Da se juče biralo za odbornike u Skupštini GO Grocka, Srpska napredna stranka ne bi više imala apsolutnu većinu. S druge strane, predsednik ove stranke pobedio je u ovoj lokalnoj samoupravi sa nikada boljim uspehom.
U vrhuncu svoje moći, SNS je u Grockoj dobio oko 21 000. glasova. To se desilo 2020. godine, kada je na čelo GO Grocka došao sadašnji predsednik Dragan Pantelić, kao nestranačka ličnost. Međutim, Pantelić se odnedavno učlanio u Srpsku naprednu stranku, a sadašnji izbori ukazuju da je poverenje koje je dobio, izgubljeno. Sa skoro 60 procenata glasova 2020. godine, kada je većina opozicije bojkotovala izbore, SNS juče u Grockoj je dobio nešto malo iznad 49 osto za beogradsku listu, dok je za parlament taj procenat još manji i iznosi nešto malo iznad 46 posto.
Ipak, predsednik stranke, Aleksandar Vučić zadobio je više poverenja nego na predsedničkim izborima 2017. godine, barem što se GO Grocka tiče. Te 2017. godine, Vučić je osvojio oko 22,5 hiljade glasova, dok je juče osvojio nešto više od 24 000.
Za prvoplasiranim Vučićem sledi Zdravko Ponoš sa osvojenih oko 7 000 ili oko 16 posto glasova. Zatim sa oko 7 posto, ili oko 3 000 osvojenih glasova sledi Miloš Jovanović. Četvrta po redu je Milica Đurđević Stamenkovski sa osvojenih 6 posto ili oko 2, 5 hiljade glasova. Cenzus je prošao i Boško Obradović sa osvojenih oko 2 000 ili oko 5 posto glasova. Ostali predsednički kandidati nisu prešli cenzus. Najbliža cenzusu, sa osvojenih nešto preko 2,5 posto, je bila prof. dr Biljana Stojković.
Što se tiče beogradskih izbora, naprednjaci su osvojili oko 19 hiljada glasova ili nešto iznad 49 posto. Sledi koalicija oko Vladete Jankovića (Ujedinjeni za pobedu Beograda) sa osvojenih oko 5 000, ili nešto malo iznad 12 posto glasova. Definitivno iznenađenje ovih izbora je SPS. Za Beogradske izbore, u Grockoj, lista oko Tome File dobila je par stotina manje glasova od Ujedinjene opozicije. Sa osvojenih oko 4,5 hiljade glasova (11,2 posto), ova stranka je treća po jačini u Grockoj. Koalicija „Nada za Beograd“ osvojila je 6, 4 posto glasova, dok su iza njih Zavetnici sa osvojenih 5.92 posto . Koalicija „Moramo“ osvojila je oko 4,5 posto glasova, dok su za njima koalicija oko Dveri i Poksa sa nešto malo preko 4 posto osvojenih glasova. Svi ostali su daleko ispod cenzusa.
Zanimljivo je da parlamentarni izbori ne prate rezultate beogradskih. Za narodne poslanike vodeća stranka SNS dobila je još manje glasova nego za „Beograd“. SNS za parlamentarne izbore u Grockoj ima manje od 18 000 glasova, odnosno negde oko 45,5 posto. Za njima sledi, ponovo iznaneđenje, lista oko „Ivice Dačića“ sa osvojenih 5, 7 hiljade ili oko 14.5 posto glasova. Ovo je možda i najbolji rezultat u Beogradu za socijaliste. Kao treći, u izbornoj trci za parlament Srbije, ušla je Ujedinjena opozicija sa osvojenih oko 5,1 hiljade ili oko 13,2 posto glasova. Sledi koalicija „Nada“ sa 6,95 , a zatim Zavetnici sa 5,9 posto osvojenih glasova. Na začelju iste su „Dveri sa 4, 2 posto i „Moramo“ sa 3, 4 posto osvojenih glasova. Interesantno je da je Savez vojvođanskih Mađara daleko iznad cenzusa za manjinske stranke, kojima je potrebno 0,4 posto za ulazak u parlamentnSrbije. Vojvođanski Mađari u Grockoj su osvojili čak 2, 3 posto osvojenih glasova i najbliži su bili regularnom cenzusu. Svi ostali su, osim „Suverenista“ daleko ispod cenzusa i ispod 2 posto.
Pogledajte konačne rezultate za Beogradske izbore, po Biračkim mestima u Grockoj:
Konačni rezultati za parlament Srbije, za svako Biračko mesto u Grockoj:
Konačni rezultati predsedničkih izbora u Grockoj, po BM-u:
Za Žig info:
Željko Matorčević