Knjiga reditelja Olivera Stouna „Intervjui sa Vladimirom Putinom“ izašla je na srpskom jeziku i već je u prodaji, a nastala je nakon filma istog reditelja „Intervju sa Putinom“, prikazanom i na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Sarajevu, na kojem je Stounu uručena nagrada Počasno Srce Sarajeva.
Vilijam Oliver Stoun (70) imao je tu privilegiju da tokom dve godine uradi više od deset intervjua sa Vladimirom Vladimirovičem Putinom (64), predsednikom Ruske Federacije, i dobije uvid u lični i profesionalni život predsednika i otvoreno pita mnoga pitanja po vlastitom izboru. Na osnovu razgovora sa predsednikom Putinom, koji su ukupno trajali 19 sati, nastao je četvorosatni dokumentarac, premijerno prikazan u Sjedinjenim Američkim Državama juna ove godine, i objavljena je knjiga, u kojoj će biti moguće pročitati sav materijal sakupljen tokom tih razgovora.
Privilegiju da prvi pročitaju knjigu u Evropi imaju građani Srbije, zahvaljujući izdavačkoj kući „Russika“ iz Beograda, a zatim će biti objavljena u Moskvi.
Oliver Stoun je i inače poznat kao jedan od većih kritičara stanja i ponašanja Sjedinjenih Američkih Država prema ostatku sveta, a kao učesnik rata u Vijetnamu mnogi mu neosporavaju rad i izrečeno, iako je bilo i dosta negodovanja povodom premijere dokumentarca „Intervju sa Putinom“.
Kritika Stouna počinje već sa filmovima „Vod“ („Platoon“, često kod nas prevođen i kao „Vod smrti“) iz 1986. godine i „Rođen 4. jula“ („Born on the Fourth of July“) iz 1989. godine, za koje je dobio i dve nagrade Oskar, od tri koliko poseduje, a u kojima su prikazane strahote rata u Vijatnamu. Film „Vod“ je autobiografski film u kojem je Stoun prikazao svoje iskustvo iz tog rata, dok je „Rođen 4. jula“ istinita priča o zanesenom, mladom sportisti iz Amerike, tek svršenom srednjoškolcu Ronu Koviku, koji je podlegao propagandi i sam se prijavio za rat u Vijetnamu i iz njega se vratio kao invalid, prolazeći kroz lični pakao do istine.
(ŽigInfo/sputniknews.com)