Panićevoj kući u Grockoj dodeljen poseban status

Panićeva kuća u Grockoj od ponedeljka se nalazi u zaštićenoj okolini. Na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada, Vlada Srbije donela je odluku o utvrđivanju mera zaštite, zaštićene okoline spomenika kulture koji se nalazi u Gročanskoj čaršiji.

admin
novembar 10, 2021

0 komentara

5 min čitanja
30

Grocka je gradsko naselje u opštini Grocka u Gradu Beogradu. Prema popisu iz 2002. bilo je 8338 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 7642 stanovnika).

01 1941g Grocka pogled sa crkve 01

Grocka 1941. godine.

Najstariji tragovi o postojanju naselja na teritoriji današnje opštine Grocka datiraju iz početka neolita (mlađeg kamenog doba).

Prvo pominjanje Grocke, u pisanoj formi, zabeleženo je u 9. veku (878. godine), kada se za naselje na ušću male rečice u Dunav srećemo sa slovenskim imenom Gradec. Sledeće pisano pominjanje zabeleženo je u zapisu Evlije Čelebije 1521. godine, pod nazivom Hisarlik (utvrđena vojna postaja na carigradskom drumu). Najviše podataka o Grockoj u srednjem veku nalazimo u turskim popisima i iz zapisa putopisaca. Gerlah, putopisac koji je 1578. godine prošao kroz Grocku i zabeležio: „…veliki potok deli Grocku na dva dela, u jednom delu podignute su male srpske kolibe pokrivene trskom i slamom, a u drugom ima i lepih turskih kuća, često šindrom pokrivenih.“

02 1730g 1885g Grocka granice

Jedan od istorijskih simbola Grocke je i stara kuća porodice Panić.

Panićeva kuća u Grockoj, nalazi se u Bulevaru revolucije broj 64. Podignuta je u prvoj polovini 19. veka po tipu moravske kuće takozvane dunavske varijante. U njoj se nalaze četiri prostorije, trem i podrumom ispod jednog dela zgrade.

03 1971g Paniceva kuca 0104 1971g Paniceva kuca 02

Panićeva kuća 1971. godine

 05 1971g Paniceva kuca 03

06 1971g Paniceva kuca 04

07 1971g Paniceva kuca 05

 

08 Grocka razglednice 07

Grocka 80 tih godina

 

Porodica Panić

Po kazanju najstarijih živih Gročana i dokumenata koje ukazuju na to, Panići su jedna od najstarijih Gročanskih familija.To potvrđije i sačuvana tapija iz 1838. godine u kojoj se navodi kako braća Petko i Petar Mamić daju svom bratu Trifunu Mamiću njegov deo imovine. Pošto se odelio od braće i preselio kod tasta Koste Panića.

 09 1838 Tapija

Orginalna Tapija iz 1838.godine

Poslednji muški izdanak porodice Panić, bio je Kosta. Kako nije imao muškog potomka već samo jednu ćerku, doveo je u kuću zeta Trifuna Mamića i dao mu celokupnu poveliku imovinu uz uslov da Trifun preuzme ženino prezeme Panić i slavu Svetog Jovana, što je on i prihvatio. Da su Panići starosedeoci govori i činjenica da je jedina živa Kostina ćerka prilikom udaje za Trifuna Mamića mogla da ima najmanje oko 16 godina, a ako je pre nje imao još dece koja su poumirala, što je za ono vreme bilo veoma verovatno. Kosta je tada mogao da ima između 45 i 55 godina, što bi značilo da je rođen negde krajem 18 veka, tako da postoji mogućnost da je najverovatnije učestvovao u oba Srpska ustanka protiv Turaka.

Od Trifuna, kasnije potiču svi potomci Panića. Trifun je imao petoro dece : Aleksu, Mariju, Ljubicu, Miloša i Mihajla. Trifunov najstariji sin Aleksa imao je tri sina : Dragomira, Živorada i Đorđa i tri ćerke : Milicu udatu u Pavlovićima, Tonku udatu u Hranisavljeviće i Zorku koja je umrla kao devojka.

Neki detalji o porodici Panić zabeleženi su i u knjizi Milana Lazarevića „Grocka i Gročani“.

 10 GG1

11 GG2

Danas u Grockoj postoji oko petnestak kuća porodice Panić.

12 Ulica Bul.rev i Vase Carapica 1950 g

1953. godine Ugao Bulevara revolucije i Vase Čarapića gde i danas ima više kuća porodice Panić

Panići se pominju i u čuvenoj narodnoj pesmi „Kolariću Paniću“

KOLARIĆU PANIĆU

Kolariću paniću,

pletemo se samiću,

sami sebe zaplićemo,

sami sebe otplićemo;

kolariću paniću.

13 Grocka Paniceva kuca spomenik kulture

 

EŽI

Poslednje