Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) objavio je da je od Uprave za trezor dobio izveštaje koji otkrivaju da je firma “Pink International Company” samo u martu ove godine dobio skoro 3,5 miliona evra.
Uplata je knjižena pod šifrom “kratkoročni krediti”, pod kojom je Pink u protekle dve godine više puta dobio novac.
CINS navodi da im je u 2015. godini uplaćeno više od 3,5 miliona evra, a 2014. godine preko 120 hiljada evra.
U februaru ove godine Pinku je uplaćeno i više od 9,3 hiljade evra, ali pod šifrom “ostali plasmani”.
Navedeni iznosi bacaju novo svetlo na pomoć koju je država pružala Pinku kroz AOFI i ne znače da ona nije još i veća, dodaje CINS.
AOFI je za Pink izdavala i garancije, što se u izveštajima trezora ne vidi.
Samo jedna garancija, prema ranijim ugovorima koje je CINS objavio, iznosi 2,5 miliona evra i data je u korist AIK banke. Ugovor je potpisan 8. avgusta 2014. godine.
Nestao poreski dug
Tokom 2014. godine Pink se pojavljuje na listama Poreske uprave kao jedan od najvećih poreskih dužnika.
U trenutku kada je sklapan ugovor o garanciji u korist AIK banke, odlaganje plaćanja jednog dela duga još nije bilo odobreno pa ostaje nejasno kako je ova kompanija ispunila uslov po kojem klijenti AOFI-ja ne smeju da imaju poreska dugovanja.
Drugi ugovor sklopljen je 10. decembra 2014. godine, kada su Željko Mitrović, vlasnik Pink International Company, i Dejan Vukotić, direktor AOFI-ja, dogovorili da Pink dobije kredit od 1,4 miliona evra.
Ovim ugovorom omogućeno je finansiranje ugovora Pinka sa preduzećima BH Telecom iz Sarajeva i MTEL iz Podgorice.
U pismu Džordžu Sorosu iz avgusta ove godine vlasnik Pink International Company Željko Mitrović je naveo da je za skoro četiri miliona evra, koliko je navodno Sorosev Fond za otvoreno društvo uplatio nevladinim organizacijama u Srbiji, moglo da se izgradi 40 škola, 120 ambulanti ili 10 bolnica.
Međutim, Mitrović nije naveo šta je država mogla da izgradi za gotovo sedam miliona evra, koliko je njegova firma dobila od državne Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI) i to samo na osnovu kredita.
Takođe, čak 12 Pinkovih kanala se ilegalno emituje zemaljskim putem preko firme “mts AntenaTV” čiji su osnivači dve drđavne firme – Telekom i JP Emisiona tehnika i mreže.
Nacionalni emiteri RTS, Prva, B92 i Hepi protestovali su zbog povlašćenog položaja Pinka, navodeći da je došlo do grubog kršenja zakona jer za ti kanali nemaju dozvolu za emitovanje zemaljskog programa na nacionalnom nivou.
CINS / Teleprompter