62. Međunarodni beogradski sajam knjiga: U CARSTVU PISANE REČI

admin
oktobar 22, 2017

0 komentara

9 min čitanja
0

Otvoren je 62. Međunarodni beogradski sajam knjiga danas u 10 sati za sve posetioce, koji će trajati do nedelje, 29. oktobra, a svečano ostvaranje je zakazano za 18 sati u hali 2 Beogradskog sajma. Manifestaciju će svojom besedom otvoriti akademik Miro Vuksanović (1944), a u ime zemlja počasnih gostiju ovogodišnjeg sajma svima prisutnima će se obratiti Karl Markus Gaus (1954), austrijski pisac, publicista i kritičar.

Prostor od 30.000 kvadratnih metara na sedam dana biće carstvo knjiga, na kojem će učestvovati 450 domaćih i 50 inostranih izlagača, među kojima će svoja izdanja prestaviti i Angola, Belorusija, Indija, Iran, Japan, Kina, Kanada, Rusija, Rumunija, Turska, Ukrajina, Češka, Ujedinjeni Arapski Emirati, zemlje bivše SFR Jugoslavije i mnoge druge.

Počasni gosti najstarije i najvažnije književne manifestacije u regionu ove godine su zemlje Nemačka, Švajcarska, Lihtenštajn i Austrija, kao zemlje istog govornog područja – nemačkog (iako su u Švajcarskoj u paralelnoj upotrebi i još tri jezika uz nemački, a to su: italijanski, francuski i retoromanski, odnosno romanš), koje će svoju književnost prestaviti u programu „Četiri zemlje jedan jezik“, koji su u potpunosti osmislili i organizovali Udruženje „Krokodil“ i Evropska mreža za književnost i knjige „Traduki“.

U čast Herte Miler, nemačke književnice rodom iz Rumunije, laureata Nobelove nagrade za književnost 2009. godine, u sali Jugoslovenskog dramskog pozorišta u ponedeljak, 23. oktobra, biće održano „Veče sa Hertom Miler“, kada će publika moći da se druži sa književnicom.

Program Sajma je raznovrstan i već su ponedeljak i utorak, 23. i 24. oktobar, Porodični dani za porodičnu posetu ovoj manifestaciji sa kupljenom jednom porodičnom ulaznicom, dok se u četvrtak, 26. oktobar, u 11 sati u hali 2 svečano otvara Školski dan namenjen organizovanim posetama učenika, nastavnika, školskih bibliotekara, studenata i profesora, kada če izdavači pripremiti program namenjen učenicima i njihovim predavačima.

Programom „Sećamo se“ biće obeleženo sećanje na Borislava Mihajlovića Mihiza, Nikolu Miloševića, Stevana Raičkovića i Vladana Desnicu, dok će programski segment „Poduhvati“ obuhvatiti četvorotomno delo „Istorija kineske civilizacije“, kritičko izdanje „Sudanije“ Petra Kočića  Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske, „Napori Bosne i Hercegovine za oslobođenje i ujedinjenje“ Pera Slijepčevića, Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske i Balkanološki institut SANU, „Politički spisi“ Miloša Crnjanskog, „Gorski vijenac, bokeljsko izdanje“, „Kraljevo, jedan srpski topos“.

U hali 1A za decu i mlade „Aleksandar Vučo“ održaće se program „Nove igre pet petlića, čiji je autor i moderator Gordana Maletić sa nekoliko tematskih celina za decu svih uzrasta.

Povodom jubileja evropske i srpske istorije i kulture u hali 2C biće organizovane izložbe: „Stefan Prvovenčani u književnosti i istorijografiji“ povodom 800 godina od krunisanja Stefana Prvovenčanog, „Milutin Bojić – sto godina Plave grobnice“ povodom veka od smrti Milutina Bojića, a takođe povodom veka smrti još jednog našeg velikog pesnika Vladislava Petkovića Disa „Dis 1917 – 2017“, kao i izložba Srpskog bibliografskog društva Vladislav Petković Dis – 100 godina od smrti, Milutin Bojić – 100 godina od smrti i Isidora Sekulić – 140 godina od rođenja. Obeleženi će biti i jubileji 250 godina Filipa Višnjića, 125 godina od rođenja Ive Andrića, 150 godina od smrti Šarla Bodlera, 170 godina Njegoševog „Gorskog vijenca“ i 50 godina od izdavanja romana „100 godina samoće“ Gabrijela Garsije Markesa i „Derviš i smrt“ Meše Selimovića.

Organizovane su i izložbe posvećene srpskom jeziku i deci, a to su: „Mošo, pčelino čedo“ posvećena Mošu Odaloviću 26. dobitniku Žičke hrisovulje, izložba panoa „Negujmo srpski jezik“, „Na pergamentu duše“ izložba poezije i fresaka Svetislava Mandića, „Putujuća izložba ćitilice“, koja će predstaviti digitalno štampane kaligrafske radove, tipografske azbuke i primere grafičkog i industrijskog dizajna sa srpskom ćirilicom, „Bibiana“ izložba Međunarodne ustanove umetnosti za decu iz Bratislave, izložba dečijih radova za konkurs „Dani ćirilicte Bavanište“ i izložba „Digitalna ulica“.

Održaće se u okviru Beogradskg sajma od srede, 25. oktobra, do nedelje, 29. oktobra, 48. Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava u halama 2B i 3A i Sajam informisanja, komunikacija i marketinga „Media market“ u hali 3.

Tradicionalno će biti dodeljene i nagrade izlagačima za: Izdavača godine, Izdavački poduhvat godine, Dečija knjiga godine, Izdavača iz dijaspore na srpskom jeziku, zatim Specijalno priznanje za doprinos u oblasti nauke, Specijalno priznanje za izdavača, knjigu ili strip, Specijalno priznanje za mladog dizajnera, a tu su i Nagrada „Bogdan Kršić“ za najlepšu knjigu i Nagrada za najlepšu dečiju knjigu. Uručenje nagrada će biti održano u četvrtak, 26. oktobra u 13 sati u sali „Ivo Andrić“ u hali 1A.

Nagrada „Dositej Obradović“, koja se dodeljuje stranom izdavaču za kontinuirani doprinos u objavljivanju i promociji srpske književnosti biće dodeljena u utorak, 24. oktobra u 18 sati u sali „Borislav Pekić“ , a primopredaja Otvorene knjige ambasadoru države, koja će, kao počasni gost, predstaviti književnost svoje zemlje na sledećem 63. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga i zatvaranje ovogodišnjeg Sajma knjiga, održaće se u nedelju, 29. oktobra u 12 sati u sali „Ivo Andrić“.

Cena pojedinačne ulaznice za 62. Međunarodni beogradski sajam knjiga je 250 dinara, grupne je 150 dinara, a cena ulazinica za sve dane Sajma je 900 dinara, dok je cena parkinga po započetom satu 100 dinara.

Izdavači su spremili popuste od 15 do 20 odsto za nova izdanja i do 75 odsto za stara izdanja, a vrata Sajma će biti otvorena od 10 do 21 sat, osim od ponedeljka, 23. oktobra, do četvrtka, 26. oktobra, kada će raditi od 10 do 20 sati.

 

Izvori: SRNA, Blic, Novosti, www.laguna.rs , www.sajamknjiga.rs

Priredila: Snežana Nedić

Poslednje