CRNO NA BELO Kako je sa prvim vrućinama većina u GO Grocka bez vodosnabdevanjima uprkos obećanjima da toga neće biti

admin
jul 22, 2015

0 komentara

15 min čitanja
52

Sa prvim vrućinama, koje dostižu nadprosečne temperature za ovo doba godine, velika većina stanovnika GO Grocka je suočena sa nestašicom vode.

Koje mesto ima tu sreću da se napaja sa pijaćom vodom iz beogradskog vodovoda, imaće olakšicu da se snabde pijaćom vodom sa cisterni, dok  gročanski vodovod, osim restrikcija cisterne ne šalje. Iako su vrućine odavno počele, a samim tim i restrikcije, odnosno nestašice vode, tek nedavno je ispred gročanskog vodovoda doneto saopštenje sa naodnim detaljnim planom u kojem vremenskom periodu i u kojem mestu će se voda isključivati. Ta obaveštenja osvanula su nakon pritiska meštana i medija.

Mole se da racionalno troše vodu

JP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka prvo je izdao upozorenje za racionalnom potrošnjom vode u svim mestima u kojoj ovaj vodovod ima ingerenciju.

U ovom upozorenju se navodi  šta je zapravo nenamensko trošenje (zalivanje, hlađene betona, kućni bazeni). U većini mesta na teritoriji gročanskog vodovoda voda nije za piće, te je ona samo tehnička voda, što sa ovom  činjenicom se osporava da je ovo što je navedeno iz gročanskog vodovoda nenamensko trošenje.  Takođe, direktor beogradskog vodovoda, Veselinović, je nedavno na RTS-u izjavio da bazeni nisu problem za ovaj vodovod jer, kako je rekao, oni se jednom napune te nema problema sa njima.

Izdali nalog Komunalnoj inspekciji da kazni nenamenske potrošače

Gročanski vodovod je poslao i zahtev Komunalnoj inspekciji u Grockoj da se kazne ti „nenamenski“ potrošači.

S druge strane, cisterne gročanskog vodovoda, umesto da opslužuju meštane koji su pod restrikcijama vode, zaliva sibirske brestove u Grockoj.

Kad dobijaju meštani Pudaraca vodu?

U svoim planu raspodele vode za naselja Umčari i Pudarci, gročanski vodovod je izdao saopštenje da se naselje Umčari zatvara od 20-06 časova, kako bi Pudarci dobilo vodu.

Međutim, kada meštani Pudaraca dobijaju vodu i do koliko će je imati nije navedeno. Retka su domaćinstva da u vom periodu u kojem je navedeno da će se isključiti naselje Umčari, imaju vodu od 20 časova. Prva voda u domaćinstvima u Pudarcima stiže tek oko jedan sat iza ponoći.

I Zaklopača pod restrikcijama

  1. avgusta 2014 godine na potezu “Gavranska ćuprija“ predsednik opštine Grocka Stefan Dilberović, direktor JP “Vodovod i kanalizacija“ Grocka Slavoljub Stevanović i član veća Zoran Kojić zvanično su otvorili cevovod Zaklopača -Grocka dug 2.600 metara.

Kako je naveo vodovod iz Grocke na svvom sajtu, predsednik Dilberović je uključio podstanicu na bunaru EBZ 1 i od tog trentka Zaklopača je dobila novih 3 litre u sekundi. Vrednost investicije je 2,5 miliona dinara.

Takođe, JP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka je navelo da potrošači u Zaklopači više neće imati problema sa manjkom vode.

 -Tako da u narednom periodu potrošači u ovom mestu više neće imati problema sa manjkom vode, ali imaće i obavezu da izmire svoja dugovanja prema JP “Vodovod i kanalizacija“ Grocka, da bi naše preduzeće taj novac uložilo u novi bunar u ataru naselja Grocka, i time na duži rok rešilo problem vodosnabdevanja Zaklopače, navodi se na sajtu vodovoda Grocka.

Međutim, za naselje Zaklopača, takođe su uvedene restrikcije:

I Bolečani ne zanju da li će imati vodu

Prema planu restrikcija vode gročanskog vodovoda za naselje Boleč, meštani ovog mesta ne znaju tačno kada će im i da li će im nestati voda. U tom planu se samo navodi da ako voda u rezeorvarima padne na minimum isključiće se ili deo naselja ili celo naselje:

Restrikcije za Vrčin i pored povećanja od 40 posto vodosnabdevanja nema vode

Dana 28.10.2013. godine, predsednik Gradske opštine Grocka Zoran Markov, zvanično je pustio u rad bunar koji poboljšava vodosnabdevanje građana Vrčina. Otvaranju bunara prisustvovao je i direktor JP „Vodovod i kanalizacija Grocka“ Slavoljub Stevanović, kao i članovi opštinskog veća, i odbornici SO Grocka.

Direktor JP „Vodovod i kanalizacija Grocka“ Slavoljub Stevanović, izjavio je sledeće: „Puštanjem u rad novog bunara u Vrčinu, vodosnabdevanje u ovom naselju biće povećano za 40%, što je veoma značajno za građane, naročito u letnjem periodu, kada je bilo najviše problema.“
Vrednost ove investicije iznosi 5,5 miliona dinara. To je druga investicija od dolaska novog rukovodstva u poboljšanje vodosnabdevanja, a prema njihovim rečima, planirane su nove investicije već od sledeće godine.

Međutim, od „investicija“ stigla je samo blokada računa gročanskog vodovoda u iznosu od preko 65 miliona dinara.

Grocka ipak ima problema sa vodosnabdevanjem

Bunar, koji se nalazi ispod vile “Gavrilović“, u naselju Dubočaj, pušten je 7. juna 2013. u probni rad, a prema prvim informacijama sa kojima je JKP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka raspolagao, svi viši delovi ovog mesta  imaju dobar pritisak vode. Zbog izgradnje ovog bunara kod Vile Gavrilović, direktor JP“ Vodovod i kanalizacija“ Grocka je podne tužbu Višem sudu u Beogradu zbog pisanja  bivšeg lokalnog portala Naše Grocke, u kome se navodi da je bunar izgrađen na klizištu i da su građani u strahu zbog pojave novog klizišta. Klizište je pogodilo ovaj kraj ponovo, nakon izgradnje bunara, međutim rukvodstvo vodovoda u Grockoj i dalje je tvrdilo da to nije zbog izgradnje bunara, kao i da će gročani biti zadovoljni poboljšanim snabdevanjem i da više neće biti restrikcija vode.

Međutim, izdat je plan restrikcija vode i u Grockoj:

 

Slavoljub Stevanović je na čelu vodovoda Grocka, izuzev kratkih prekida, preko 10 godina. Na poslednjem konkursu za direktora vodovoda, koji je sprovela aktuelna vlast u Grockoj, postavljen je za direktora sa objašnjenjem da je on najbolji kandidat koji se prijavio za direktora izabran od strane stručne komisije.

 

Opštinski čelnici navode da će se problem rešiti sa priključenjem na Makiš- Mladenovac

Kako su došle nove restrikcije vode, opštinski čelnici Grocke sada navode da će se problem vodosnabdevanja rešiti priključenjem na regionalni vodovod Makiš- Mladenovac. Međutim, ni u jednoj izjavi ne navode kada će se to desiti. Inače, ovaj vodovod još nije izgrađen, a Grocka će se priključiti tek u drugoj fazi na njega.

Početak izgradnje ovog vodovoda počeo je još davne 1991 godine!

Grad Beograd ove godine nastavlja sa izgradnjom regionalnog vodovoda Makiš–Mladenovac, rekao je gradski menadžer Goran Vesić u martu ove godine i dodao da nastavak radova počinje tri godine posle prekida izgradnje. 

– Izgradnjom ovog regionalnog vodovoda trajno će se rešiti vodosnabdevanje jugoistočnih beogradskih opština Grocke, Sopota i Mladenovca i zato je za Grad Beograd završetak ovog projekta prioritet – rekao je Goran Vesić i podsetio da je do sada u regionalni vodovod, čija je izgradnja počela 1991. godine, uloženo preko 60 miliona evra, a da su radovi iz potpuno nepoznatih razloga obustavljeni pre tri godine.

Prema njegovim rečima, postojeća vodovodna mreža u ove tri opštine je nedovoljnog kapaciteta i uglavnom se bazira na korišćenju podzemnih voda preko lokalnih bunara. 

– Još osamdesetih godina prošlog veka Beograd je definisao strategiju razvoja vodosnabdevanja ka ovim opštinama. Osim opština Sopot, Grocka i Mladenovac, izgradnjom ovog vodovoda obezbediće se snabdevanje gradskom vodom i za stanovnike opština Zvezdara i Voždovac, a neka od naselja su Kaluđerica, Boleč, Leštane, Vinča, Ritopek, Resnik, Pinosava, Beli Potok, Zuce, Umčari, Pudarci, Dražanj i Đurinci. Kada vodovod bude završen, građani svih ovih opština imaće obezbeđeno snabdevanja pitkom vodom, po principu redovnosti, higijenske bezbednosti, smanjenja gubitaka i održivog korišćenja svih lokalnih kapaciteta i izvorišta – rekao je Goran Vesić.

On ističe da je potrebno  još oko šezdeset miliona evra i oko šest godina za realizaciju da bi se dovršila izgradnja vodovoda do Mladenovca sa priključcima.

– Grad će narednih godina obezbediti kontinuirano finansiranje ovog projekta sve do njegovog završetka. Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda narednih nedelja počinje sa izgradnjom  1,6 kilometara priključka ka Kaluđerici, čime će se obezbediti stabilno snabdevanje za stanovnike Kaluđerice, Leštana i drugih delova bolečkog područja. Za ovaj posao je obezbeđen novac. Izgradnjom ovog priključka omogućiće se da se lokalna izvorišta revitalizuju, posle čega će zadržati svoju funkciju snabdevanja vodom u slučaju vanrednih i havarijskih stanja u sistemu – rekao je Vesić.

Od Petlovog brda do rezervoara u Mladenovcu, dužina osnovnog cevovoda, sa nekoliko rezervoara i pumpnih stanica je 52 kilometra. Iz osnovne trase regionalnog vodovoda, koji je prečnika 1,2-1,5 metara, u manjim prečnicima se odvajaju i priključci za usputna naselja. Prvi je odvojak za Kaluđericu, zatim za Vrčin i Grocku, a potom redom za Umčare, Pudarce, Sopot i Đurince. Na kraju sistema je rezervoar u Mladenovcu, zapremine 10.000 kubnih metara. Do sada je, od Petlovog do Begaljičkog brda, izgrađeno 27 kilometara cevovoda, rezervoar i tunel „Vrčin”, kao i prvih 2,5 kilometara priključka za Kaluđericu. Deo sistema koji je pušten u funkciju već je omogućio nekim naseljima da se priključe, čime je ukinuto snabdevanje vodom iz bunara i obezbeđeno stalno snabdevanje od pet kubnih metara vode u sekundi. 

– Sada nastavljamo sa radovima od Begaljičkog brda ka Mladenovcu. Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda dobila je nalog da uporedo sa radovima koje će izvoditi ove godine započne sa rešavanjem imovinsko-pravnih odnosa na brojnim parcelama na trasi vodovoda, kao i da završi projekte za izvođenje radova. To će nam omogućiti da u narednim godinama nema zastoja u radu i da se regionalni vodovod gradi prema dinamici – rekao je Vesić i dodao da je odluka da se nastavi sa gradnjom regionalnog vodovoda Makiš–Mladenovac donesena na predlog predsednika opštine Grocka Stefana  Dilberovića.

 

Za Žig Info

Željko Matorčević

 

 

Poslednje