Држава ће од бизнисмена Станка Суботића откупити 18 парцела, површине од око 88 ари у непосредној близини Аеродрома „Никола Тесла“ које се воде на његову фирму Пош пропертис, објавио је Радар.
Та фирма би мога да од те продаје приходује 3,8 милиона евра.
Станко Суботић познатији у јавности по надимку Цане дуго је био у медијској илегали, али и даље послује у Србији и региону, а једна од његових фирми са седиштем у Београду је Пош пропертис, бави се куповином и продајом некретнина.
Као њен формални власник на сајту Агенције за привредне регистре води се компанија Емерџинг маркетс инвестментс С. А. из Луксембурга, али у бази стварних власника пише да у њој 100 одсто удела има Станко Суботић.
Није познато за који се конкретно пројекат откупљује ово земљиште, ни за колико новца, али у доступним плановима који су израђени за реализацију пројеката у оквиру међународне изложбе Експо 2027 нису наведене парцеле које припадају Станку Суботићу, односно његовој компанији.
Не виде се ни у плановима за изградњу Националног стадиона у непосредној близини.
Поступак експропријације покренут је 13. јуна у корист јавне својине града Београда, на предлог Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу града, али се још не зна за који пројекат, јер то земљиште није обухваћено плановима за Експо 2027 и Национални стадион.
Радар је мејлом упутио питања директору фирме Пош пропертис, Владимиру Кркобабићу, због ког пројекта је њихово земљиште у поступку експропријације и колико ће им новца за то држава исплатити, а уплата је требало да легне на њихов рачун још 25. јуна, али одговори од Кркобабића нису стигли.
Упркос ћутању у фирми Цанета Суботића, вредност земљишта се бар оквирно може израчунати, будући да је тај бизнисмен већ продао неке парцеле у близини Аеродрома „Никола Тесла“ и то његовом концесионару, француској компанији Ванси.
Како је писао КРИК још 2021. године, француска фирма је Суботићу платила 47 милиона евра за 11 хектара земљишта, односно 436 евра по квадратном метру, иако се у прилогу уговора Владе Србије и Вансија из 2018. видело да је група саветника Владе Србије навела да квадрат земљишта у том подручју вреди 100 евра.
Из компаније Ванси новинарима КРИК-а рекли су да су преговоре о куповини земљишта са Суботићем водили док је трајала тендерска процедура за српски аеродром, током 2017. године.
Они су објаснили да су сарађивали са Станком Суботићем јер им је његово земљиште било неопходно како би проширили аеродром.
„Цена парцела била је резултат преговора између продавца и купца, при чему је узета у обзир предност његове позиције“, писало је у одговору.
Цена квадрата у том делу града, због пројекта Експо 2027, Националног стадиона и других, пре свега државних пројеката је у међувремену значајно порасла, али ако би се сада, четири године касније, рачунало да је цена квадрата у близини Аеродрома „Никола Тесла“ 436 евра, онда би држава Цанету Суботићу, односно његовој фирми морала да исплати око 3,86 милиона евра.
По закону, у поступку експропријације плаћа се тржишна вредност, а пре само четири године њу је, практично одредио договор Вансија и Суботића.
Ппоред оних парцела које ће продати држави, Суботићева фирма у Сурчину поседује још 128 парцела и објеката, чија је укупна површина већа од 83 хектара.
Осим Пош пропертиса, Суботић је власник или сувласник још најмање четири фирме, Пош некретнина, Д трејда, Систем некретнина и Зеленог хоризонта.
Неке од њих основане су у скорије време, а баве се трговином, изградњом стамбених и нестамбених зграда, као и куповином и продајом некретнина.
Занимљиво је и да се у једној од пословних база као „ћерка фирма“ компаније Пош пропертис води авио-компанија Софт вајт, која је сада у власништву бизнисмена Николе Петровића, кума председника државе Александра Вучића и бившег генералног директора државног предузећа Електромрежа Србије.
Реч је о авио-фирми Стар флај вингс, која је прошле године била умешана у међународни скандал, заједно са две компаније које су у то време биле у власништву власника Пинка, Жељка Митровића.
Иако за себе тврди да није контроверзни бизнисмен, Станко Суботић је био оптужен за шверц цигарета и теретио се да је био на челу групе која их је шверцовала из Македоније у Србију и продавала правним и физичким лицима 1995. и 1996.
Због истраге која је вођена против њега, у бекству је провео седам година. Живео је у Швајцарској, чији је држављанин, а власти те земље нису желеле да поступе по Интерполовој потерници и испоруче га Србији.
Тамо је слободно живео и радио, а његово изручење одбиле су и руске власти 2008. године, јер тамошњи закон није признавао кривично дело за које се теретио пре измене оптужнице 2013.
Све се за Суботића променило доласком на власт СНС-а, омогућено му је да се врати у Србију и брани са слободе, убрзо је поништена и пресуда против њега, а он је јавно негирао да је близак актуелној власти и рекао да само гласа за Александра Вучића.
Foto: BETAPHOTO/Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije