Sve je više naselja u prestonici čiji su stanovnici odlučili da se organizuju preko interneta. Najuticajniji forumaši u Grockoj, Zemunu, novobeogradskim blokovima, „Stepi”…
INTERNET sajtovi, „Fejsbuk“, „Tviter“ i ostale društvene mreže postali su nova mesta okupljanja zabrinutih, a preduzimljivih Beograđana. Sve je više naselja u srpskoj prestonici čiji su stanovnici odlučili da se udruže i na internetu počnu da se oglašavaju, pokreću inicijative, kritikuju, ali i pronalaze rešenja. Pa čak i organizuju proteste!
Među pionirima ovog poduhvata nalaze se Gročani, Beograđani sa leve obale Dunava, stanari naselja Stepa Stepanović, mladi Zemunci, kao i Novobeograđani, ponosni na svoj kraj. Sajt „blokovi.com“ 2006. godine pokrenuo je Ivan Milošević, tada još student Elektrotehničkog fakulteta. Bez većih ambicija počeo je da radi sam, ali ubrzo su od komšija sa Novog Beograda počele da stižu priče, fotografije i pitanja.
– Nemamo redakciju u klasičnom smislu, ali svakodnevno ljudi iz kraja vode diskusiju i pokreću rešavanje problema koji ponekad zainteresuju i mejnstrim medije. Pritisak javnosti ima ključnu ulogu. Svojevremeno, preko umetničkih grafita jedna marketinška agencija je postavila bilbord. Mnogi Novobeograđani su se pobunili, pisali smo o tome i posle mesec dana bilbord je uklonjen – kaže Milošević.
Na sajtovima se mogu naći saveti kog lekara izabrati u lokalnom domu zdravlja, koje učiteljice su najbolje za đake prvake, kako rešiti problem sa grejanjem. Neki od portala podstakli su i osnivanje građanskih udruženja. „Zemun moj grad“ vodi desetak mladih entuzijasta, koji su uspeli da privuku stotine članova. Osim humanitarnih akcija, uređenja parkova i besplatne pravne pomoći, ova grupa promoviše istoriju i kulturu Zemuna.
Osim praktičnih saveta koji pomažu svima, na sajtovima ovog tipa mogu se naći i zanimljivosti – reportaža o dvojniku Novaka Đokovića iz Borče, galerija slika sa indijske svadbe na levoj obali Beograda, zemunske priče o Bori fotografu, majstoru Draži i poslednjem saraču Radivoju…
SAVAMALA IZ 2050.
PLATFORMA „Buduća Savamala“ ima cilj da kreativni pojedinci i stanovnici Savamale utiču na njen budući izgled. Neizvesna sudbina ove gradske četvrti podstakla je nekoliko organizacija da pokrenu pitanje uređenja Karađorđeve ulice i okoline. I kako će izgledati 2050…