Prema anketi koju je uradio Žig Info, objavljenoj na našem portalu, samo 13, posto građana Grocke je zadovoljno snabdevanjem, dok 29 posto njih tvrdi da je stanje katastrofalno. Nešto manji broj građana, oko 27 posto je bio neštoo blaži u ocenjivanju i izjasnio se samo da je nezadovoljan. 15 posto građana je izjavilo da ima samo tehničku vodu ali ne i za piće, dok se isti broj građana izjasnio da nema javni vodovod.
Bunar u Grockoj koji je trebao da reši problem u narednoj deceniji
2013. godine, na mestu gde je prethodno proradilo klizište i par domaćinstva ostalo bez svojih objekata usled posledica klizišta, lokalna vlast u Grockoj je rešila da izgradi bunar, koji je trebao, po njihovim rečima, da reši vodosnabdevanje Grocke, bar u narednoj deceniji. Koliko je tačno novca potrošeno za taj bunar, nije se moglo tačno utvrditi jer su predstavnici lokalne samouprave davali različite podatke. Prema najnižoj iskazanoj ceni, za bunar u Grockoj kod Vile Gavrilović potrošeno je 5, 5 miliona dinara. Meštano tog dela Grocke su u tom vremenu bili uplašeni saznanjem da će se bunar graditi na mestu gde postoji potencijalana opasnost od klizišta, pogotovo ako se uzme u obzir da je klizište proradilo nakon što je vodovod iz Grocke na tom prostoru sproveo cevi zbog „boljeg vodosnabvdevanja“. Naša redakcija je uradila prilog o izgradnji tog bunara koji je tekao pod izuzetno sumnjivim okolnostima. Na žalost, 2014. godine, nakon što je bunar izgrađen još 14 domova na tom prostoru zbog klizišta ostaje bez svojih objekata. Te 2014. godine, u „Popovića kraju“ u Grockoj mogli ste da zateknete filmeske scene područja kojeg je zahvatio, recimo, neki uragan.
Nakon što smo izbacili reportažu i javno se upitali ko će sada odgovarati za urušene objekte u ovom kraju Grocke, tadašnji direktor JP „Vodovod i kanalizacija“ , Slavoljub Stefanović- Slavek, podnosi tužbu protiv naše redakcije, zbog objavljivanja lažnih informacija i širenja panike. U tužbi je tvrdio da smo, laički rečeno, izmislili da je na tom mestu bilo klizište, kao i da smo u vremenu vanredne situacije širili paniku, iako nije bilo potrebe za tim. Međutim, u pravosnažnoj presudi Apelacioni sud odbija tužbu kao neosnavanu i ukazuje da su se novinari sa pažnjom posvetili ovoj problematici.
Zaklopača nema restrikcija ali nema ni vode
Pojedinim meštanima Zaklopače i ove godine slavine ostaju suve. Uzalud je njihova borba da u 21. veku imaju neophodnu vodu jer na raznorazne dopise koje su slali, odgovor je gotovo uvek isti- restrikcije nema, voda je tehnička ali zbog povećanje potrošnje vode nema.
-Živimo u Zaklopači na beogradskoj opštini Grocka. XXI je vek a mi nikada nismo imali pijaću vodu. Iz česama nam izlazi tehnička voda koja nam se ukida svaki drugi dan. Nikada nas u poslednjih 30 godina vodovod Grocka nije snabdeo cisternom pijaće vode. Ne mogu svi građani da kupuju balone vode već koriste vodu koja nije za piće, kad je ima. Inače je ta naša tehnička voda puno skuplja od beogradske pijaće vode u čiju cenu je uključena i kanalizacija koju mi nemamo. Pa čak je i Tranšped naselje priključeno na pijaću vodu koje je od nas udaljeno svega 2 km. vazdušne linije. Umesto vode neko nam je uvalio cevovod na parče za gas, koja nismo ni tražili a i „đubrarina“ nam je skuplja nego u Beogradu , kaže M. Anđelković meštanin Zaklopače za Žig Info.
Kako kaže Anđelković slali su dopise nadležnim organima, ali odgovor je uvek isti. Iz JP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka u dopisu se tvrdi da Zaklopača nema restrikcija, već da jednostavno kada se povećavaju temperature, povećava se i potrošnja vode, te jednostavno ne mogu se svi stanovnici snabdeti. Kako još kažu, ovo preduzeće poseduje samo jednu cisternu za snabdevanje stanovnika vodom, te ne mogu da postignu da ona bude ceo dan samo u jednom mestu.
Umčari – Pudarci sa decenijskom mukom
Meštani Umčara i Pudaraca se takođe snabdevaju vodom iz gročanskog vodovoda. Izvorište koje se nalazi u Umčarima je već odavno prevazišlo svoje kapacitete, te su restrikcije vode u ovim naseljima u letnjem periodu neizbežene. Dešava se da pojedina naselja ova dva mesta budu i po više dana bez vode. Pored restrikcija, stanovnici ova dva mesta muku muče sa ispravnošću vode, jer više analiza je pokazalo da se ona ne može koristiti ni kao tehnička, da je neupotrebljiva čak i za životinje.
Ove godine se krenulo u zamenu cevi, za koje se smatra da su jedan od razloga što je voda neispravna u toj meri, od izvorišta u Umčarima do bunara u „Crnogorcima“. Predstavnici vlasti su opet dali obećanje da će ovaj projekat poboljšati ispravnost i vodosnabdevanje u ova dva mesta. Početak radova na zameni cevovovoda pratili su stalni kvarovi, zbog kojih je veći deo ova dva naselja ostajao bez vode i po više dana. Kako bi sprečili buduće havarije, odlučilo se da nove cevi budu postavljane ispod glavnog puta Pudarci- Umčari, te je tokom radova ova deonica bila zatvorena u jednoj traci.
Ono što sada trenutno muči stanovnike ova dva naselja jeste najava lokalne vlasti u Grockoj da će naselje Kamendol uskoro dobiti vodovod. U samom naselju su postavljene cevi, ali glavni priključak za vodu još nije urađen zbog protesta meštana Umčara i Pudaraca. Naime, prema prvobitnom planu osmišljeno je da se naselje Kamendo prikači na vodovod Umčari u naselju Pudarci. Kako nema dovoljnog kapaciteta vode ni za ova dva mesta, meštani su se zabrinuli da priključenje Kamendola može dovesti do još većih nestašica. Zbog protesta i zabrinutosti meštana Pudaraca i Umčara, vodovod iz Grocke je za sada odustao od ideje ovakvog priključka. Navodno, izgradiće se novi bunar u Umčarima, kako bi se poveća kapacitet u toj meri da će vode biti sasvim dovoljno za ova tri mesta.
Ritopek bez vode, Dražnjani se bore
Naselje Ritopek koje se nalazi na obali Dunava, ne tako daleko od centra Beograda i dalje je bez vodovoda. Prethodne i sadašnje vlasti obećavali su meštanima Ritopeka izgradnju vodovoda više puta. Najintezivnija obećanja, sa vrlo preciznim rokovima, data su od sadašnje vlasti u Grockoj. Prema tim obećanjima, Ritopečani su još 2014, godine trebali da dobiju vodu. Međutim, sa izgradnjom vodovoda u ovom naselju Grocke se opet odustalo, a obećano ostalo neispunjeno. Kao da su uzalud meštani Ritopeka protestovali u više navrata, blokirajući i glavnu saobraćanicu. Na njihove vapaje, sadašnja vlast, kao i prethodne ostaju neme. Danas se zapravo i ne zna tačno šta se dešava sa izgradnjom vodovoda u Ritopeku. Ipak, protesti Ritopečana su doneli i jednu dobru stvar za njih. Protestom su uspeli da cisterne sa pijaćom vodom stalno budu u ovom mestu, kako bi snabdele stanovništvo. U poslednjem vremenu, dotok vode cisternama se smanjio u odnosu na prvobitni obećani plan, ali opet postoji kakvo -takvo snabdevanje vodom koje meštani dobijaju potpuno besplatno.
Meštani Dražnja pak imaju neki drugi problem. Kada se niko nije zainteresovao za njih, izgradili su sopstveni vodovod. Kapacitet ovog vodovoda je i više nego dovoljan da pokrije potrebe Dražnjanja. U letnjem periodu kada je potrošnja vode najveća, Dražnjanima ostaje kapaciteta za snabdevanje još toliko stanovnika, tako da su im restrikcije nepoznanica. Jedino što imaju problem sa ispravnošću vode i sa činjenicom da čelnici Grocke žele da ovaj vodovod pripoje gročanskom.
Naime, nakon lošeg poslovanja prethodnog rukovodstva vodovoda u Dražnju, par meštana je preuzelo upravljanje vodovodom. U kratkom periodu uspeli su da vodosnabdevanje bude redovno, da isplate pojedina dugovanja. Kada je sve počelo da funkcioniše kako treba, Dragoljub Simonović bivši predsednik Grocke kojem se danas sudi kao nalogodavcu za paljenje kuće našem kolegi Jovanoviću, pokušao je da ovaj vodovod prebaci u nadležnost gročanskog. Meštani Dražnja su se pobunili i odbranili tu Simonovićevu zamisao. Međutim, zbog odbijanja te zamisli našli su se u nemilost inspekcija i opstrukcija za koje sumnjaju da je Simonović umešan. Inspekcije nisu slate samo u vodovod već i kod onih koji su protestovali da se vodovod pripoji Grockoj. Prethodnih meseci aktuelna je i kampanja na koje je pozvao Simonović, koji je još uvek član Srpske napredne stranke, da se ne plaćaju računi dražnjanskog vodovoda. Rukovodstvo ipak , za sada, odoleva ovakvim pritiscima.
Pogledajte snimak od 7. minuta:
Za Žig Info:
Željko Matorčević