„Potok se svako veče od 19 sati boji u crno. Zaista nema dileme, neko u to doba izliva u potok nešto što ne može biti bezazleno. Smrad ostaje preko čitave noći i čitavog dana. Takvog je intenziteta da je nemoguće otvoriti prozore“, reči su građana koji su se obratili medijima u nameri da neko konačno čuje za njihove probleme.
Kako su tada rekli, u tom kraju verovatno nema toliko mogućih uzročnika ovog problema, te da nadležni organi vrlo lako mogu da utvrde ko zagađuje vazduh, tj. odakle dolazi smrad.
Pre toga, u junu mesecu, odbornik i predsednik SPS , Dr Đorđe Stanojević na sednici SGO Grocka upitao je zašto se ispuštaju fekalni otpadi iz cisterni privatnih prevoznika i sa registarskim oznakama iz okruženja, u kolektor kod Gročice. Upitao se tada da li je moguće da smo dozvolili da nam se fekalne vode i uvoze. Stanojević je ukazao i na mogući problem da se sumpor iz fekalnih voda ne razloži u dovoljnoj količini, te on kao takav može biti poguban za sistem „kap po kap“, a koji se nalazi nizvodno na Dunavu i tako uništi zasade voća i povrća koji se navodnjavaju.
A zatim, polovinom septembra, nekadašnji radnik vodovoda , visoko pozicioniran sa diplomom Osnovne škole, a današnji odbornik GO Grocka, Miroljub Radojević, poznatiji u narodu kao Trale, objavio je na svom Fejsbuk profilu da se pokreće inicijativa da se ne mogu istakati fekalije u Gročanski kolektor.
Prema istraživanjima Žig infa, sadašnja vlast je zapravo dozvolila da cisterne raznoraznih privatnika i iz okolnih opština u ovaj kolektor ispuštaju fekalne vode. Ranije je postojao i „čuvar kolektora“, odnosno radnik JP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka, koji je dežurao u kućici koja se nalazi tik uz kolektor. Tako je kontrolisano koliko se cisterni dnevno isprazni, a naplata je bila po pražnjenju. Međutim, sadašnja vlast ukinula je to radno mesto, a cisterne su mogle duže vreme da se prazne neograničeno uz paušalnu naknadu vodovodu Grocka.
Da je bilo ovakvih štetnih ugovora, potvrđeno je iz JP „Vodovod i kanalizacija Grocka“ .
– Dana 17.09. 2021. godine našem preduzeću dostavljene su pritužbe građana Grocke na neprijatan miris koji se širi iz rečice Gročica, sa molbom da se problem reši u što kraćem roku. Istog dana upućene su Jednostrane izjave za raskid ugovora firmama sa kojima smo zaključili Ugovore o korišćenju kolektora, uz poštovanje otkaznog roka od 30 dana za raskid ugovora, naveli su iz JP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka za Žig info.
Na Osmoj sednici SGO Grocka, održane 20. septembra 2021. godine, direktor vodovoda u Grockoj, Mirko Dobrijević je izjavio da postoje dva ugovora i da, ne može sa sigurnošću da tvrdi, ali misli da je jedan na 50 000 dinara a drugi na 40 000 dinara na mesečnom nivou. Odnosno, naknada za neograničeno ispuštanje fekalnih i drugih komunalnih voda u kolektor Gročice je 90 000 dinara.
„Fekalije“ sa Zvezdare i Voždovca
Međutim, prema ugovorima do kojih je došao Žig info, ugovorena cena je ili na desetine puta manja ili je u kolektor kod Gročice na mesečnom nivou ispuštano čak 1 800 kubika otpadnih voda. Naime, JP „Vodovod i kanalizacija Grocka“ su dana 5. juna 2020. godine potpisale ugovor sa Samostalnom zanatskom radnjom za komunalne delatnosti“V&EP“, Bojana Petrovića sa Zvezdare – Mirijevo za korišćenje fekalnog kolektora za ispuštanje komunalnih voda iz cisterne.
Mesec dana kasnije, identičan ugovor se potpisuje između vodovoda u Grockoj i MMRR Drumski prevoz tereta, Zdravka Mihailovića iz Prnjavora, opština Voždovac.
Oba preduzetnika, prema potpisanim ugovorima, su po istočenom kubiku komunalnih voda bila dužna da plate vodovodu Grocka 50 dinara. Takođe, prema istom ugovoru, istakanje cisterni kontrolisao bi ovlašćeni radnik vodovoda, radnim danima u vremenskom periodu od 07-15. časova.
Dakle, da bi se imala tačna evidencija koliko je kubika komunalne vode istočeno u kolektor, bilo je potrebno da cisterne istaču u vremenskom periodu od 07-15. časova isključivo radnim danima i pod nadzorom ovlašćenog radnika iz vodovoda. Kako duže vreme nije postojala nikakva kontrola istakanja cisterni, postavlja se pitanje odakle direktor vodovoda u Grockoj barata sa cifrom od 90 000 dinara. Ako taj iznos, koji je naveo Dobrijević, podelimo sa 50, koliko iznosi jedinica mere po kubiku komunalnih voda, dobijamo da je u Gročicu na mesečnom nivou ispražnjeno 1 800 kubika takve vode. U mesecu imamo, u proseku 22 radna dana, što dovodi do rezultata da je na dnevnom nivou istočeno 81. kubik (osamdeset jedna hiljada litara) komunalnih voda iz cisterne u Gročicu.
Zanimljivosti
U naselju Grocka, kanalizacija se naplaćuje po utrošku vode. Jedan kubik vode, jednako je jedan kubik cene za kanalizaciju. Pravna lica u ovom naselju, plaćaju za kubik komunalnih voda 33, 5 dinara bez PDV, koji iznosi dodatnih deset posto. Sve ukupno, za pravna lica, cena kanalizacije po kubiku komunalnih voda iznosi oko 37. dinara. Cena čišćenja septičkih i sličnih jama, naplaćuje se u proseku 1 000 dinara po kubiku, odnosno 950 dinara više nego što su privatni preduzetnici naplaćivali istakanje istih komunalnih voda u kolektor kod Gročice. Oba ugovora ispred JP „Vodovod i kanalizacija Grocka“ potpisana su od strane bivšeg direktora Ivana Evtova.
Evtov je postavljen 19. oktobra 2019. godine na mesto direktora vodovoda u Grockoj i na tom mestu je ostao narednih godinu dana. Dobar prijatelj je sa sadašnjim koordinatorima SNS-a za Grocku, Stefanom Dilberovićem i Milenkom Bukvićem.
Milenko Bukvić i Ivan Evtov
Bonus video: Dragan Pantelić, intervju nakon promovisanja „bunara“ u Grockoj:
Za Žig info:
Željko Matorčević