Pre nego što je smenjen od strane Alekksandra Vučića, okarakterisan u svim medijima kao bahati direktor Železnica Srbije, postojalo je bar pet razloga za smenu Dragoljuba Simonovića današnjeg predsednika GO Grocka.
Za manje od godinu dana, koliko se nalazio na čelu „Železnica“, Dragoljub Simonović je napravio nekoliko bahatosti zbog kojih smenjen.

Jedni od razloga je bilo i uhlebljenje pola Vrčina kao i članova najuže porodice. Naime, Simonović je odmah na početku svoje vladavine u „Železnicama“ smenio gotovo ceo menadžment , a veliki broj pozicija dobili su stranački stručnjaci uglavnom iz Vrčina. Tako je za vozača angažovao Jasminu Teofilović, a njen prezimenjak Negoslav je napredovao do direktorske funkcije. Sa tadašnje izborne liste SNS u Grockoj najbolje je prošao Mirko Dobrojević koji je postavljen za direktora ćerke firme „Železnica“ – Zaštitna radionica. Naravno, i on je iz Vrčina.
Osim za Vrčince, Dragoljub Simonović je našao uhlebljenje i za svog sina Jovicu Simonovića i to u državnoj firmi “PMC inženjering”, ćerki firmi SDPR-a. Jovica Simonović je tada postavljen za rukovodioca grupe za pripremu i to samo dva meseca pošto je njegov otac imenovan za prvog čoveka „Železnica“. Simonović junior je završio privatni fakultet a u “PMC inženjeringu” radio je kao ekonomista.
Nakon smene u „Železnicama“ Dragoljub Simonović postaje vladar iz senke u Grockoj a zatim 2016. Godine ponovo je postavljen za predsednika GO Grocka.
Njegov sin, Jovica Simonović nakon što se pisalo da je zaposlen u „PMC inženjeringu“ karijeru započinje kao v.d direktor Centra za razminiranje.

Kako se navodi na zvaničnom portalu, nadležnosti Centra su određene Zakonom o ministarstvima i prilikom formiranja svake nove Vlade, odgovarajućim članom Zakona o ministarstvima, definiše se delokrug Centra. Centar je kadrovski osposobljen i tehnički opremljen za obavljanje poslova koji su mu Zakonom stavljeni u nadležnost. Vlada Republike Srbije usvaja Program rada Centra i Izveštaj o radu Centra.
Direktora i zamenika direktora Centra postavlja Vlada i oni imaju status državnih službenika na položaju. Sredstva za rad Centra obezbeđuju se u Budžetu Srbije. Plate i druge naknade zaposlenih i postavljenih lica određene su prema Zakonu o platama državnih službenika.
Kontinuirano kršenje Zakona o javnim preduzećima
Kako piše Insajder, Skupština Srbije usvojila je krajem februara prošle godine Zakon o javnim preduzećima, koji predviđa da se direktori javnih preduzeća biraju na javnom konkursu.
Iako su prema tom zakonu profesionalni menadžeri u svim preduzećima morali biti imenovani najkasnije do 4. marta 2017, od 37 javnih preduzeća u zakonskom roku konkursi su okončani, a novi rukovodioci postavljeni u svega tri.
Zakon o javnim preduzećima propisuje i da vršilac dužnosti direktora može biti postavljen do imenovanja direktora javnog preduzeća, po sprovedenom javnom konkursu, a na period ne duži od godinu dana. Prema Zakonu, međutim, i vršilac dužnosti mora ispunjavati iste uslove kao i kandidat koji se za poziciju direktora bira na konkursu.
To znači da bi v.d. direktora, kao i budući direktor, trebalo da ima najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima za koje se zahteva visoko obrazovanje i najmanje tri godine radnog iskustva u delatnostima kojima se bavi javno preduzeće. Uslov je i da ne bude član organa političkih stranaka.
Imenovanje Jovice Simonovića, sina predsednika Grocke i OO SNS-a još jedan je dokaz da predstavnici vlasti, institucije i javna preduzeća, godinama unazad podređuju partijskom, umesto državnom interesu.
Deminer teško povređen prilikom uklanjanja zaostalih bombi na Kopaoniku
Podsetimo se na Kopaoniku je krajem avgusta 2016., na Pančićevom vrhu, u blizinu „kupole“ Centra za kontrolu letenja i okretišta žičare „Krčmar“ teško ranjen deminer Mladen Gluhović (42) sa Pala u Bosni i Hercegovini. On je bio deo ekipe firme „Saturija“ koja je ovog proleća radila na uklanjanju zaostalih kasetnih bombi, ranjen je kada je, nakon što je podigao busen ispod koga se nalazila bomba, eksplodirala naprava MK-4 koja mu je nanela teške povrede po svim delovima tela.
Direktor Centra za razminiranje Jovica Simonović sa saradnicima nalazio se tada na Kopaoniku, odakle je poručio da se utvrđuje činjenično stanje o nezgodi koja se dogodila prilikom deminiranja.
– Na teritoriji Srbije postoji još tri miliona kvadrata sumnjive površine, na kojoj se nalazi kasetna municija – ukazuje Simonović. S obzirom na to da tom prilikom nije otkrivana i uništavana neeksplodirana kasetna municija koja je prodrla u zemlju, taj posao se sada obavlja kako bi se u potpunosti osigurala bezbednost ljudi.
Za Žig Info:
Željko Matorčević