Grocka – Osnovna škola „Ilija Garašanin“ u Grockoj našla se u centru pažnje nakon što je grupa roditelja izrazila zabrinutost zbog incidenta u kojem je učenik sedmog razreda te škole, kako se sumnja, izrađivao i distribuirao fotošopirane fotografije svojih vršnjakinja, prikazujući ih u eksplicitnom i neprimerenom sadržaju. Incident je potvrđen i u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) u Grockoj.
Prema navodima roditelja koji su se obratili našoj redakciji, učenik je skidao fotografije devojčica sa društvenih mreža, a zatim ih obrađivao u programu za uređivanje fotografija, kreirajući sadržaj koji je duboko uznemirio učenice i njihove porodice. Roditelji strahuju da slučaj neće biti adekvatno sankcionisan i da postoje pokušaji da se ceo događaj umanji ili zataška od strane uprave škole.
Reakcija škole: Pokrenuti postupci i pojačan vaspitni rad
U odgovoru na upit naše redakcije, direktorka OŠ „Ilija Garašanin“ navela je da je škola preduzela niz koraka povodom ovog događaja. „Škola je o svemu obavestila MUP i Školsku upravu, kao i Centar za socijalni rad u Grockoj. Obavešten je i Tim za zaštitu. Obavljen je razgovor i sa decom i sa roditeljima, pokrenuti su vaspitno-disciplinski postupci“, stoji u saopštenju škole. Dalje se navodi da je „škola pokrenula mere iz svoje nadležnosti, realizovaće se pojačan vaspitni rad i društveno-koristan rad i plan zaštite za odeljenje.“ Iz škole su takođe podsetili da je, na osnovu Pravilnika o upotrebi ličnih mobilnih uređaja učenika koji je stupio na snagu 8. februara 2024. godine, regulisano da za vreme boravka učenika u školi lični mobilni uređaj treba da bude isključen.
Zabrinutost roditelja i nezvanične informacije
I pored preduzetih mera od strane škole, roditelji učenica koje su se našle na spornim fotografijama i dalje su duboko zabrinuti. Oni smatraju da najavljene mere nisu dovoljne i da neće sprečiti dalje potencijalno zlostavljanje. Po njihovom mišljenju, jedino adekvatno rešenje koje bi zaštitilo žrtve i poslalo jasnu poruku bilo bi premeštanje učenika koji je pravio fotografije u drugu školu. „Plašimo se da će se sve završiti na pojačanom vaspitnom radu, a da će naše ćerke i dalje biti u strahu od novih neprijatnosti i da će taj dečak nastaviti da širi fotografije. Postoji i bojazan da bi cela situacija mogla da eskalira u fizički sukob među decom zbog svega što se dogodilo,“ izjavila je grupa zabrinutih roditelja.
Dodatnu nelagodu unosi i nezvanična informacija dobijena od policijskog službenika koji je bio uključen u prve korake istrage. Prema njegovim rečima, učenik je prvobitno pokušao da obmane policiju tvrdnjom da je sporne fotografije dobio preko aplikacije za razmenu poruka. Međutim, inicijalna provera je ukazala na verovatnoću da je učenik sam kreirao i distribuirao foto-montaže. Policajac je, prema nezvaničnim saznanjima, tokom pregleda materijala naišao i na fotografiju sopstvene ćerke, što slučaju daje dodatnu težinu. Takođe, izneo je sumnju da uprava škole pokušava da umanji ozbiljnost incidenta. Ove informacije, iako nezvanične, dodatno podgrevaju strah roditelja.
Zakonski okvir i obaveze institucija
Slučajevi vršnjačkog i digitalnog nasilja u obrazovnim ustanovama u Srbiji regulisani su nizom zakona i pravilnika. Ključni dokument je Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV) koji eksplicitno zabranjuje nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje. Postupanje škola u ovakvim situacijama detaljno je propisano Pravilnikom o Protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje (poslednje izmene „Sl. glasnik RS“, br. 11/2024). Ovaj pravilnik nalaže školama da, u zavisnosti od procenjenog nivoa nasilja, obaveste nadležne institucije (MUP, Centar za socijalni rad, Školsku upravu), formiraju Tim za zaštitu, obave razgovore sa uključenima i preduzmu mere zaštite i podrške.
Posebni protokol za zaštitu dece i učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u obrazovno-vaspitnim ustanovama dodatno precizira da je škola dužna da obezbedi poverljivost podataka i štiti najbolji interes deteta. Ukoliko postoji sumnja na krivično delo, obavezno je obaveštavanje MUP-a.
Digitalno nasilje, kao što je neovlašćeno pravljenje, obrada i distribucija fotografija koje nekoga prikazuju na ponižavajući ili eksplicitan način, predstavlja ozbiljan oblik zlostavljanja sa dugoročnim posledicama po mentalno zdravlje žrtava. Nacionalna platforma „Čuvam te“ pruža informacije i podršku u vezi sa prevencijom i reagovanjem na digitalno nasilje.
Što se tiče sankcija, Pravilnik o vaspitno-disciplinskoj odgovornosti učenika predviđa niz mera, od ukora do premeštaja učenika u drugu osnovnu školu za teže povrede obaveza, uz saglasnost škole u koju prelazi i obaveštavanje roditelja. Pre izricanja vaspitno-disciplinske mere, škola je dužna da preduzme aktivnosti pojačanog vaspitnog rada.
Dalji koraci i apel
Ostaje da se vidi dalji razvoj situacije i konkretni ishodi pokrenutih postupaka u OŠ „Ilija Garašanin“. Zabrinutost roditelja je legitimna, a javnost očekuje da sve nadležne institucije – škola, Centar za socijalni rad, MUP i Školska uprava – postupe u skladu sa svojim ovlašćenjima, osiguravajući pre svega bezbednost i dobrobit dece koja su žrtve nasilja. Ovaj slučaj još jednom ukazuje na neophodnost kontinuirane edukacije dece, roditelja i nastavnika o opasnostima i posledicama digitalnog nasilja, kao i na važnost brze i adekvatne reakcije sistema kako bi se zaštitili najugroženiji.
Za Žig info:
Željko Matorčević
Naslovna: Ilustracija- Žig info/veštačka inteligencija