KAKO SRBIJA ODBIJA TALENTE Spahija Isljam, stranac u sopstvenoj zemlji

admin
oktobar 9, 2015

0 komentara

6 min čitanja
3

Spahija Isljam ima 73 godine, diplomirani je mašinski inženjer, konstruktor i inovator. Dobitnik je nagrade „Mihajlo Pupin“ za ekološki projekat, dodeljene od Saveza pronalazača i autora tehničkih unapređenja Srbije.

I više nego impresivni su Spahijini projekti, koja danas sve više dobijaju na značaju. Spahija gotovo da ima rešenja za sve, a neke njegove ideje od pre 20-30 godina tek sada dobijaju težinu. Reklo bi se da je Spahija čovek ispred vremena. Nažalost, Spahija živi u Srbiji i njegove projekte, inovacije i ideje niko ne želi. Svi projekti Spahijini već su predlagani kako državnim, lokalnim strukturama, tako i međunarodnim, ali bez odjeka.

Stranac u Srbiji, stranac na Kosovu

Poreklom sa Kosova iz sela u blizini Kosovke Kamenice, Spahija se zaputio u Beograd  još sredinom prošlog veka. Zaposlio se u jednoj od, sada propalih, građevinskih firmi i bio veoma uspešan inženjer. Kako navodi, sve svoje projekte radi tako što izlazi na teren. Ustvari on i zamera današnjim projektantima to što ne izlaze na teren već rade to od kuće preko ko zna kakvih mapa, skica, crteža.

-Zbog toga nam se desi da se na autoputu koji se gradi nađe hrast ili da se ruše manastiri, crkve. Mora se izaći na teren i prepešačiti svaki metar i sve jasno ucrtati, kaže Spahija.

Spahija poreklom Albanac u svom životu nailazi na mnmogobrojne prepreke. Život Spahiju uopšte nije mazio. Devedesetih godina, sa porastom nacionalne mržnje, Spahiju proteruju na Kosovo. Kako je naveo, dobijao je otvorene pretnje da mora otići iz Beograda i da ako to ne uradi biće mrtav. I otišao je Spahija na Kosovo a u Beogradu ostavio stan i prostor na Terazijama. Na Kosovu Spahiju nisu prihvatili. On je tamo bio Srbin iz Beograda. Zbog životne ugroženosti, Spahija se vratio u Beograd. Međutim, Spahija je ostao bez svega što je stekao svojim radom u Beogradu. Oduzet mu je stan, prostor… Spahiju su tih godina i penzionisali, a da on nije to tražio. Suočen sa novim problemima, Spahija pronalazi baraku u Braće Jerković u kojoj i danas živi. U tom prostoru izlaže i svoje radove.

Sreo se sa Tomom, pisao Vučiću

Bez obzira na svoju sudbinu, Spahija je nastavio da projektuje. Imao je nade da će se nešto promeniti, kako kaže, kada su  došli Tomislav Nikolić i Aleksandra Vučića na vlast u Srbiji.

-Razgovarao sam sa Tomom pred izbore. Pisao sam i Vučiću. Sve je ličilo da će se konačno nešto pokrenuti, jer mi je obećano da će bar da se pogledaju moji projekti. Međutim, danas mi se niko od njih ne javlja niti me zovu, kaže Spahija.

Spahiji su krali projekte,ali bezuspešno jer ih je sve zaštitio.

-Imao sam jednom situaciju da je uzet jedan moj projekat da se radi. Kada sam to saznao, otišao sam do ministarstva da porazgovaram o tome. Ja sam bio spreman, kao i danas da poklonim projekte, međutim oni su moj projekat izmenili  u jednom delu. Zbog te izmene ja nisam hteo da pristanem  da s eon radi. Ne želim da se ruži izgled i da se gubi na funkcionalnosti zarad nikakvih ušteda i nečijeg mišljenja, navodi Spahija.

Spahija se i dalje nada da će njegovi projekti zaživeti. A ima ih na stotine. „Morava plovno povezivanje Severno egejsko more“, „Rešenje problema izbeglih i raseljenih lica“,“ Rešenje saobraćajnog kolapsa Autokomanda“, „Rešenje saobraćajnog kolapsa na raskrsnici Ustanička (veza Kumodraška) iDušanovačkog Mosta“, su samo delić projekata koje je Spahija uradio.

 

Za Žig Info:

Željko Matorčević

 

 

Poslednje