Divan-vremeplov kroz varošku istoriju Srbije u okviru manifestacije „Dani evropske baštine” održan je u dva navrata u Grockoj. Posle okupljanja posetilaca uz kafu i vanilice u gostoljubivoj toplini Rančićeve kuće, usledila je šetnja čaršijskim korzoom stare varoši kraj Dunava u susret Legatu dr Aleksandra Kostića, a odazvali joj su se Beograđani iz svih opština, uključujući i meštane Grocke.
Domaćički i kustoski tandem u organizaciji Centra za kulturu Grocka bile su Zorica Atić, istoričarka umetnosti-kustos, i Smiljana Popov, autorka i urednica TV serijala „Beograd za početnike”, koje su vešto i nadahnuto provele publiku kroz varoški vremeplov srpske i evropske istorije.
Grocka je, sem po živopisnim i zelenim pejzažima kraj reke pod voćnjacima i vinogradima, jednako čuvena i po nesvakidašnjim čaršijskim pričama i izuzetno vrednim kulturnim dobrima, koji ilustruju događaje iz davnina i čuvaju ih od zaborava.
Znatiželjni posetioci upoznali su se sa običajima i načinom života s početka 19. veka, kao i karakterističnim narodnim graditeljstvom po meri čoveka, koje slikovito dočarava u starom varoškom sokaku s pogledom na Dunav vremešna Rančićeva kuća, danas sedište Centra za kulturu Grocka. Nešto dalje, pruža se u dužini od nekoliko stotina metara Gročanska čaršija, srce stare varoši, čuvena ambijentalna celina i jedna od malobrojnih od velikog značaja za Srbiju. U rangu je Kosančićevog venca i starog jezgra Zemuna, i ima najviše sačuvanih starih srpskih kuća – zaštićenih spomenika kulture, u čitavom Beogradu.
Negujući kulturu sećanja, divan-šetnja je kraj biste Ilije Garašanina i potom u Legatu dr Kostića začinjena pričom o znamenitim Gročanima i Beograđanima poput Ilije Garašanina, dr Aleksandra Kostića i dr Smilje Kostić Joksić koji su svojim delovanjem omogućili napredak i razvoj Srbije i ostavili neizbrisiv trag u Grockoj.
Uz obilje istorijskih detalja i zanimljivosti, priča o kulturnim dobrima Grocke od velikog značaja za Srbiju oživela je i spojila nekad i sad, u duhu velike evropske manifestacije koja slavi kulturno nasleđe i njegov značaj, produbljujući vezu sa mudrošću, tradicijom i veštinama koje su oblikovale naše okruženje.
B. H. Novosti