Мештани у улици 4. jули у Болечу од 2011. године имају проблем са канализационом мрежом.
Наиме, 2005. године урађена је канализација за део улице 4. jули, која је планирана да одводи отпадне воде из преливних септичких јама за неких 20-ак кућа , колико је учествовало у изградњи исте. Постављен је пречник цеви „Ф100“ и урађене три импровизоване шахте.
Таква канализација је функционисала пар година, све док се нису прикључиле и остале комшије које нису учествовали у изградњи. За то су сагласност за прикључење добили од појединих комшија. Тако се се тој постојећој канализацији прикључио и други прилаз улице 4. jули.
Осим што су прикључили прелив од септичких јама, већина ново прикључених мештана је спровела и одвод кишнице у ову постојећу мрежу канализације. Међутим, то је утицало да постојећа величина цеви не може да прими толику количину воде, нарочито после обилних падавина, те долази до загушења.
Како наводе радници водовода, постоји могућност да код појединих не постоји уопште преливна цев, тачније да је канализација директно спроведена у постојеће цеви. Приликом последњег отпушавања у цевима су пронађени „узорци“ уложака, папира, грудњака.. Свега оног што се неби нашло у цевима да се иде преко прелива из септичких јама.
Водовод из Гроцке је у претходна три дана отпушавао ову канализацију и то по налогу комуналне инспекције, која је поступала по пријави грађана.
Већина тих прикључених комшија, према сазнањима Жиг Инфа, не плаћа ту канализацију са образложењем да је не користе или пак са изговором да то и није канализација.
Због спорења око канализације, водовод у Гроцкој неће или не жели да трајно реши овај проблем. На питање зашто онда уопште одгушују канализацију, радници водовода одмахују руком и кажу само „ПОЛИТИКА“.
Сума сумарум, због неконтролисаног цурења воде и константног загушења угрожене су две куће из 4. јула у Болечу. На тим кућама видљива су и физичка оштећења која су настала због надолажења отпадних вода.
Како би решио проблем у што бржем року, један од власнике ове две куће је прошле године, о свом трошку, санирао две шахте и део цеви како би заштитио своју кућу од даљег пропадања.
Ако је за утеху, бар комунална инспекција реагује брзо, те водовод у Гроцкој отпуши канализацију бар до прве кипе.
По опробаном српском рецепту, комшију баш брига за комшијину кућу, те једино остаје да се примени или радикално решење или да се потражи правда кроз институције система. За оба начина треба времена, а куће пропадају.
ЕКЖИ