Gradska Opština Grocka i italijanska kompanija “Magip” potpisale su 30.07.2015 godine ugovor o javno-privatnom partnerstvu koji predviđa da ta firma investira oko 10 miliona evra za rešavanje problema komunalnog otpada u toj opštini.
Cena za komunalne usluge odnošenja smeća na teritoriji GO Grocka, od 1. novembra 2015 godine, od kada je sa radom počelo prvo javno- privatno partnerstvo „Eko Grocka“ je 480 dinara po domaćinstvu.
„Eko Grocka“ je u vlasništvu „Magipa“ i GO Grocka u odnosu 80 naspram 20 odsto.
Međutim, sam početak rada preduzeća „Eko Grocka“ pratile su mnogobrojne pritužbe meštana na rad, dok je opštinska većina u Grockoj pozivala na strpljenje i da će se ti problemi rešiti.
Početkom 2016. godine, GO Grocka postaje dosta čistija, a smeće se odnosilo sve redovnije. Sa konačnim redovnim odnošenjem smeća, počinju i prvi protesti radnika, tačnije rukovodioca „Eko Grocke“ članova i kandidata SNS-a.
U toj opštoj frci oko raznih štrajkova i nelegalnih obustava rada, klupko u preduzeću „Magip“ počinje da se razmotava. Ustvari i odmotava i zamotava.
Naime, nakon više od dva meseca od prve obustave rada u „Eko Grocka“ propusti od strane „Magipa“ i strane GO Grocka su sve vidljiviji. Krivac za takvo stanje izgleda da je zapleteno klupko udruženih pojedinaca koji su opstruirali rad ovog preduzeća, kao i blago delovanje vlasničke strukture „Magipa“, koji su se uzdali u rad nadležnih organa Republike Srbije.
U tom momentu, kao da je došlo do sukoba italijanskog i srpskog mentaliteta. Dok „italijani“ ne shvataju „srpska posla“, odnosno poslovicu da „komšiji crkne krava“, „domaći“ radnici koriste tu priliku.
Zapleteno klupko zatim polako počinje da se odmotava, ali čini se nedovoljno. „Italijani“ si povukli neke pravne korake, ali njihova rešavanje problema u smislu „strpljenja“ donosi rezultat da su mnogi radnici, kao i drugi klijenti izgubili deo poverenja.
Simonovićeva sprega
Od samog početka rada „Eko Grocke“ preduzeće dobija epitet naprednjačkog preduzeća. Taj epitet ima smisla ako se u obzir uzme činjenica da su prvi saradnici „Magipa“ zapošljavali rukovodioce „Eko Grocke“, koji su članovi SNS-a i bliski ljudi Dragoljuba Simonovića- predsednika naprednjaka u Grockoj. Prema saznanjima Žig Infa, Simonović je lično učestvovao i u određivanju zarada tih ljudi, od kojih su pojedini dobili i 1 200 evra u dinarskoj protiv vrednosti. S druge strane, oštećeni su mnogi drugi radnici, koji nisu zaposleni preko Simonovićeve agitacije jer su im primanja daleko niža, a praktični rad se ne može porediti sa onima koji su došli „preko veze“ .
Sprega između Simonovića i takozvanih predstavnika sindikata u „Eko Grocka“ je takođe jako dokaziva. Prema informacijama Žig Infa, predsednik komunalnog sindikata komunalaca, odnosno glavni predstavnik grane iz Beograda M. S , se više puta se sastao po raznoraznim restoranima i drugim objektima sa Simonovićem.
Nasuprot njihovim sastancima, M. S ima jako loše mišljenje o izvesnom Draganu iz Požarevca, koji je vodio deo pravnog tima „Eko Grocke“. Podsetimo se veza Simonovića i Požarevca datira odavnina, kada se na Srebrnom jezeru počinje sa gradnjom vikendica grčanskih funkcionera, bliskih saradnika Simonovića.
Da nešto u „pravnom timu“ nije valjalo ukazuje činjenica da „Magip“ kao većinski vlasnik „Eko Grocke“ povlači ili pak ne povlači poteze koje mnoge zbunjuju i koji deluju sumnjivo, gledajući na njih kao primer dobrog poslovanja.
Današnje stanje u „Magipu“, odnosno „Eko Grocka“ je i dalje neshvatljivo. Prema saznanjima Žig Infa, „klupko“ se vrlo sporo razmrsuje a zbog takvog stanja vrlo verovatno može doći i do brzog finansijskog kolapsa. Uvođenjem plaćanja takse deponiji u Vinči, „Eko Grocka“ finansijski neće opstati. Razlika između prihoda i rashoda je sve manja. A u toj razlici ne ostaje mesta za isplate radnika.
„Magip“ vrlo brzo mora uraditi reorganizaciju preduzeća, kako bi se krenulo u oporavak posrnulog poslovanja. Suština reorganizacije najviše leži u srži problema sprege između SNS-a, odnosno Dragoljuba Simonovića i nesposobnih kadrova. Za sada, situaicija ne deluje optimistički jer sporost rešavanja problema može dovesti do totalnog fijaska „posla veka“, kako su ga i strani partneri ,a i opštinski čelnici Grocke predstavili.
Za Žig Info:
Željko Matorčević