U reakcijama na izveštaj Tužilaštva o padu helikoptera stručnjaci ukazuju na opasnost da se neopravdano okrivi posada, kao i na mala ulaganja u opremu, lošu obuku. Dragan Šutanovac traži ostavke i kaže da je svima jasno da nisu poštovane procedure.
rednik vazduhoplovnog portala TangoSix.rs Petar Vojinović ocenio je da nalazi Tužilaštva o uzrocima pada helikoptera Vojske Srbije postavljaju pitanje sistemske nebrige i neulaganja države u vojne sisteme.
Komentarišući nalaze istrage Tužilaštva, prema kojima je posada primarno odgovorna za udes, Vojinović je istakao da se ne može „nikako govoriti“ o grešci ili nesposobnosti pilota, odnosno letačke posade u celini.
„Iako nesumnjivo neposredan uzrok pada verovatno leži u pilotu koji je letelicom upravljao u tom trenutku, on je bio u najekstremnijim mogućim meteorološkim uslovima koje je verovatno ikada iskusio i obavljao je vrstu medicinskog prevoza koja važi za najstresniju moguću. Situacija u kojoj se on našao bila je ekstremna i za mnogo obučenije i one sa boljom tehnikom“, ocenio je Vojinović.
Prema njegovim rečima, ta saznanja ukazuju da let „možda i nije trebalo da se obavi i da je obuka morala biti bolja. Nebriga države ilustruje se ovde na mnogo većem, sistemskom nivou. U vojne helikoptere i mnogo kvalitetniju obuku nije ulagano, a Helikopterska jedinica MUP-a Srbije je odbila zadatak zato što njihovi piloti nisu imali IFR obuku, odnosno ovlašćenje za instrumentalno letenje. To je konkretan dokaz javašluka države koji se proteže unazad bar dve decenije, a ovo sada su tragične posledice“, kazao je Vojinović.
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je danas da je za pad vojnog helikoptera primarno odgovorna posada.
Radić: Prepoznatljiva potreba da krivica posade bude na prvom mestu
Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je danas da je u slučaju pada helikoptera vrlo prepoznatljiva potreba da krivica posade bude na prvom mestu kako bi oni koji snose najveću odgovornost bili što manje oštećeni u političkom i moralnom smislu.
„Mislim da će pokušati da se ide na protok vremena da bi svi akteri nesreće prošli što manje oštećeni u političko-moralnom smislu, naročito oni koji i snose najveću političku i moralnu odgovornost“, rekao je Radić za agenciju Beta.
On je naveo da su okolnosti koje su dovele do nesreće mnogo komplikovanije i dodao da je u ovom slučaju vrlo prepoznatljiva potreba da krivica posade bude na prvom mestu.
„Naravno da u vazduhoplovstvu nije nikakvo otkriće da kada se desi nesreća prvo krenete od ljudi. Problem što su se oni uopšte zatekli u tom ambijentu i to je skup okolnosti koji bi trebalo da bude predmet istrage i ozbiljne rasprave i rasprave u parlamentu da bismo došli do spoznaje gde se greši“, kazao je Radić.
U samom izveštaju Komisije za osnovno ispitivanje udesa vojnog helikoptera, u koji je Blic imao uvid, navodi se da odgovornost za tragediju u Surčnu primarno snosi vođa posade pilot Omer Mehić a da deo odgovornosti snosi i general Predrag Bandić.
Dragišić: Ovo je početna faza istrage
Objavljivanje početnih saznanja o odgovornosti za pad vojnog helikoptera i pogibiju sedam osoba je dobro jer sprečava spekulacije, izjavio je profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić koji očekuje da će se u daljem toku istrage utvrditi svi detalji te tragedije.
Dragišić je u izjavi za Tanjug rekao da preliminarni nalazi „ukazuju da je sigurno da će istraga biti nastavljena“.
„Ovo je, dakle, samo početna faza istrage i sigurno je da će ustanoviti svi detalji te tragedije“, rekao je on i dodao da je „dobro da je javnost upoznata sa preliminarnim izveštajem da bi se sprečile dalje spekulacije“ o tome da neko nešto krije.
Ne želeći da komentariše pravne formulacije u objavljenom saopštenju Višeg tužilaštva, Dragišić je rekao da ostaje da se vidi „šta će dalja istraga pokazati“.
„Vidi se (u saopštenju) da protiv određenog broja lica postoje određeni osnovi sumnje, a protiv nekih civila samo indicije… i mislim da bi neko ko je stručnjak za krivično procesno pravo trebalo da ukaze na razliku između jednog i drugog“, rekao je on.
Šutanovac: Skandalozno, ostavka
Poslanik Demokratske stranke i bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac ocenio je da je bilo očekivano da Tužilaštvo kao primarno odgovorne za tragediju vojnog helikoptera označi članove posade.
„Kao što se i očekivalo, po Tužilaštvu za tragediju primarno odgovorni članovi posade. Skandalozno. Ostavka“, napisao je Šutanovac na svom Tviter profilu.
Dragan Šutanovac je ocenio da je izveštaj o padu helikoptera dokaz da je sadašnja vlast pribegla rešenju u kome odgovornost snose svi sem onih koji su zaista za tu nesreću odgovorni.
„Režim je, po ustaljenoj matrici pribegao rešenju u kome su svi odgovorni sem onih koji su zaista odgovorni. Postavlja se pitanje zbog čega se u izveštaju pominju neka civilna lica. Svima je jasno da u slučaju tragedije nisu poštovane procedure koje su decenijama piloti pisali svojom krvlju“, kazao je Šutanovac, a saopštila Demokratska stranka (DS).
rema njegovim rečima, bilo je teško pretpostaviti da će se neko usuditi da na ovako skandalozan način za najveću helikoptersku tragediju optuži upravo one za koje svi znamo da su heroji i da su živote dali spasavajući jedan život.
„Porodice poginulih, pripadanici Ministarstva i Vojske, ali i građani, moraju dobiti punu istinu“, dodao je Šutanovac koji je i ministar policije Vlade u senci DS.
On je istakao da je nakon izjave premijera Srbije Aleksandra Vučića da „neće dati“ ministre odbrane i zdravlja Bratislava Gašića i Zlatibora Lončara, svima bilo jasno u kom smeru će se opredeliti izveštaj o padu helikoptera.
Srpska napredna stranka saopštila je da Šutanovac pokazao „vrhunac svog bezobrazluka i licemerja direktno optuživši 14 oficira Vojske Srbije, koji su učestvovali u pravljenju Izveštaja o uzroku nesreće i samu Vojsku Srbije“. „Pored skandaloznih napada na Vojsku Srbije i časne oficire, napao je i konstanto vrši pritisak na Tužilaštvo i sve nezavisne institucije“, navodi se u saopštenju SNS-a.
LDP: Ispitati istinitost informacija
Liberalno demokratska partija (LDP) ocenila je da treba proveriti da li su istinite informacije iz izveštaja o padu helikoptera Vojske Srbije 13. marta, i da postoji nekoliko vrsta odgovornosti koje treba ispitati.
„Društvo zatrovano svakodnevnom tabloidizacijom svega što je normalno u ovoj zemlji, dodatno se uznemirava informacijama za koje tek treba utvrditi da li imaju uporište u istini i stvarnim događajima koji su prethodili padu helikoptera“, saopštila je LDP.
Ta stranka smatra da treba ispitati ko je naredio angažovanje vojnog helikoptera i naredio let članovima posade, kao i da li postoji odgovornost osoba koje su u toku leta bile u kontaktu s posadom.
(N1)