Meštani u ulici 4. juli u Boleču od 2011. godine imaju problem sa kanalizacionom mrežom.
Naime, 2005. godine urađena je kanalizacija za deo ulice 4. juli, koja je planirana da odvodi otpadne vode iz prelivnih septičkih jama za nekih 20-ak kuća , koliko je učestvovalo u izgradnji iste. Postavljen je prečnik cevi „F100“ i urađene tri improvizovane šahte.
Takva kanalizacija je funkcionisala par godina, sve dok se nisu priključile i ostale komšije koje nisu učestvovali u izgradnji. Za to su saglasnost za priključenje dobili od pojedinih komšija. Tako se se toj postojećoj kanalizaciji priključio i drugi prilaz ulice 4. juli.
Osim što su priključili preliv od septičkih jama, većina novo priključenih meštana je sprovela i odvod kišnice u ovu postojeću mrežu kanalizacije. Međutim, to je uticalo da postojeća veličina cevi ne može da primi toliku količinu vode, naročito posle obilnih padavina, te dolazi do zagušenja.
Kako navode radnici vodovoda, postoji mogućnost da kod pojedinih ne postoji uopšte prelivna cev, tačnije da je kanalizacija direktno sprovedena u postojeće cevi. Prilikom poslednjeg otpušavanja u cevima su pronađeni „uzorci“ uložaka, papira, grudnjaka.. Svega onog što se nebi našlo u cevima da se ide preko preliva iz septičkih jama.
Vodovod iz Grocke je u prethodna tri dana otpušavao ovu kanalizaciju i to po nalogu komunalne inspekcije, koja je postupala po prijavi građana.
Većina tih priključenih komšija, prema saznanjima Žig Infa, ne plaća tu kanalizaciju sa obrazloženjem da je ne koriste ili pak sa izgovorom da to i nije kanalizacija.
Zbog sporenja oko kanalizacije, vodovod u Grockoj neće ili ne želi da trajno reši ovaj problem. Na pitanje zašto onda uopšte odgušuju kanalizaciju, radnici vodovoda odmahuju rukom i kažu samo „POLITIKA“.
Suma sumarum, zbog nekontrolisanog curenja vode i konstantnog zagušenja ugrožene su dve kuće iz 4. jula u Boleču. Na tim kućama vidljiva su i fizička oštećenja koja su nastala zbog nadolaženja otpadnih voda.
Kako bi rešio problem u što bržem roku, jedan od vlasnike ove dve kuće je prošle godine, o svom trošku, sanirao dve šahte i deo cevi kako bi zaštitio svoju kuću od daljeg propadanja.
Ako je za utehu, bar komunalna inspekcija reaguje brzo, te vodovod u Grockoj otpuši kanalizaciju bar do prve kipe.
Po oprobanom srpskom receptu, komšiju baš briga za komšijinu kuću, te jedino ostaje da se primeni ili radikalno rešenje ili da se potraži pravda kroz institucije sistema. Za oba načina treba vremena, a kuće propadaju.
EKŽI