U zadnjoj dekadi juna 2017. godine, naselja Boleč i deo naselja Ritopek su isključeni sa vodovodne mreže zbog testiranja bolečkog vodovodnog sistema koji treba da bude prikačen na mrežu Beogradskog vodovoda.
Ubrzo zatim, ova naselja su i priključena na mrežu Beogradskog vodovoda. Kako kažu meštani, poboljšanje u vodosnabdevanju od tada je i više nego očigledno. Restrikcije vode su prestale a primećen je i veći pritisak u cevovodu. Međutim, kako kažu meštani, sam kvalitet vode im je jako sumnjiv.
Pored ove „žutoće“ oni koji vodu koriste u proizvodnji kažu da su prinuđeni da je dodatno filtriraju, kao i da je hlorišu i dodaju konzervanse kako bi je sveli na kakvu takvu ispravnost. Kako kažu, ponadali su se da će nova voda biti bolja, ali izgleda da im je stara kvalitetnija.
Kako kažu iz BVK-a, ponekad se dogodi da je voda na slavinama potrošača zamućena. Ova pojava je karakteristična za period posle otklanjanja kvarova na mreži. Posledica je hidrauličnog udara, što dovodi do pokretanja taloga koji uvek postoji na unutrašnjim zidovima cevovoda. Talog najčešće sadrži jedinjenja gvožđa žućkaste boje. U ovom vidu i koncentraciji, gvožđe nije od posebnog zdravstvenog značaja. Sistematsku (redovnu) kontrolu kvaliteta vode za piće u Beogradu vrše laboratorije Beogradskog vodovoda i Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Za Žig Info:
Željko Matorčević