Paradajz iz Makedonije, lubenice i dinje iz Grčke, kajsije i breskve iz Italije, slika su Bajlonijeve pijace ovih dana.
– Za domaći paradajz i paprike je još rano, tek pristižu, tako da ih uvozimo iz Makedonije. Sve ostalo na našoj tezgi je domaće – krastavci, mladi krompirići, tikvice, šargarepe – kaže S. M. iz Višnjice.
Robu iz Debeljače prodaje Z. M., na čijoj se tezgi takođe prodaje uvozni paradajz.
– Kada ćemo imati domaći paradajz, najviše zavisi od vremena, dok će cenu određivati uslovi na tržištu – objašnjava Z. M.
LUBENICE I DINJE „NA KRIŠKE“
Lubenice i dinje uvoze se iz Grčke, dok su kajsije i breskve iz Italije, a tezga Milorada iz Beograda jedna je od retkih na kojoj se oni prodaju.
– Građani mnogo manje kupuju nego ranijih godina – kaže Milorad, koji drugo voće i povrće nabavlja iz okoline Šapca.
NAJVIŠE JAGODA I TREŠNJI
Iz raznih delova Srbije i Beograda, trešnje i jagode prodaju se na skoro svakoj tezgi. Najjeftinije su jagode iz Vrčina, koje se mogu naći već za 100 dinara po kilogramu, a među skupljima su one sa Cera, koje su 170. Trešnje su uglavnom iz Grocke, a koštaju od 150 do 350 dinara.
U SUPERMARKETIMA I DOMAĆE I STRANO
Ponuda u supermarketima nešto je drugačija nego na tezgama pijaca, a kako kažu u „Univereksportu“, voće i povrće nabavljaju od domaćih proizvođača uglavnom sa teritorije Vojvodine.
– Celokupna ponuda voća i povrća, isključujući citruse, u našim prodajnim objektima je sa domaćeg tržišta. Domaćem proizvodu priključujemo ponudu iz uvoza i kada želimo potrošaču da omogućimo pristupačniju cenu, kao što je na primer slučaj sa domaćim belim lukom, koji je znatno skuplji od uvoznog – kaže Olivera Ćirković iz „Univereksporta“.
U kompaniji „Delez Srbija“, koja je vlasnik Maxi, Tempo i Shop&Go objekata, prodaje se voće i povrće iz cele Srbije – lubenice su uglavnom iz Mačve, šargarepa iz Begeča, a jabuke iz Čelareva.
– Namirnice koje ne uspevaju u našoj zemlji ili ih nema dovoljno tokom cele godine na tržištu Srbije, primorani smo da uvozimo. Od oktobra do juna limun tradicionalno uvozimo iz Španije, Turske i Italije – kaže Milica Popović iz kompanije „Delez Srbija“.