Под условом да остану анонимни, источноевропски радници причају за „Сандеј тајмс ов Малта“ о тамној страни острвског грађевинског бума
Послодавци на Малти експлоатишу грађевинске раднике, пише лист „Сандеј тајмс ов Малта“ у тексту под насловом „Тамна страна малтешког грађевинског бума“, у коме преноси разговор са неколико радника међу којима су и Срби.
„На прашњавом и наизглед напуштеном градилишту, Никита (39) седи сам, пуши цигарету, и убија време. Није наркоман, а ни бескућник. Он је српски грађевински радник запослен у једној од овдашњих грађевинских фирми за које радници тврде да их експлоатишу и варају клијенте“, пише лист, додајући да је име измењено да би се заштитио идентитет овог саговорника.
„Сваког дана ме шаљу на ову локацију, где грађевинска компанија (за коју радим) треба да гради један луксузни објекат. Готово сваки дан сам сам, понекад нас има двојица или тројица, али за посао који треба да урадимо потребно су 15 људи и опрема. Зато не радимо ништа, не радимо ништа по цео дан, јер ништа и не можемо да радимо“, каже он.
Додаје да га је после неколико недеља, које је на великим градилиштима практично провео сам, посетио шеф који је очекивао да радови значајно напредују.
„Увек је исто. Шта очекују од мене, да све радим сам? Да управљам краном? Да радим на мешалици за цемент?“, наводи саговорник малтешког листа.
Никита каже, како наводи лист, да је он један од десетина радника које експлоатише неколицина локалних грађевинара који су преузели велике послове за које немају капацитете а сада се извлаче на раднике како би спасили образ пред фрустрираним клијентима.
Под условом да остане анониман, он и шачица других углавном источноевропских радника причају за „Сандеј тајмс ов Малта“ о тамној страни острвског грађевинског бума.
„Ево шта се догађа. Грађевинске фирме конкуришу за све више и више послова и прихватају их. Али, шеф нема ресурсе (да их реализује)“, наводи Богдан (24).
Радници, како додаје, разбацани су по разним градилиштима како би их чували а не да би изводили радове, јер немају шта друго да раде.
Кад пројекти почну да касне очекује се да их заврши неколико радника, којима се прети негалним казнама које намећу бескрупулозне грађевинске компаније.
„То је проблем. Плаћају нам скоро само половину плате. Кад питам зашто, кажу да је то казна за кашњење посла. Казна због кашњења посла? Како сам да изградим вилу? Ово је лудо“, каже Ахмед, 20-годишњак из Еритреје.
Према платним листама које су ови радници показали листу, онима који треба да приме 1.200 евра исплаћено је само 700 евра, а други примају чак и мање.
Oдељак на платном листићу који се односи на плаћање националног осигурања такође је означен нулом или потпуно празан.
Никита и Богдан су двојица од неколико грађевинских радника који су ове недеље поднели групну жалбу против једног броја грађевинских фирми после неколико месеци одбитака на исплатним листићима на име, како инсистирају, непоштених казни.
Извори у влади наводе да је Министарство за индустријске и радне односе упознато са тврдњама о овим нерегуларностима у грађевинској индустрији након што је примило неколико дописа последњих месеци.
Али, многи радници се плаше да проговоре.
„Једва могу да платим станарину, бринем се да нећу моћи да купим храну. Имам 39 година, радим цео живот и не могу да прихватим овакву ситуацију“, каже Никита.
Наводи да је пријавио случај и властима којима је послао допис, али страхује од одмазде.
„Већ су ми рекли да, ако се жалим или правим проблеме, овде више нећу наћи посао. Ситуација је страшна, људи треба да знају да се то догађа“, закључио је Никита у разговору за „Сандеј тајмс ов Малта“.