Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је данас да очекује да до 1. септембра буде завршен највећи број радова у центру Београда, као и да ће до тада бити нормализован саобраћај у том делу града.
Шапић је новинарима, приликом представљања нових трамваја који од сутра излазе на београдске улице, рекао да ће, ако нешто остане од радова после тог периода, то бити тротоари и постављање камених плоча.
„Оно што сад знам је да ћемо сат и тај камен којим ће постоље бити облепљено морати да сачекамо до 15. (септембра). Причам о београдском сату у оном кружном току, који се никада неће градити, на оном невидљивом тргу. Е па на том невидљивом тргу ће доћи невидљиви сат са невидљивим постољем. Покушаћемо да пустимо саобраћај раније, али то неће угрожавати функционисање“, казао је он.
Додао је да град до септембра треба да покуша да оспособи поједине делове града за саобраћај.
„Иза нас је стварно један изузетно турбулентан период, знате и сами што се тиче саобраћаја у граду. Ја се надам да излазимо из тога и да ћемо ући у једно нормално функционисање, да више нећемо морати да гледамо у небо да ли ће негде нешто бити заблокирано, да ли ће моћи да се прође“, казао је Шапић.
Додао је да ће град максимално искористити август, док су мање гужве у саобраћају, како би били убрзани и завршени сви радови, најављујући да ће Теразије у једном тренутку бити потпуно затворене – од 2. до 11. августа.
На питање да ли ће доћи до затварања трамвајског саобраћаја на Мосту на Ади због реконструкције прагова и шина, градоначелник је казао да су то „баљезгарије“ и рекао да неће одговарати на таква питања, додајући да ће грађани бити информисани уколико дође до такве одлуке.
Говорећи о заустављеним радовима на станичној згради Аутобуске станице на Новом Београду, казао је да су обустављени због жалбе једног од понуђача на тендеру, као и да нема информацију када би они могли да буду настављени.
„Шта да уради онда Градска грађевинска дирекција? Да то игнорише и да додели посао? То је кршење закона. Очекујете да вршимо притисак на комисију како ће да одлучи? Па то је кршење закона. Шта ћемо сада – па ништа, такав је закон. Поштоваћемо закон“, казао је градоначелник.
Упитан како градски буџет подноси све радове, Шапић је казао да је буџет Београда остао исти као и у претходне три године, иако су цене повећане за 25-30 одсто, додајући да користи све капацитете које има на располагању, као и да град има већи кредитни потенцијал него што користи.
„Онолико колико имамо – толико трошимо. Е сад, како сада свега овога има, а раније није било – то није питање за мене“, казао је Шапић.
foto: Antonio Ahel/ATAImages