U petak 15. aprila 2016. godine u 19 časova u Rančićevoj kući, galeriji Centra za kulturu Grocka, otvaranje samostalne izložbe slika pod nazivom „Dživdžan i prijatelji“ autorke Mike Lovre, u okviru manifestacije „Dani Beograda“.
Na otvaranju izložbe nastupaju učenici Osnovne muzičke škole „Grocka“.
„Intimistička priča radova koji čine postavku izložbe pod nazivom “Dživdžan i prijatelji” započinje pre više godina, a svojom temom i poetikom uliva se u manifestaciju “Dani Beograda”, koja već tradicionalno obeležava drugu polovinu beogradskog aprila meseca.
Vrabac, ta ljupka mala ptica koja svet oko sebe vazda pozdravlja cvrkutom, koja se raduje životu i svakom novom danu, glavni je junak ove likovne priče, u kojoj su prisutne i druge prijateljske ptice, pernati čovekovi sustanari iz šireg okruženja.
Vrabac pripada rodu ptica pevačica, a kao vrsta rasprostranjen je i brojan. Poznaju ga mnoge kulture, pripisujući mu određena značenja i verovanja. Često je smatran simbolom nade, plodnosti i obnavljanja života, simbolom putovanja, a verovalo se i da će povređivanje ove bezazlene ptice počiniocu doneti nesreću.
U našoj kulturi, vrabac je jedan od nezvaničnih simbola Srbije i Beograda, ali i srbijanskog duha, što je potvrđeno 2009. godine kada je vrabac Srba bio maskota Univerzijade, dok je skulptura vrapca sa opancima i šajkačom na glavi, odavno zaštitni znak Vrnjačke Banje.
Prisutan je i u domaćoj literaturi, a posebno je drag u dečjim pesmama i pričama. Živahnost i okretnost darivale su mu lepe ljudske osobine, pa je neretko srećan, skroman, druželjubiv, vedar, snalažljiv, zadovoljan…
Umetnika neminovno označi tema kojoj se intenzivno posvećuje, kao što je i on obeleži sobom. Mika Lovre nas uvodi u svoj basnoliki svet prenetih značenja, gde svaka ptičja figura „portretisana“ u krupnom planu ima svoju ličnost, raspoloženje, narav, a taj psihološki i životni profil svake ptice jasno je podvučen nazivima radova. Lepomir, Stanislava, Radojka, Milanče, Profa, Mirko i Slavko, neki su od članova družine koje umetnica oslikava, varirajući likovni pristup u tehnikama grafike i ulja na platnu. Bogat koloristički prikaz ili pak naglašen crtež, oslobođen je suvišnog, sugestivan je i snažan poput njihovih simboličkih karaktera i osobina. Pojedini radovi beleže atmosferu ili raspoloženje, kao što su Proleće, Odmor, Tišina, Nesanica, jasno definišući impresiju umetnice. Dok je pozadina slike potisnuta i često samo ovlaš naznačena, lakoća ruke i naglašena poetika znalački komponovanog motiva – osvaja posmatrača.
Međutim, statistika beleži da je ljupki vrabac danas ugrožena vrsta ptice u velikom delu Evrope, takođe i u Beogradu i Srbiji. Oslušnite krošnje drveća. Ima li tu naših skromnih pernatih prijatelja, ili su brojni i čarobni još samo u svetu Mike Lovre?…“, navodi u uvodnoj reči kataloga istoričarka umetnosti Zorica Atić.
Izložba traje do 4. maja 2016. godine.
Z. Atić