Službeno ili odgovorno lice koje protivpravno propisima o zaštiti, očuvanju i unapređenju životne sredine dozvoli izgradnju, stavljanje u pogon ili upotrebu objekata ili postrojenja ili primenu tehnologije kojima se u većoj meri ili na širem prostoru zagađuje životna sredina, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godine.
Ovako glasi samo jedna stavka člana 262 Zakona koji se odnosi na protivpravnu izgradnju i stavljanje u pogon objekata i postrojenja koja zagađuju životnu sredinu. Međutim, u GO Grocka ovog zakona i propisa se ne drže.
Negde oko 2. novembra 2014. godine u dvorištu porodične kuće T. F-a, sa početkom oko 21 čas saziva se zbor građana ulice Grobljanska i deo Takovske iz Vrčina. Predsedavajući tog „zbora građana“ bio je Dragoljub Simonović sadašnji predsenik GO Grocka. Simonović je na zbor građana došao u pratnji dve dame i predstavnikom Milenijom grupe ( Preduzeće koje je radilo na gasifikaciji GO Grocka). U razgovoru sa prisutnima, Simonović obaveštava da se mora raditi rekonstrukcija kanalizacije i da svako domaćinstvo mora da uloži 1 021 evra, a da će on od opštine Grocka (tada nije imao nikakvu funkciju u GO Grocka) zatražiti dodatnih 26 000 evra, koliko je potrebno za rekonstrukciju.
Simonović je tada rekao da će radove izvoditi preduzeće „Milenijum“.
Kako bi se prikrio trag o izvođaču radova, za izvođača radova se postavlja, navodna, Grupa građana „Mile Stanarević“ koji se navodi kao investitor, dok se ugovor sa građanima potpisuje sa Milenijum grupom.
Pre toga, prema tvrdnjama svedoka, falsifikuje se dokument , tačnije zahtev za saglasnost za izgradnju kanalizacione mreže.
Kako tvrde svedoci, skupljani jesu potpisi ali u smislu peticije za izgradnju kanalizacije ne i za zahtev. Sumnjivo je to što je nakon potpisa građana, ručno uneta stavka šta su građani zahtevali.
Direkcija za izgradnju GO Grocka, daje saglasnost Miletu Stanarčiću za izvođenje građevinskih radova kanalizacione mreže, međutim zatražila mu je i da dostavi potrebnu dokumentaciju.
Međutim, Stanarčić nikada nije dostavio potrebnu dokumentaciju, ali je gradnja započeta i završena. Stim što sve otpadne vode odlaze na poljoprivrednu površinu, zagađujući nekih 100 hektara površine.
U međuvremenu gradnje, Milan Jovanović meštanin Vrčina iz Grobljanske ulice podnosi Sekreterijatu za inspekcijske poslove Grada Beograda obaveštenje o nelegalnoj gradnji kanalizacije u spomenutim ulicama u Vrčinu, kao i da može dođi do ozbiljne ekološke katastrofe. U obaveštenju navodi da je obavestio i opštinsku inspekciju ali da nije ništa preduzeto.
Nakon obaveštenja Sekreterijata u Beogradu, i odgovora da nisu nadležni, Odsek za građevinski inspekciju izlazi na teren i donosi rešenje da se obustavi svi radovi kao i da se uklone već izvedeni radovi.
REŠENJE INSPEKCIJE- strana 1, strana 2
NASTAVIĆE SE- JP Vodovod i kanalizacija ne zna da postoji kanalizacija. Meštanima sada investitor preti sudskim izvršiteljima. Kanalizaciju po izvršnom rešenju niko nije ukolonio.
Za Žig Info:
Željko Matorčević