Kada Politika „Petlja“ oko Dece: Zakon, Praksa i Slučaj GO Grocka

aleksa santicdecija nedeljagrockapredsednikzloupotreba dece
Željko Matorčević
april 1, 2025

0 komentara

8 min čitanja
240

Uključivanje dece u političke aktivnosti i njihovo medijsko prikazivanje predstavlja izuzetno osetljivu temu koja lako može preći granicu promocije u potencijalnu zloupotrebu.

Iako Srbija još uvek nema jedinstven, sveobuhvatan Zakon o pravima deteta, postojeći pravni okvir jasno nalaže zaštitu najboljeg interesa deteta, uključujući i njihovo pravo na privatnost. Međutim, praksa često pokazuje nedoslednosti, što otvara pitanja o stvarnoj primeni zakona i etičkim standardima, posebno kada su u pitanju javne institucije.

Zakonski Okvir: Zaštita Dece je Imperativ

Prava dece u Srbiji štite se kroz više zakona:

  • Ustav Republike Srbije garantuje posebnu zaštitu porodice i dece.
  • Porodični zakon ističe načelo „najboljeg interesa deteta“ kao vodeće u svim aktivnostima koje se tiču dece (Član 6) i obavezuje državu da ih štiti od zanemarivanja, zlostavljanja i eksploatacije. Takođe, propisuje da roditelji roditeljsko pravo vrše zajednički.
  • Zakon o zaštiti podataka o ličnosti štiti lične podatke, uključujući i fotografije, i propisuje da je za obradu podataka maloletnika neophodan pristanak roditelja ili staratelja. Nadzor nad primenom ovog zakona vrši Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
  • Krivični zakonik (Član 145) predviđa novčanu kaznu ili zatvor do dve godine za neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta ili snimka ličnog karaktera.
  • Zakon o javnom informisanju i medijima predviđa prekršajnu odgovornost za odgovornog urednika (novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara) ukoliko učini prepoznatljivim maloletnika na način koji može povrediti njegovo pravo ili interes.

Ključno je da se za svako objavljivanje fotografija na kojima su deca prepoznatljiva, posebno u javnom ili medijskom prostoru, mora dobiti izričita saglasnost roditelja (po pravilu, oba).

Vučićevo Upozorenje: „Kada Političari Petljaju oko Dece…“

Na osetljivost ove teme i moguće skrivene motive ukazao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, čija se izjava, data u ranijem kontekstu, može primeniti i na širu problematiku: „Uvek kada vidite da političari negde nešto petljaju oko dece, znajte samo da gledaju da nekako uzmu pare za sebe.“ Ova izjava, iako možda data sa specifičnim povodom, otvara vrata za preispitivanje svake situacije gde se deca pojavljuju u okruženju političkih funkcionera i institucija.

Slučaj GO Grocka: Dečija Nedelja ili Politička Promocija?

Danas, 1. aprila 2025. godine, Informativna služba Gradske opštine Grocka objavila je saopštenje o poseti predstavnika đačkog parlamenta OŠ „Aleksa Šantić“ iz Kaluđerice. Kako se navodi, učenici osmog razreda su, u okviru Dečije nedelje, posetili opštinu gde im je predsednik GO Grocka, dr Saša Čaprić, predstavio način funkcionisanja lokalne samouprave. Uz saopštenje su objavljene i fotografije ovog događaja, na kojima su jasno vidljivi i prepoznatljivi učenici, dakle maloletna lica.

Ovaj događaj, iako organizovan pod okriljem Dečije nedelje, postavlja pitanje da li je objavljivanjem fotografija dece uz predsednika opštine i opštinske rukovodioce došlo do potencijalne povrede prava na privatnost dece. Ključno pitanje je da li je Info služba GO Grocka, pre objavljivanja, pribavila pisanu saglasnost roditelja svakog deteta čija se fotografija našla u javnosti putem zvaničnog opštinskog kanala informisanja.

Lekcija iz Inđije: Dvostruki Standardi i Odgovornost

Da pitanje objavljivanja fotografija dece nije naivno i da može imati ozbiljne posledice, pokazuje nedavni slučaj portala IN Medija iz Inđije. Ovaj medij je, zajedno sa urednicom Vericom Marinčić, prvostepenom presudom osuđen na novčanu kaznu (ukupno 160.000 dinara sa troškovima) zbog objavljivanja teksta o neprimerenom poklonu („med za potenciju“) koji je predsednik opštine Inđija uručio deci. Kao ilustraciju, IN Medija je koristila fotografiju koju je prethodno objavila sama Opština Inđija na svom zvaničnom sajtu.

Sud je, međutim, zauzeo stav da činjenica da je fotografija preuzeta sa sajta opštine ne oslobađa medij odgovornosti, jer su deca učinjena prepoznatljivim bez saglasnosti roditelja, što je u maloj sredini dovelo do negativnih komentara. Ovaj slučaj drastično ukazuje na moguće dvostruke standarde – institucija koja prva objavi fotografiju potencijalno izbegava odgovornost, dok medij koji prenese tu istu informaciju i fotografiju biva kažnjen. Postavlja se pitanje zašto opština Inđija nije snosila posledice za prvobitno objavljivanje.

Zaštita Dece Iznad Svega

Slučaj iz GO Grocka, posmatran u svetlu zakonskih odredbi, Vučićevog upozorenja i iskustva portala IN Medija, nameće ozbiljno pitanje odgovornosti. Da li je aktivnost poput posete đačkog parlamenta opštini, iako legitimna u okviru Dečije nedelje, iskorišćena i za promociju lokalne vlasti na način koji zanemaruje prava dece na privatnost?

Objavljivanje fotografija maloletnika od strane javne institucije, bez jasno dokumentovane saglasnosti roditelja, predstavlja rizik i potencijalno kršenje zakona. Neophodno je da sve institucije, a naročito one koje predstavljaju državu ili lokalnu samoupravu, budu primer u poštovanju propisa koji štite decu. Ostaje da se vidi da li će u slučaju GO Grocka biti preispitana praksa objavljivanja fotografija dece i da li će se principi zaštite najboljeg interesa deteta dosledno primenjivati na sve, bez izuzetka. Jer, kada se politika „petlja“ oko dece, posledice mogu biti dalekosežne, pre svega po samu decu.

Za Žig info:
Željko Matorčević

Naslovna: Info služba GO Grocka (lica skremblovao Žig info)

Poslednje