Srpsko književno društvo: MANJE ZA KULTURU, VIŠE ZA ZATVORE ovde nešto nije u redu

admin
maj 19, 2016

0 komentara

5 min čitanja
2

Članovi Srpskog književnog društva kažu da su skandalizovani rezultatima konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata Ministarstva kulture i informisanja, zbog čega traže da se izvrši rebalans budžeta i izdvoji više za kulturu koja je, kako kažu, već 20 godina u neveselom položaju.

Prema rečima urednika Tribinskog programa SKD-a Dejana Simonovića, država ima para, ali nisu dobro rasporedjene, jer će za kulturu biti odvojeno oko 6,9 miliona milijardi dinara, a za zatvore 8,1 milijardi dinara.

“Zemlja u kojoj se više ulaže u zatvore nego u kulturu, s tom zemljom i njenim društvom nešto ozbiljno nije u redu. Što se manje bude ulagalo u kulturu, nauku i obrazovanje, više će se ulagati u zatvore”, primetio je Simonović.

Govornici na konferenciji “Stop uništavanju književne kulture u Srbiji” poručili su da je poslednji trenutak da se nešto učini za kulturu, s obzirom da se iz budžeta već 20 godina sve manje izdvaja za te namene.

Pisac Vladimir Kecmanović kratko je poručio da u kulturi ne može biti bolje dok se za nju izdvaja malo, a da bi bilo bolje u komisije moraju doći moralno i profesionalnio kompetentni ljudi.

“Sadašnje ministarstvo i ne interesuje kultura”, rezignirano je izjavio književnik i kritičar Vasa Pavković, koji se nada da će s formiranjem nove vlade biti izabran i novi ministar koji će “podvući crtu i promeniti neke stvari.”

Navodeći da konkursna procedura nedopustivo kasni i da je u dramatičnom zaostajanju za kulturnim životom koji ne počinje sredinom, već početkom kalendarske godine, SKD je podsetilo da je Konkurs za savremeno stvaralaštvo raspisan tek 24. februara, da su komisije formirane 25. aprila, procedura sprovedena na brzinu, a rezultati objavljeni tek 10. maja.

Rad komisija je, prema mjišljenju SKD-a, “nemaran i samovoljan, njihovo odlučivanje je, po svemu sudeći, bilo proizvoljno i bez uvida u traženu i priloženu konkursnu dokumentaciju”.

Upućujući da je na Konkurs u oblasti savremenog stvaralaštva pristigla 1.691 prijava, SKD je zaključio da ne postoji ni teoretska mogućnost da su komisije od 24. aprila do 10. maja savesno i ozbiljno proučile sve prijave.

Ocenjujući i da su komisije “poluautonomne i podložne sugestijama Ministarstva i uticajima interesnih grupa”, te da objavljeni rezultati jasno govore o “očiglednoj pristrasnosti komisija”, SKD je naveo i da ih je veoma “lako dovesti u vezu sa interesnom povezanošću pojedinih njenih članova”.

Predsednik UO SKD-a Igor Perišić smatra paradoksom da vlada koja je proevropska i zalaže se za medjunarodnu saradnju, nije dala ni dinar za projekat Medjunarodne kolonije.

On je istakao da ministar ume lepo da ćuti i da je to jedan od najvećih uspeha njegovog mandata. “To je zapravo definicija njegovog delovanja – ne uraditi ništa, a to marketinški predstaviti kao neki urbani fazon kruga dvojke koji s prezirom gleda na sve književne manifestacije koje ne služe tome da se održi taj privid kulturnog života koji je zatvoren u jedan geto.”

 

(blic)

Poslednje