Virtuelna šetnja kroz kasnorimsku grobnicu

Na sajtu Centra za kulturu Grocka moguće je upoznati se sa jednim od najdragocenijih očuvanih spomenika iz antičkog perioda

admin
novembar 23, 2020

0 komentara

4 min čitanja
34

 Da se i u ovo vreme korone može otići u „arheološko istraživanje” a da se ne mora mrdnuti iz kuće, pokazao je Centar za kulturu u Grockoj. Oni su na svoj sajt postavili „šetnju” kroz kasnorimsku grobnicu u Brestoviku, jedan od najdragocenijih očuvanih spomenika iz antičkog perioda u Srbiji.

Virtuelna tura urađena je uz pomoć „Matterport Pro2 3D”, poslednje generacije hardvera namenjenog za snimanje 3 de virtuelnih tura, u saradnji sa „OCOLO digital” i Centrom za urbani razvoj.

– Brestovik je naselje jugoistočno od varoši Grocke, u neposrednoj blizini Dunava, a ime mu je nadenuo još knez Miloš Obrenović po nekadašnjim zasadima brestova. Sem po živopisnim pejzažima pod voćnjacima i vinogradima, Brestovik je čuven po ovoj antičkoj grobnici koja je pripadala vlastelinskoj rimskoj porodici iz trećeg veka. I danas je dostupna posetiocima, kao spomenik kulture od velikog značaja za Republiku Srbiju – rekla je Zorica Atić, direktorka Centra za kulturu Grocka.

Antičku grobnicu u Brestoviku je krajem 19. veka pronašao na svom imanju domaćin Vukašin Milosavljević dok je sadio šljivik, i to na najneočekivaniji i nimalo prijatan način – upao je u nju kopajući prostor za sadnicu.

– Te iste 1895. godine prva i temeljna istraživanja grobnice praćena beleškama i crtežima, kako načela struke i nalažu, sproveo je Mihailo Valtrović, osnivač Srpskog arheološkog društva i upravnik Narodnog muzeja, a 1905. godine sprovedeni su i prvi konzervatorski radovi – kaže Atićeva.

On je utvrdio da se grobnica sastoji iz tri dela. U jednom od njih ukopanom u brdo bila su smeštena tri zidana sarkofaga – dva veća i jedan manji, dok je u drugoj prostoriji pronašao figure genija smrti, dva lava čuvara ulaska u grobnicu i skulpturu odevenog muškarca u prirodnoj veličini, koji najverovatnije predstavlja vlasnika grobnice – važnog rimskog oficira ili visokog službenika.

Godine 1964. izvršeni su radovi na konzervaciji i rekonstrukciji i grobnica je dovedena u stanje u kojem je sada.

Ova grobnica jedan je od naših kandidata za Uneskovu listu svetske baštine.

Politika

Poslednje