- sednica SGO Grocka, održana je u petak 17. Aprila 2015 godine, sa samo pet tačaka dnevnog reda.
Međutim, rasprava za skupštinskom govornicom trajala je gotovo dva sata. Najviše je trajala polemika oko prve tačke dnevnog reda- PREDLOG ODLUKE KOJOM SE DAJE SAGLASNOST NA PROJEKAT JAVNOG-PRIVATNOG PARTNERSTVA ZA POVERAVANJE OBAVLJANJA KOMUNALNE DELATNOSTISAKUPLJANJE, TRANSPORT I ODLAGANJE KOMUNALNOG OTPADA I PROIZVODNJU I DISTRIBUCIJI TOPLOTNE ENERGIJE NA TERITORIJI GRADSKE OPŠTINE GROCKA.
Na samom početku sednice, konstatovano je da je prisutno od 35, 25 odbornika. Zatim je usvojen zapisnik sa prošle sednice, bez proširenja dnevnog reda.
Odmah na prvoj tački dnevnog reda, odbornik Đorđe Stanojević je zatražio da izađe predlagač predloga i da objasni odbornicima za šta se glasa.
Predsednik opštine Grocka, Stefan Dilberović je zatim objasnio da je Opština u finansijskoj krizi i da ima samo za isplatu plata. Samim tim, kako je istako Dilberović, o nekim investicijama finansiranjem od strane opštine je teško i pričati. Kako je naveo Dilberović, ovaj predlog je dobar i da svi odbornici bi trebalo da ga podrže jer će rešiti pitanje komunalnog otpada. Na predlogu su radili stručnjaci, rekao je između ostaloga Dilberović.
Posle Dilberovićeg izlaganja, Đorđe Stanojević je upitao zašto ih niko iz opštine Grocka, i posle više traženih zahteva, nije obavestio koliko ima radnika u tim komunalnim preduzećima. Stanojević je naveo da ako ima 300 radnika u ovim komunalnim preduzećima, po njegovim podacima, a sada se broj radnika u toj novoj firmi treba svesti na 133, da se tu nalaze zapravo uštede. Po njegovom proračunu smanjenjem broja radnika na ovaj broj bi se napravila ušteda od oko 100 000 evra, što nisu mala finansijska sredstva. Zbog svega toga, kako je izneo Stanojević, zašto se ova komunalna preduzeća daju u JPP-a, akda to može i opština da uradi. Stanojević ipak istakao i da jeste za JPP, ali ne i da se nepto da na 25 godina. Pogotovo što u ugovoru ima stavka da nova firma može da „Usled više sile“ otkaže ugovor, a u ugovoru nigde nije precizirano šta je viša sila.
Dilberović, na konstataciju Stanojevića da ima 300 radnika, izjavio je da to nije tačno, već da ima samo 168 radnika u sva tri preduzeća. Složio se sa Stanojevićem da stavku u ugovoru oko „Više sile“ treba izmeniti. Dilberović je naveo da je stanje u javnim preduzećima katastrofalno .
Za govornicom ponovo nastupa Đorđe Stanojević, koji je upitao Dilberovića koliko dugo se traži spisak zaposlenih, a iz opštine niko ne odgovara, da bi sada se reklo da ih ima samo 168. Stanojević je hronološki naveo dugovanja komunalnih preduzeća i rekao da bi pohvalio ovu vlast da je dug za njima ostao i samo isti, a ne kao danas da su preduzeća propala. Takođe je Stanojević zatražio da se podnesu i krivične prijave protiv onih koji su preduzeća doveli do propadanja.
Na Stanojevićevo traženje da se podnesu krivične prijave, predsednik opštine Grocka, Stefan Dilberović je izjavio da on priča o odgovornosti i da ne priča ko je kriv. Dilberović je rekao i da neće podnositi nikakve prijave.
Nakon izlaganja Stanojevića i Dilberovića, za govornicom izlazi odbornik Nemanja Todorović koji je u 40 minutnom izlaganju objasnio zašto je ugovor katastrofalan.
Todorović je rekao da se nekim novim eksperimentom utiče na život građana do 2040. godine. Javnost je o ovome, kako kaže Todorović, trebala da bude obaveštena jer kako samo narodu reći, e od sutra plaćate privatniku odnošenje smeća. Nije sramota reći „Ja sam nesposoban“ i prepustiti drugima da vode opštinu. Zatim je Todorović detaljno prošao kroz ugovor i naveo par nelogičnosti, od koji su:
Novo preduzeće će pristupati deponiji u Vinči bez ikakve nadnoknade. Takođe mu nije jasno zašto će u tom novom preduzeću udeo opštine biti samo 20 posto. Ljudi ili potrošači vrede 20%, upitao je Todorović. Todorović je izneo i podatak iz predloga ugovora u kome se navodi da se u današnjim preduzećima u opštini Grocka nalazi veliki broj radnika neadekvatne stručne spreme.
Oko nelogičnosti plaćanja, Todoroviću nije bilo jasno, zašto domaćinstva sa kućom plaćaju jednu cenu a naplata za stanove se vrši po kvadrati. Ko je procenio da to novo preduzeće treba da ima 133 adnika, upitao je Todorović. Todorović se posebno osvrnuo na stavku u kojem to novo preduzeće treba da isplati samo dugovanja JP „Toplifikacija“ od 500 000 evra, a za govornicom je uvek isticano kako to preduzeće dobro posluje.
Odbornik Todorović se posebno osvrnuo na deo ugovora kojim se Privatnom partneru pored odnošenja smeća i distribucije toplotne energije, ostavlja mogućnost da preuzme i skoro sve ostale komunalne delatnosti kao što su: zimska služba, letnja služba, izgradnja vodovoda, izgradnja kanalizacije, prevoz putnika drumskim i vodenim putevima i drugi niz delatnosti, a da je preduslov za to, samo da da najpovoljniju cenu za iznošenje smeća u predviđenom tenderu.
Na Todorovićevo izlaganje, predsednik opštine Grocka, počeo je krivicu za preduzeća da svaljuje na predhodnike. Takođe je istakao da će se posle tendera pričati sa narodom i da je ovo model ugovora i da će nacrt ugovora tek dođi na raspravu. Što se tiče duga „Toplifikacije“, to je dug za ugalj tokom grejnih sezona. U svom izlaganju Dilberović je naveo i da bi najsrećniji bio kada bi i skela prešla u to novo preduzeće, jer subvencije od 7 miliona evra za opštinu su prevelike.
Đorđe Stanojević je zatim je ukazao Dilberoviću da je skela bila u nadležnosti grada, a da je ova vlast vratila skelu u nadležnost opštine. Lepo smo vas molili da to ne radite i ukazali da će to opteretiti opštinski buidžet, ali vi niste hteli da slušate, a sada vam je ona na teretu, rekao je Stanojević.
Na Stanojevićevo izlaganje, Dilberović je priznao da je morao da izađe ritopečanima u susret.
Interesantna rasprava je zatim bila između Stanojevića i Dilberovića, gde je Dilberović izjavio da se viđa sa Stanojevićem po kafićima. Stanojević je zatim tu Dilberovićevu izjavu objasnio, jer ne bi da pomisle da su to neka skrivena moderna druženja, iako on nema ništa protiv takvih.
Raspravu po prvoj tački dnevnog reda završio je odbornik Nemanja Todorović, koji je ukazao na štetnosti ugovora po kojem se daje novom preduzeću da vrši i druge komunalne delatnosti. Pojasnio je i da je cilj vlasti da radi po zakonu, a šta će biti za tri godine, ova vlast nema pojma a kamoli za 25.
Prva tačka dnevno reda je zatim usvojena sa 22 glasa za i 5 protiv.
Druga tačka dnevnog reda, na kojoj je se glasalo o komisiji za sprovođenje javne komunalne delatnosti.. prošla je bez rasprave i usvojena je.
Na trećoj tački dnevnog reda, gde se glasalo o izmeni dopune odluke o platama izabranih i postavljenih lica i drugim primaocima u SGO Grocka, reč je uzeo Đorđe Stanojević.
Stanojević je je izjavio da neće glasati za tu odluku jer ne može narodu da objasni zašto se odbornicima povećava plata.
Nakon Stanojevića, sekretar Skupštine je objasnila ovu izmenu odluke kazavši da je ona doneta zbog DRI, koja je naložila da se uklone nepravilnosti.
- tačka dnevnog reda, na kojoj se odlučivalo o prebacivanju nadležnosti centra za kulturu Grocka, sa grada Beograda na opštinu Grocka, za raspravu su se javili odbornici Đorđe Stanojević i Nemanja Todorović. Stanojević je istakao da će glasati za ovu odluku, dok je Todorović ukazao da opština Grocka nema para za kulturu, što je i predsednik istakao u svom izlaganju i da je bolje da se sa ovom odlukom sačeka, bar još par meseci. Tražen je odgovor od člana veća zaduženog za kulturu, Olivere Knežević, međutim predsednik Skupštine nije video da se ona javila za reč, te je odmah stavio predlog na glasanje.
Pod 5. Tačkom dnevnog reda-RAZNO, odbornik Nemanja odorović je pozvao direktora JP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka da da ostavku, jer je obećao da će do kraja marta preduzeće izaći iz blokade a to nije učinjeno. Slavoljub Stebanović mu je odgovorio da je tačno da su pravili kalkulacije ali nije mogao da predvidi slabu naplatu za prva dva meseca ove godine. Istako je i da će preduzeće za dvadesetak dana izaći iz blokade, kao i da sada imaju najveći problem jer duguju 12 miliona dinara za struju.
Sednica je nakon ovoga završena i sve tačke dnevnog reda su usvojene većinom od 22. Odbornika.