Konjički klub iz Grocke u modernoj bajci Vitez festa

admin
april 7, 2015

0 komentara

5 min čitanja
6

”Vitez fest 2015” održan je na velike pravoslavne praznike Vrbica i Cveti, 4. i 5. aprila na Beogradskoj tvrđavi pod sloganom ”Klinci i klinceze, postanite prinčevi i princeze”.

A zna se, gde su prinčevi i princeze, tu su i vitezovi, a takođe i – konji.

U okviru ovogodišnje moderne bajke koju Kraljevski red vitezova sa partnerima organizuje od 2004. godine, učestvovao je i konjički klub Urban Cowboy iz Grocke.

I to na poziv pravog princa!

Mladi princ Mihajlo Karađorđević je poštovalac kluba iz Grocke i veliki ljubitelj konjičkog sporta i plemenitih četvoronožaca koji su, uz pse, stotinama godina bili najbolji čovekovi prijatelji. O tome najbolje svedoči istorijat porodice Paunić, koja je u Grockoj naseljena preko 500 godina i oduvek je imala konje. Na Kalemegdanu su tokom Vitez festa boravila čak dva srpska princa: braća Mihajlo i Đorđe Karađorđević, čime je moderna bajka o urbanim prinčevima i princezama dobila novu dimenziju.

Prinčevom pozivu se Nenad Paunić, vlasnik kluba, odazvao kako i dolikuje: sa 4 konja, porodicom, 8 članova kluba među kojima su bile i četiri dame, i kompletnim dekorom za demostraciju konjičkog sporta i istorijatakonjarstva posetiocima Vitez festa. Mogla su se videti stara zaprežna kola, nakovanj i alat za potkivanje, bale sena, burići, sedla, etno detalji,plug, ralo, raznovrsna oprema za konje… I ko god je poželeo, mogao je jahatikonje potpuno besplatno. Ovu priliku su u velikom broju iskoristili najmlađi posetioci, jer su kvoter konji iz Urban Cowboy-a vrlo pitome naravi. Uz konje i jahače se sve vreme vrzmala keruša Sudbina, pravi kaubojski pas do najsitnije koske veran svom gazdi, pas koji sa konjima spava i od njih se ne odvaja.

Među viteškim nadmetanjima, umetničkim programima, koncertima, okruglim stolovima i prezentacijama, svoje zaslužno mesto sa programom jahanja, gađanja lukom i strelom i demonstracijom starih zanata našao je i klub iz Grocke.

Jahanje i streličarstvo su oprobali mnogi, među njima i grupa izviđača kojine propuštaju ovaj vrhunski događaj za mlade istraživače i ljubitelje prirode. Ali, za sve očevice jednako kao i za ekipe StB i RTS-a, potpuna atrakcija bilo je potkivanje konja, kao deo demonstracije starih zanata. Ovu veštinu, neophodnu svakom ozbiljnom konjaru, prikazao je vlasnik klubalično,a riđa kobila koja je poslušno sarađivala dobila je za kratko vreme sve četiri nove potkovice.

Nakon dva dana boravka na tvrđavi, naši konjari vratili su se u konjički klub u Grockoj, još jednom potvrdivši svojom pojavom i učešćem na Vitez festu mišljenje mnogih da je Grocka biser Beograda koji krije brojne zanimljivosti i lepote.

Tekst: Z. Atić

Foto: Konjički klub „Urban Cowboy“

Poslednje
Pretplati se na našu mejl listu

Prijavite se na našu mailing listu i budite uvek informisani!

Poslednje