Почетна » СВЕ ВИШЕ ЉУДИ ЖИВИ У РОПСКМ УСЛОВИМА: Шокираће вас колико их је у Србији, Хрватској и Црној Гори!

СВЕ ВИШЕ ЉУДИ ЖИВИ У РОПСКМ УСЛОВИМА: Шокираће вас колико их је у Србији, Хрватској и Црној Гори!

од admin
0 коментар

У свети скоро 46 милиона људи живи у модерном ропству.

У Индији је највише робова у апсолутном броју, а у Северној Кореји пропорционално у односу на број становника.
Индекс објављује аустралијска организација за људска права Wалк Фрее Фоундатион. Организација је проценила да ове године у ропству живи 45,8 милиона људи што је за 30 посто више него 2015. године Оснивач ове организације Андру Форест каже да се ситуација у свету се погрошава због глобалног расељавања и миграција које повећавају изложеност свим облицима ропства.

Случајеви модерног ропства пронађени су у свих 167 земаља обухваћених истраживањем. У Индији 18,4 милиона људи живи у ропским условима.Као најгора проглашена је Северна Кореја због тога што на сваких 20 становника једна живи у ропским условима. Најмање људи у модерном ропству живи у Европи, али их ипак има 1,24 милиона. То се највише на односи на прислини ради и сексуално искоришћавање.

У Хрватској у ропским условима живи 17.100 људи што је 0,4 посто хрватског становништва, а слични су подаци и за Србију и Црну Гору. Исти проценат имају на пример Грчка, Чешка и балтичке земље.Све земље у Еуропи имају законе којима се кажњава ропство, а Хрватска се уз Холандију, Британију, Шведску и Португал наводи међу земљама с најбољим одговором на проблеме модерног ропства.

У тих пет земаља постоје државни програми помоћи жртвама, здравствени и образовни програми за основне школе, специјализоване полицијске јединице за борбу против модерног ропства, програми обуке за снаге безбедности…
Према подацима агенције УН-а за рад (ИЛО) 21 милион људи широм света жртве су присилног рада, али ти подаци не укључују све облике ропског односа. Према индексу за 2016 на Азију у којој је највећи број неквалифицираних радника у свјетској текстилној, прехрамбеној и технолошкој индустрији, отпада две трећине светског ропског рада.

 

(jutarnji.hr)

Можда ти се свиди

Оставите коментар