GO Grocka je na svom internet sajtu, pod rubrikom „LOKALNI IZBORI 2016“, podrubrike „Proglašene izborne liste“, objavila, do sada, 7 izbornih lista.
Ukoliko kliknete na neku od izbornih lista, automatski će vam krenuti skidanje iste koju nakon skidanja možete otvoriti u nekom od programa, kao što je „vord“.
Međutim, GO Grocka je na spiskovima ostavila i Jedinstvene matične brojeve građana, što dovodi u pitanje kršenje Zakona o zaštiti podataka ličnosti.

Uporedo sa zvaničnim sajtom GO Grocka, portal „Grocka Info“ koji drži lokalna vlast, takođe objavljuje svih 7 izbornih lista, sa linkovima koji vode ka preuzimanju dokumenata na kojem se nalaze JMBG-a svih kandidata.
Na sajtu Poverenika za zaštitu podataka navodi se da prema čl.8. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti (Sl.glasnik RS 97/08), obrada podataka o ličnosti (pod kojom se, između ostalog, podrazumeva i prikupljanje i korišćenje podataka) nije dozvoljena bez zakonskog ovlašćenja ili bez izričitog pristanka lica čiji podaci se obrađuju. Takođe, obrada podataka je dozvoljena samo u svrhu određenu zakonom ili pristankom lica.
Članom 42. stav 2. Ustava RS je zabranjena i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni, u skladu sa zakonom, osim za potrebe vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom.
Konkretno, ovaj čin objavljivanja jmbg-a za više od 200 građana (7 izbornih lista), predstavlja masovno i grubo vređanje njihove privatnosti i prava na zaštitu podataka o ličnosti.
Prelistavajući liste koje je Republički RIK do sada objavljivao, kao i većine opština po Beogradu, utvrđeno je da niko nije objavio JMBG učesnika u izbornoj trci. Navedena su samo imena i prezimena, godina rođenja kao i mesto prebivališta.
Objavljivanjem JMBG-A, faktički znači da bilo ko može zlopotrebiti ove podatke u više svrha. Tako da se sada može proveriti svako lice, sa objavljenih lista, da li ima neku prekršajnu prijavu, na kojem mestu glasa i tome slično. Mada, neovlašćeno korišćenje tuđeg Jedinstvenog matičnog broja građana (JMBG) u svrhu pretrage Registra predstavlja krivično delo „Neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka“ iz člana 146 Krivičnog zakonika za koje je predviđena kazna zatvora do godinu dana kao i prekršaj iz člana 57 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti za koje je predviđena novčana kazna za fizičko lice od 5.000 do 50.000 dinara.
JMBG se može iskoristiti i za mnoga veća krivična dela, a opšte je poznato da je takvih primera svuda po Srbiji. Dosta njima su stigli neplaćeni krediti iz banaka, ili neplaćeni računi mobilnih operatera, a da ta lica nisu imali nikakvih dodirnih tačaka sa potpisivanjem bilo kakvih menica ili ugovora. Međutim, njihov JMBG je bio ključna uloga u dokazivanju da je, bez obzira na drugačiji potpis, ipak okrivljeno lice dužno da isplati zaostala dugovanja.
Za Žig Info:
Željko Matorčević