Iako su beogradske pijace pune jagoda i trešanja, uzgajivači su nezadovoljni cenama i štetom izazvanom jakim kišama. Kilogram jagoda košta od 150 do 250 dinara, a trešanja od 350 do 500, što je proizvođačima, kako kažu, nedovoljno da pokriju troškove.
– Mnogo jagoda nam je propalo, situacija nikad nije bila gora jer kiše su bile neprestane, a jagode ne podnose toliko navodnjavanje – priča nam na Bajlonijevoj pijaci Rajko Belanovic iz Gornjeg Milanovca, razočaran time što su ulaganja velika, a profit slab, pogotovo zato što i, žali se on, cena otkupa nije viša od 80 dinara.
Da bi spasli sadnice natopljene velikim kišama, voćari su pronalazili razne načine za branje, otkriva nam Mara Jovanović iz Begaljice, koja svoju robu takođe prodaje na Bajlonijevoj pijaci.
– Stavljali smo slamu između redova da bismo mogli da dođemo do jagoda, da nam ne propadnu, sve smo u njih uložili, od toga živimo – kaže Mara.
I ono što od kiše nije propalo toliko je lošeg kvaliteta da uzgajivači ne pamte da im se ranije desilo ovo što trpe sada – čak i na najboljim sortama jagoda i trešanja svejedno su, kažu, na gubitku. Zato ne čudi što se kupci žale da je ukus ovog voća „voden”.
– Najbolje sorte jagoda, koje su ranije bile skuplje, sada imaju istu cenu kao i ostale. Ovako nikad nije bilo – kaže Milovan Mišović iz Mrčajevaca, koji je svoju tezgu za prodaju zakupio na Cvetkovoj pijaci.
Slično je i s trešnjama, kojima kiša smeta i više nego jagodama. Jedino zahvaljujući tome što je ovo još rana sezona, cena jednog kilograma trešanja ipak ide i do 500 dinara.
– Na nekim mestima nije ni rodilo pošto trešnje nikako ne vole kišu. Probira se ono što iole valja, pa to iznosimo pred mušterije – navodi Ubljanin Dušan Radovanović, koji zbog prodaje svog voća poteže do Cvetkove pijace.
Osim lošeg vremena, sadnice su spopadale i mnoge bolesti. Zato uzgajivači kažu da se sve češće pitaju isplati li im se da i dalje sade jagode, utoliko pre što je sezonskog radnika koji će ih obrati sve teže naći.
– Niko neće da bere za dnevnicu manju od 4.000 dinara. A uzgajivača mnogo košta već i sama proizvodnja, pa još kad tome dodate tolike dnevnice i nekoliko radnika… Previše je to izazova – kaže Vladimir Tutulugdžija, nakupac iz Sremske Mitrovice, koji kupce čeka na Cvetkovoj pijaci.
Vladimir objašnjava da niske cene idu na štetu i uzgajivačima i nakupcima jer mnogo treba da se proda jagoda da bi se pokrili honorari za radnike, kao i zakup tezgi na pijaci, a tu su i porez, socijalno i penziono osiguranje. Ali, ruke ne smeju da dignu. Čitave porodice žive od proizvodnje jagoda i trešanja pa im ne preostaje ništa drugo nego da prodaju i po niskim cenama. Na beogradskim pijacama tek negde se mogu pronaći i maline za 1.000 dinara po kilogramu, ali ako se nastave ovakvi vremenski uslovi, koji malini ne idu u prilog, proizvođači mogu biti izloženi još većim gubicima.