Почетна » СПИСАК ОМРАЖЕНИХ Ово је списак 116 супстанца и активности које изазивају рак

СПИСАК ОМРАЖЕНИХ Ово је списак 116 супстанца и активности које изазивају рак

од admin
0 коментар

Међународна агенција за истраживање рака направила је листу од 116 материја и активности које доказано изазивају рак, а на листи се не налази црвено месо – али само зато што оно „највероватније“, али не и „засигурно“ изазива рак.

Светска здравствена огранизација је у понедељак објавила да је још једном проширила списак материја које изазивају рак, па тако се на врху списка нашло и прерађено месо.

То је изазвало бројне дилеме и полемике у јавности, па тако је Међународна агенција за истраживање рака направило листу супстанци и активности које „доказано изазивају рак“.

Месо није на том списку, али само зато што оно “ највероватније“ изазива рак.

Листа се дели на три дела, “изложеност канцерогенима”, “мешавина канцерогена” и “агенси”
Изложеност канцерогеним материјама

1. Пушење дувана: Најучесталији облик конзумације дувана је увлачење дима цигарете, а о опасностима пушења већ је одавно све речено. Иначе, дуван се конзумира још од 5.000.-3.000. године пре нове ере, када је у Јужној Америци започео узгој ове биљке.

2. Соларијум: Соларијуми и соларијум сијалице су справе које помоћу ултраљубичасте радијације помажу при добијању тамног тена, али у исто време човека претерано излажу УВ радијацији која изазива рак, катаракту и прерано старење коже.

3. Производња алуминијума: Повећан ризик обољења од рака плућа и бешике забележен је код радника у фабрикама за обраду алуминијума. Дужа изложеност испарењима хемикалија и катрану каменог угља може да изазове рак.

4. Арсеник у води: Изузетно отровна хемикалија која се користи у производњи појединих легура може завршити у залихама воде, а арсеник доказано изазива рак коже и повезује се с раком јетре, плућа, бубрега и бешике.

5. Производња аурамина: Аурамин се користи као антисептик, али и код производње боја. Студија је показала да је велик број тумора бешике код мушкараца који се баве производњом аурамина, повезан се удисањем штетних агенаса током процеса производње.

6. Производња и поправка обуће: Повезана је са повећаним ризиком обољења од рака носа и леукемије, а разлог је изложеност бензену и осталим растварачима. Додуше, овај ризик знатно зависи од трајања и нивоа изложености.

7. Чишћење димњака: Оџачари, због изложености чађи и прашини, оболевали су од посебног облика рака који чак носи и назив “димничарски рак”.

8. Гасификација угља: Истраживања показују да радници који долазе у додир са угљеним гасом, чешће обољевају од рака плућа.

9. Дестилација каменог угља: Катран каменог угља је густа црна течност која остаје након дестилације каменог угља, а између осталог, користи се и приликом асфалтирања. Изложени нису само они који долазе у директан контакт већ се може радити и о загађењу ваздуха.

10. Производња кокса: Производња кокса такође је повезана с повећаним ризиком од рака плућа и бубрега.

11. Производња намештаја: Произвођачи намештаја статистички чешће оболевају од рака носа због изложености прашини.

12. Ископавање хематита и изложеност радону: Рудари који ископавају хематит, непрестано су изложени радону, радиоактивном, канцерогеном елементу које увелико повећава ризик од рака плућа.

13. Пасивно пушење: Многе студије показале су да ризик од рака плућа постоји чак и код оних који удишу туђи дувански дим иако сами нису пушачи, а ради се о повећаном ризику од рака плућа, срчаних болести или емфизема. Сваке године 12 хиљада Британаца умире о пасивног пушења.

14. Рад у челичанама: Студије су показале да радници у челичанама у различитим деловима света много чешће оболевају од рака плућа. Рад у челичанама подразумева и свакодневну изложеност бројним познатим генотоксичним и канцерогеним материјама.

15. Производња изопропанола: Људи у овој индустрији често су изложени бројним канцерогеним материјама, а ова безбојна и запаљива хемикалија снажног мириса има низ примена не само у индустрији већ и у кући, као и у фармацији (алкохол за чишћење рана, средства за дезинфекцију руку итд.).

16. Производња љубичасте боје: Љубичаста или магентна боја је прва синтетичка боја која је произведена 1850, али током производње користе се и неке хемикалије које су повезане с раком бешике. Иначе, многе штетне хемикалије забрањене су у призодњи фарби за косу.

17. Послови у којима се ради с бојама: Студије су доказале повезаност између рада с бојама и повећаног ризика од рака. Случајеви рака бешике и леукемије могли би бити повезани са изложеношћу бензену у комбинацији са осталим органским растварачима. Рак плућа могу да изазову оловни хромат и азбест.

18. Рад с катраном: Катран се не користи само код асфалтирања него се с њим сусрећу и кровопокривачи који су тако изложени штетним хемикалијама као што је бензен.

19. Индустрија гуме: Студије су показале да су радници запослени у индустрији гуме чешће оболевали од рака бешике, рака плућа и леукемије.

20. Излагање неорганским киселинама и аеросолима: Течне аеросоли који настају кондензацијом пара сумпорне киселине, повезане су повећаним ризиком од рака плућа.

Канцергоне мешавине

21. Природне мешавине афлатоксина: Ради се о токсинима које производе одређене врсте гљива, а спадају у најканцерогеније материје познате човеку.

22. Алкохолна пића: Конзумација алкохола повезана је с раком дојке, дебелог црева, једњака, јетре, усне дупље и једњака, а вероватно је повезана и с раком гуштераче.

23. Арека: Арека орашчићи су благи стимуланс налик кафи, а најчешће се жваћу с лишћем Бетела. Верује се да повећава ризик од рака усне дупље и једњака.

24. Жвакање лишћа Бетела (без дувана): Лишће Бетела најраспрострањеније је у Азији где га људи жваћу помешаног с арека орашчићем, а оба састојка повезана су са раком усне дупље.

25. Жвакање лишћа Бетела (с дуваном): Лишће Бетела додатно повећава ризик.

26. Катран угљеног камена: Као што смо већ и написали, ради се о црној течности у којој се налазе многе канцерогене материје.

27. Угљени катран: Ради се о материјалу који се добија деструктивном дестилацијом угља код производње угљеног гаса. Сирови катран садржи велики број органских једињења (нпр. бензена, нафталена, метилбензена итд.)

28. Грејање на угаљ: Угљен је један од најпознатијих канцерогена, али не ради се само о проблему с којим се сусрећу рудари већ постоји одређена опасност и за све оне који се греју угљем.

29. Издувни гасови дизел мотора: Постоји велика опасност од рака због удисања гасова дизел мотора. Преко 30 састојака дизела налази се на листи потенцијално опасних канцерогених материја и једијења.

30. Минерална уља: Светска здравствена организација уврстила је необрађена и благо обрађена минерална уља у прву групу канцерогена. Високо рафинисана уља налазе се у трећој групи што значи да вероватно нису опасна, али их се због недостатка истраживања не могу класификовати као безопасна.

31. Фенацетин: Фенацетин је бели кристални прашак без мириса, горког укуса и врло тешко растворљив у води, а користи се као средство против бола и за снижење повишене телесне температуре. Међутим, у неким земљама је забрањен због повезаности с канцером.

32. Биљке које садрже аристолохичну киселину: Аристолохична киселина, коју налазимо у неким биљкама, чест је састојак биљних препарата за мршављење. Међутим, многе студије су показале да је она повезана са оштећењем бубрега, али и раком горњег уринарног тракта.

33. Полихлоровани бифенили: спадају заједно у групу пестицида / инсектицида. Не представљају хемијски јединствену твар, него се ради о 209 једињења с различитим садржајем хлора. У многим земљама не користе се од краја седамдесетих због штетности за околину, а истраживања су показала повезаност са меланомима, раком јетре, раком мозга и раком дојке.

34. Кинеска слана риба: Исхрана која садржи велике количине сланог меса, рибе и укисељене хране (најчешће у деловима Азије и северне Африке), може да повећа ризик од назофарингеалног карцинома. Таква храна често има висок удео нитрата и нитрита који оштећују ДНК.

35.Нафта из уљаних шкриљаца: Нафта која се добија такозваним “ломљењем” (фрацкинг) последњих година је изазвала бурне реакције, након што је откривено да постоји велика опасност од испуштања штетних отрова у ваздух, воду и земљу. Хемикалије које се користе приликом ломљења повећавају ризик од многих обољења.

36. Чађ: Као што смо већ поменули, чађ и угљена прашина такође су повезани с раком.

37. Дуван за жвакање: Иако је пушење далеко распрострањеније, неки људи дуван жваћу или шмрчу мислећи да је то безопасан начин конзумације. Али, то није тачно.
38. Дрвена прашина: Прашина тврдих врста дрвета карактерише се као изразито опасна и канцерогена.

39. Обрађена храна: Месо које на одређени начин обрађено, због укуса или рока трајања.

Канцерогени агенси и групе агенаса

40. Ацеталдехид: Настаје у току алкохолног врења мошта (декарбоксилацијом пирувинске киселине).

41. 4-аминобифенил

42. Аристолохичне киселине и биљке које их садрже

43. Арсеник

44. Азбест

45. Азатиоприн

46. Бензен

47. Бензидин

48. Бензо(а)пирен

49. Берилијум

50. Хлорнафазин

51. Бисхлорометил етар

52. Хлорометил метил етар

53. 1,3-Бутадиен

54. 1,4-Бутанедиол диметансулфонат

55. Кадмијум

56. Хлороамбуцил

57. Метил-ЦЦНУ

58. Хром

59. Циклоспорин

60. Контрацептиви, хормонални комбиновани облици (с естрогеном и прогестероном)

61. Орални контрацептиви, секвенционални облици хормоналне контрацепције (период узимања само естрогена, а затим период естрогена и прогестерона)

62. Циклофосфамид

63. Диетилстилбестролом

64. Боје на бази бензидина

65. Епстеин-Бар вирус

66. Естроген, нестероидни

67. Естроген, стероидни

68. Естрогенска терапија, постменопаузална

69. Етанол у алкохолним пићима

70. Ерионит

71. Етилен оксид

72. Етопозид, сам и у комбинацији са цисплатином и блеомицином

73. Формалдехид

74. Галијум арсенид

75. Бактерија Хелицобактер пилори (инфекција)

76. Хепатитис Б (хронична инфекција)

77. Хепатитис Ц (хронична инфекција)

78. Биљни лекови који садрже биљку рода аристолохија

79. ХИВ тип 1 (инфекција)

80. ХПВ (хумани папиломавирус) типа 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 и 66

81. Хумани Т-лимфотропни вирус типа 1

82. Мелфалан

83. Метоксален и ултраљубичаста А-радијација

84. 4,4′-метилен-бис (2-хлороанилин)

85. МОПП и друга комбинована хемотерапија која укључује алкилатне агенсе

86. Иперит, познат и под именом “азот иперит”

87. 2-нафтиламин

88. Неутронска радијација

89. Никл

90. 4- (Н-нитрозодиметиламин) -1- (3-пиридил) -1-бутанон

91. Н’-нитрозонорникотин

92. “Опистхорцхис виверрини” (врста метиља)

93. Загађење ваздуха

94. Специфичне материје у загађеном ваздуху

95. Радиоактивни фосфор-32

96. Плутонијум-239 и његови производи распадања (плутонијум-240 и остали изотопи), у облику аеросола

97. Радиоактивни јод, краткотрајни изотопи, укључујући И-131, од незгода атомских реактора до експлозија нуклеарног оружја (изложеност током детињства)

98. Радионуклиди, α-честице

99. Радионуклиди, β-честице

100. Радијум-224 и производи његовог распадања

101. Радијум-226 и производи његовог распадања

102. Радијум-228 и производи његовог распадања

103. Радон-222 и производи његовог распадања

104. “Сцхистосома хаематобиум” (инфекција схистосомијазом)

105. Силицијум, кристал (удахнут у облику кварца или кристобалита)

106. Соларно зрачење

107. Пудер с влакнима азбеста

108. Тамоксифен

109. 2,3,7,8-тетрахлородибензо-п-диоксин

110. ТиоТЕПА

111. Торијум-232 и производи његовог распадања, унесени интравенозно

112. Треосулфан

113. Орто-толуидин, користи се у изради хемикалија од гуме, пестицида и боја

114. Винил хлорид

115. Ултраљубичасто зрачење

116. X-зрачење и гама зрачење

индепендент.цо.ук/Блиц

Можда ти се свиди

Оставите коментар