Kako bi se podigao standard usluga koje pružaju javna preduzeća, rukovodstvo gradske opštine Grocka je u saradnji sa menadžmentom Javnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ Grocka angažovalo Republičku uniju potrošača čiji će predavači sprovesti obuku zaposlenih u ovom preduzeću radi dostizanja kvaliteta usluga po standardu ISO 10002:2016.
Međutim, i „vrapci na grani“ već znaju da žitelji naselja Pudarci, Umčari i Zaklopača u Grockoj piju neispravnu vodu!?
Više puta je provereno i potvrđeno da se u vodi nalaze višestruko veće koncentracije nitrita i amonijaka i da voda nije za piće. Jedan od odgovora nadležnih iz Gradskog zavoda za javno zdravlje je da voda nije preporučljiva ni za upotrebu za životinjske svrhe!
U odnosu na važeći pravilnik o higijenskoj ispravnosti vode za piće, u uzorcima je konstantno bilo povećanih količina nitrita i amonijaka . Amonijaka je bilo 1,73 miligrama po litru, a nitrita 0,79 miligrama po litru. Dozvoljene vrednosti ovih supstanci zavise od veličine vodovoda. Kod velikih vodovoda, gde više od 5.000 korisnika troši 150 litara na dan, dozvoljene vrednosti amonijaka su 0,1 miligram po litru. Kod malih vodovoda, kakav je ovaj u Pudarcima, dozvoljen je miligram po litru. Za nitrite su propisane mere 0,03 miligrama litru.
Inače, radnici Vodovoda u Grockoj se, prema saopštenju koje su izdali, obučavaju za sledeće:
Ovaj međunarodni standard pruža uputstvo za proces postupanja sa prigovorima koji se odnose na proizvode u organizaciji, uključujući planiranje, projektovanje, funkcionisanje, održavanje i poboljšanje. Opisani proces postupanja sa prigovorima pogodan je za upotrebu kao jedan od procesa sveukupnog sistema menadžmenta kvalitetom. Ovaj međunarodni standard nije primenljiv u sporovima upućenim na rešavanje van organizacije ili u sporovima koji se odnose na zapošljavanje. On je takođe namenjen da ga koriste organizacije svih veličina i iz svih sektora. U Prilogu A je dato posebno uputstvo za male organizacije. Ovaj međunarodni standard se bavi sledećim aspektima postupanja sa prigovorima: a) povećanje zadovoljstva korisnika stvaranjem okruženja usredsre¬đenog na korisnika, otvorenog za povratne informacije (uključu¬jući i prigovore), rešavanje svih primljenih prigovora i povećanje sposobnosti organizacije da poboljša svoj proizvod i koris¬nički servis; b) uključivanje i posvećenost najvišeg rukovodstva putem adekvatnog sticanja i raspoređivanja resursa, uključujući i obuku osoblja; v) prepoznavanje i bavljenje potrebama i očekivanjima podnosilaca prigovora; g) obezbeđenje podnosiocu prigovora procesa u vezi sa prigovorima koji je otvoren, efektivan i lak za korišćenje; d) analiziranje i vrednovanje prigovora da bi se poboljšao kvalitet proizvoda i korisničkog servisa; đ) proveravanje procesa postupanja sa prigovorima; e) preispitivanje efektivnosti i efikasnosti procesa postupanja sa prigovorima.
Ako bi se pridržavali standarda, meštani ovih mesta bi imali pravo na povraćaj novca
De fakto, u praksi ovaj standard se odnosi na pritužbu potrošača na usluge. S obzirom da je Sanitarni inspektor Ministarstva zdravlja rešenjem od 15. 3. 2001. godine zabranio JKP „Grocka“ distribuciju higijenski neispravne vode za piće iz vodovoda „Umčari-Pudarci“, sve dok laboratorijske analize ne pokažu da je voda ispravna, ova odredba bi značila da meštani ovog dela Grocke imaju pravo na žalbu jer im se ovo rešenje ne izvršava.
– Rešenje je izdato posle analiza Gradskog zavoda za javno zdravlje, koja je pokazala enormne količine nitrita u vodi . Nakon hiperhlorisanja i ispiranja vodovodne mreže, voda je bila bakteriološki ispravna ali sa još većom količinom nitrita. Rešenjem je naređeno alternativno snabdevanje vodom cisternama. Rešenjem iz 2006. godine sanitarna inspekcija zabranila je MZ „Zaklopača“ korišćenje vode za piće iz vodovoda „Zaklopača“. Obavezno je postojanje cisterne. Javno komunalno preduzeće, odnosno MZ su u obavazi da stanovništvo da je voda neispravna obaveste tablama i na druge načine, izjavili su u Gradskom zavodu za javno zdravlje.
Radnicima se na početku obuke obratio predsednik opštine, Dragoljub Simonović istakavši da je zadovoljstvo krajnjih korisnika komunalnih usluga krajnji cilj ove obuke i da se nada da će naši radnici pokazati visok nivo posvećenosti i uspešno završiti ovu obuku.
Za Žig Info:
Željko Matorčević