potom i u trgovini i u medijima – ističe Savićeva.

Ona tvrdi da je najčešći razlog za neisplaćivanje zarada nelividnost firme, odnosno blokada računa.

– Blokada neke firme je razlog zbog kojeg u oko 90 odsto slučajeva radnici ne dobijaju platu. Međutim, u preostalih 10 odsto slučajeva radi se o nasavesnim poslodavcima kojima računi nisu blokirani. Kako bi ostvarili što veći profit, gazde znaju i mesecima da ne isplaćuju zarade – navodi Savićeva.

Savićeva ističe da ne postoji nijedan slučaj gde je poslodavac odgovarao zbog kašnjenja u isplatama.

– Poslodavci po Zakonu u o radu mogu da odgovaraju, doduše samo prekršajno, ali to se do sada nije desilo. S druge strane, i radnici se plaše da ih prijave inspekciji zbog straha od gubitka posla, tako da se svi vrte u tom krugu – ističe Savićeva.

(Telegraf.rs / Informer)

Poslednje
Pretplati se na našu mejl listu

Prijavite se na našu mailing listu i budite uvek informisani!

Poslednje