TAJNA VLASINSKOG JEZERA

admin
septembar 16, 2017

0 komentara

7 min čitanja
6

Prepuna je mitova i legendi jugoistočna Srbija, gde se nalazi Vlasinsko jezero, najveće veštačko jezero, koje je takođe i najviše, smešteno na nadmorskoj visini – 1213 metara.

U istorijskim zapisima iz XVIII veka Vlasinska visoravan je nazivana Vlasinsko blato ili Vlasinska tresava, zbog nagomilanog treseta i blata nastalog spiranjem rečnih tokova, koja je u kanjonu dugom 20 kilometara stvorila močvaru, na pojedinim mestima sa živim peskom. Tu je bilo i ševara, trske i mestimičnih vodenih tokova, a izvirala je i reka Vlasina.

Izgradnja brane, kako bi se dobilo veštačko jezero, trajala je od 1946. do 1949. godine, i ugrađeno je 320.000 kubnih metara zemlje, da bi se sprečio odliv reke Vlasine, a 9. aprila počelo punjenje i 1954. godine je dostiglo svoj pun kapacitet vode – 165 miliona kibnih metara vode, dok je odmah iza brane vaskrsla nova reka.

Jedno od čuda Vlasinskog jezera su i „ploveća ostrva“, koja su nastala odmah posle izgradnje jezera i trećina površine je pod ovim delovima treseta, koji se otkidaju od dna jezera i plove po njemu. U početku su ova ostrva namenski vezivali za obalu, ali su sredinom sedamdesetih godina prošlog veka uočili jedinstvenost fenomena i od tada na jezeru postoji nekoliko „plovećih ostrva“, za koje su vezane priče, kao o kravi Ruži, koja je tokom paše na jednom malom parčetu zemlje pored jezera pasla kada se taj komad treseta odvojio od obale i nošen vetrom plovio po jezeru. U sumrak je deda Živko došao da potraži svoju kravu Ružu i da je potera kući, ali je nije mogao naći na mestu gde je ostavio da pase. Tražio je deda Živko Ružu do mraka i odustao. Čim je svanulo deda Živko je našao svoju kravu Ružu kako mirno pase na novom ostrvu, koje je plutalo po jezeru.

Postoje i dva ostrva „stalna ili nepokretna“ – Stratorija i Dugi del. Stratorija je još pre izgradnje jezera bila ostrvo u Vlasinskom blatu, dok je Dugi del nekada bio poluostrvi.

A to nije jedino što čini ovo jezero jedinstvenim.

Pre izgradnje jezera tu je bila močvara, koja je izgledala kao nepregledna bujna livada, jer je raslo mnogo razne trave i prikrivalo opasnost koja vreba, ako se zagazi dalje. Nestajalo je tu konja, ovaca, goveda, čak i ceo jedan bugarski konjički puk u Prvom svetskom ratu, a meštani su govorili da se mogao čuti jeziv zvuk, koji je počinjao sa prvim sumrakom i to posebno kada je velika magla, a kojim se oglašava strašna neman – Vodeni Bik.

Neki od meštana su tvrdili da je to staro čudovište, koje je tu carovalo, ličilo na džinovskog konja i pokazivali su tačno mesto gde se nalazi, a da je najviše volelo da uništava krda negovanih konja i goveda. Kretali su ljudi i u pohod da nađu i unište tu neman.

Pričalo se da vekovima vodena neman živi tu i da je možda i sa druge planete, ali i da ju je Bog poslao da kažnjava one koji se ogreše, ali se najviše verovalo da je to neka džinovska praživotinja, jedina još preostala.

Pojavljivanje ove nemani, po narodnim predanjima, najavljivalo je pobede, i to uvek kada su Srbi isterivali protivnike sa svoje zemlje. Čula se rika i pojavljivao se Vodeni Bik kada su Srbi oslobađali Srbiju od Osmanlija, kao i uoči Prvog i Drugog svetskog rata, kada je rika bila toliko jaka da se sve treslo, a voda u malenim jezercima među muljem i tresetom, kao da je ključala i kao da je nešto sa dna htelo izaći. Tada je stogodišnji starac Veličko, iako do tada nepokretan, ujutru izašao i rekao okupljenim ljudima kraj jezerceta da je „ovo dobar znak i da je to bik najavio rikom“.

Ostao je Vodeni Bik, džinovski konj, neman ili neka praživotinja sada samo u legendi, jer ga niko nije ni čuo ni video od kako je izgrađena brana i napravljeno veštačko jezero od 15 kvadratnih metara površine i 35 metara dubine 1954. godine, koje vodom snabdeva šest podvodnih izvora.

Ili još nije imao razloga da se oglasi svojom snažnom rikom?

 

Snežana Nedić

 

Poslednje
april 25, 2025
29
Pretplati se na našu mejl listu

Prijavite se na našu mailing listu i budite uvek informisani!

Poslednje