I to nije sve. Kasnije će se ispostaviti da posao odnošenja smeća, odnosno uklanjanja divljih deponija nije ni očistilo preduzeće koje je bilo plaćeno, već su to uradili članovi SNS-a Grocke koji su pod komandom tadašnjeg predsednika Dragoljuba Simonovića čistili iste širom ove opštine, za sendvič i obećanje da će dobiti novi posao.
Da se podsetimo, prema javno dostupnoj dokumentaciji, Javno preduzeće „Gročanski komunalac“ sredinom februara 2015. godine raspisalo je tender za posao uklanjanja divljih deponija na teritoriji opštine Grocka do kraja te godine. Kao najpovoljniji ponuđač izabrana je privatna frima Graditelj. Ugovor vredan 2,1 miliona dinara potpisan je 3. marta 2015.
Samo dva meseca kasnije, za isti posao, Javno preduzeće Direkcija za izgradnju opštine Grocka takođe raspisuje tender. I u ovom slučaju posao je dobila firma Graditelj. Ugovor vredan 2,5 miliona dinara potpisan je 4. maja 2015. To znači da je Grocka te godine za uklanjanje divljih deponija platila ukupno 4,6 miliona dinara bez PDV-a.
Da nije reč o različitim poslovima jasno je na osnovu konkursne dokumentacije, koju su oglasila oba javna preduzeća. Naime, u delu koji se odnosi na vrstu posla, tehničke karakteristike, kvalitet, količinu i opis dobara, rok i mesto izvršenja stoji gotovo identičan tekst i u javnom pozivu Gročanskog komunalca i u pozivu JP Direkcije za izgradnju opštine Grocka.
Tako u konkursnoj dokumentaciji oba preduzeća piše da se usluga čišćenja divljih deponija obavlja na čitavoj teritoriji opštine Grocka u toku 2015. godine, po potrebi i po nalogu Komunalne inspekcije, da se komunalni otpad odlaže na gradsku deponiju u naselju Vinča, da se plaća samo efektivan rad i da će se obračun vršiti samo na osnovu izvedenih radnih sati.
Jedina razlika je što u jednom slučaju prevoz otpada do Vične plaća naručilac, odnosno lokalno javno preduzeće, a u drugom slučaju plaća sam izvođač.
U istom trenutku za komunalne poslove zadužena tri preduzeća
U opštini Grocka u jednom trenutku u isto vreme praktično su radila tri javna preduzeća čija je delatnost između ostalog pokrivala održavanje i uređenje javnih površina, što podrazumeva i uklanjanje divljih deponija ili odnošenje smeća.
Osim JP Direkcije za izgradnju opštine, komunalnim poslovima se primarno bavilo Javno komunalno preduzeće Grocka osnovano davnih sedamdesetih godina. Uprkos ovoj činjenici, opštinska vlast krajem 2014. godine odlučuje da formira novo javno preduzeća „Gročanski komunalac“. Ono tada praktično paralelno počinje da obavlja isti posao kao i JKP Grocka.
Godinu dana kasnije opštinska vlast sklapa ugovor o javno privatnom partnerstvu sa italijanskom firmom “Magipa” . U julu 2015. se formira preduzeće EKO Grocka, u kojoj opština ima 20 odsto udela. Prema ugovoru, obaveza italijana je bila da ulože oko 10 miliona evra u rešavanje komunalnih problema u toj opštini.
Tako u Grockoj u tom trenutku istovremeno postoje čak tri preduzeća koja se bave isključivo komunalnim delatnostima. Dva javna i jedno koje je javno- privatno i u čijem vlasništvu udeo ima Opština Grocka.
Već sledeće godine, u novembru 2016. JKP Grocka, osnovano 1970. godine, zbog lošeg poslovanja i finansijskih problema odlazi u stečaj. Istovremeno, ovo javno preduzeće prema podacima Državne revizorske institucije, iako u stečaju, dobija subvencije od Opštine Grocka.
S druge strane, na zvaničnom internet portalu opštine, stoji da je „Gročanski komunalac“ zadužen za iznošenje smeća i održavanje javnih površina zadužen u severnom delu opštine.
Subvencije javnim preduzećima za tri godine povećane za 233 odsto
Državna revizorska institucija je analizirala poslovanje javnih preduzeća u Grockoj u okviru revizije svrsishodnosti subvencija u lokalnim samoupravama.
U izveštaju objavljenom početkom decembra 2018. godine, DRI je utvrdila da je ova beogradska opština u periodu od 2015. do 2017. za poslovanje javnih preduzeća, u šta ulaze zarade zaposlenih i pokrivanje dugova, iz budžeta izdvojila više od 6,2 miliona evra, što je čak 98 odsto ukupnog iznosa za subvencije javnim preduzećima.
Za razvoj lokalne infrastrukture je s druge strane dato oko 14.500 evra, odnosno tek dva odsto ukupnih subvencija.
DRI je ustanovio da je iznos subvencija od 2015. do 2017. porastao za čak 233 odsto, a da je najveće uvećanje bilo u 2017. godini.
Da se novac poreskih obveznika najmanje troši na poboljšanje kvaliteta usluga, infrastrukturu pokazuje podatak DRI da iz budžeta opštine Grocka na subvencije javnim preduzećima odlazi više od četvrtine novca.
Ova opštinska davanja su se najčešće povećavala rebalansom budžeta ili direktnim odlukama odnosno rešenjima samog predsednika opštine.
Dragoljub Simonović je, kao kandidat Srpske napredne stranke, na čelu Opštine Grocka bio od juna 2012. pa do decembra te godine, kada je preuzeo funkciju direktora Železnica Srbije. Tada je, između ostalog, potpisao i sporni ugovor sa „Srbijagasom“ u vrednosti od 21 milion evra za izgradnju gasovoda u Grockoj, a projekat do danas nije završen. Simonović je na čelu Železnica bio je od kraja 2012. do početka 2015. godine kada je zbog lošeg rada i brojnih afera smenjen.
U međuvremenu, od decembra 2012. do maja 2014. predsednik Opštine Grocka je bio Zoran Markov član SNS, a od maja 2014. do 2016. Stefan Dilberović, takođe funkcioner SNS. Nakon beogradskih izbora, Simonović je u junu 2016. ponovo izabran za predsednika opštine Grocka. U martu 2019. godine, Simonović podnosi ostavku zbog podizanja optužnice zbog paljenja kuće novinara Žig infa, Milana Jovanovića. Na njegovo mesto do izbora 2020. godine, dolazi Živadinka Avramović, Simonovićev knjigovođa. Od septembra 2020. godine, nakon održanih izbora na mesto predsednika GO Grocka dolazi Dragan Pantelić. U istom mesecu, na mesto direktora „EKo Grocka“ ispred javnog partnera postavlja Milenko Bukvić, koji postaje i šef odborničke grupe SNS-a u lokalnoj Skupštini.
Godina 2020. Grocka
Umesto da nauče nešto iz prethodnog perioda, naprednjaci u Grockoj, samo ovoga puta na čelu sa predsednikom GO Grocka, Draganom Pantelićem nastavljaju starim putem.
Ponovo u Grockoj, tačnije od kako je na mesto jednog od direktora „Eko Grocka“ postavljen Milenko Bukvić imamo gomilanje deponija zbog neodnošenja smeća i isto tako ponovo aktivisti koji rade ono što bi trebalo ovo preduzeće.
U poslednjem periodu, vidno je aktivno čišćenje određenih deonica od strane omladinaca i članova Srpske napredne stranke u Grockoj.
Čišćenje deponija organizuje se i od strane GO Grocka:
Takođe, čitaoci Žig infa sve više javljaju da se smeće ne odnosi više u regularnom terminu, kao i da se isto gomila usled posledica neodnošenja.
Sam autor ovog teksta, kao i redakcija Žig infa nalaze se u ulici u kojoj niko nije odneo reciklažni otpad više od dve nedelje. Uredno je sve prijavljeno Eko Grockoj, ali odgovor zašto se reciklažni otpad ne odnosi, nije stigao.
Insajder pitao bivšeg predsednika, dobio odgovor da su lažni novinari
Početkom januara 2019. godine, novinari Insajdera su pokušali da dobiju odgovor povodom duplog plaćanja istih radova, od tadašnjeg predsednika Dragoljuba Simonovića. Dobili su odgovor da on (Simonović) neće da odgovara na pitanja lažnih novinara.
-Jedini odgovor koji smo dobili od predsednika Opštine Grocka putem sms poruke je da ne želi da odgovara na pitanja koja postavljaju, kako je naveo, „lažni novinari Milan Jovanović i Željko Matorčević“, odnosno novinar i urednik lokalnog portala Žig info. Nakon što smo naveli da su pitanja zasnovana na dokumentaciji i analizi novinara Insajdera, od Simonovića više nije stigao nikakav odgovor, navodilo se u pisanju Insajdera.
Za Žig info:
Željko Matorčević