Prema saznanjima Žig Infa, u toku jučerašnjeg dana radnici komunalnih preduzeća u Grockoj su prisiljeni, od strane rukovodstva ovih preduzeća, da daju sporazumni otkaz!
Prema iskazima radnika, mnoge su zvali i nakon završenog radnog vremena da se vrate do preduzeća, kako bi potpisali sporazumni raskid ugovora o radu.
-Držali su nas po tri sata u kancelariji primoravajući nas na sve moguće načine da potpišemo sporazumni otkaz ugovora o radu. Navodno će nas nakon potpisivanja otkaza primiti u novo osnovano preduzeće. Ja nisam pristao, i pored svega, ali su mnogi potpisali. Zašto nas, jednostavno, odmah ne prebace u to novo preduzeće a ne da dajemo otkaz priča uznemirano jedan od radnika.
Podsetimo se, 1. novembra sa radom bi trebalo da počne novo javno-privatno preduzeća koje će se baviti uslugama komunalnih delatnosti u Grockoj. Trenutnim komunalnim preduzećima u Grockoj, odlukom SGO Grocka istog dana prestaje delatnost. Još u februaru ove godine se znalo da će komunalna preduzeća preuzeti italijanska firma. U maju mesecu se otvara tender, a na njemu pobeđuje italijanska firma „Magip“ d.o.o, osnovana nedelju dana pre otvaranja tendera. Krajem septembra pojavljuje se reklama za „EKO Grocka“, a početkom oktobra i gostovanje direktora ovog preduzeća na RTS-u. „Eko Grocka“ je ćerka firme „Magip-a“. Ova firma se reklamirala pre nego što je i osnovana.
Predsednik Grocke o novom preduzeću
-Gostujući na televiziji Studio b 5. oktobra 2015. godine, predsednik GO Grocka Stefan Dilberović izjavio je da će novo komunalno preduzeće već sredinom oktobra podeliti 15 000 kanti za odlaganje smeća, kao i da će novo preduzeće imati dvadeset i više novih kamiona.
– Imaćemo jedno od boljih načina čišćenja, što se tiče prigradskih opština u Beogradu. Verujem da će i Gradska čistoća na tome da nam pozavidi, rekao je na tom gostovanju Dilberović.
Međutim, najavljene kante za domaćinstva još nisu stigle niti podeljenje. Za manje od 24 sata počinje sa radom to novo preduzeće, a još se ne zna ni sa koliko kamiona raspolaže. Tačnije nema podataka da u svom vlasništvu poseduju bilo koju količinu kamiona. S druge strane, tenutnim komunalnim preduzećima u Grockoj se za isto vreme ukidaju delatnost.
Zašto se od radnika traži da potpišu sporazumni otkaz?
Prema važećem Zakonu o radu Republike Srbije ukoliko se potpiše sporazumni otkaz ugovora o radu, radnik gubi pravo na otpremninu kao i pravo na novčanu nadnoknadu predko Nacionačne službe za zapošljavanje. Računica je u ovom slučaju jasna. Ako radnici komunalnih preduzeća potpišu sporazumni otkaz, GO Grocka kao pravni osnivač ovih preduzeća neće morati otplatiti otpremnine koje mogu iznositi i po 10 000 evra po radniku. Time se postiže maksimalna ušteda u budžetu GO Grocka. Takođe, zbog istog primera otkaza radnici gube i pravo na do dve godine novčane naknade na „birou“ rada. Radnici su u ovakvoj situaciji oštećene strane i praktično dovedeni do ekonomskog kraha. Prema sadašnjim primerima promene preduzeća, a što je bio primer i prelaska radnika iz JKP „Grocka“ u JKP „Gročanski komunalac“, radnici su odmah prebacivani iz preduzeća u preduzeće bez prethodnog davanja otkaza. Činjenično stanje pokazuje da se u komunalnim preduzećima u Grockoj nalazi prekobrojan broj radnika. Aktuelna većina u Grockoj, okupljena oko SNS-a, samo je u jednom mesecu pri dolasku na vlast u ovoj opštini zaposlila preko 80 ljudi. Upućeni smatraju da se zapravo ovim potezom potpisivanja sporazumnog otkaza vrši i selekcija radnika, tako daće podobni članovi preći u novo komunalno preduzeće, dok će ostali ostati oštećeni i prijavljeni u Nacionalnoj službi za zapošljavanje bez naknade.
Za žig Info:
Željko Matorčević