Рекордне површине под озимим усевима: Јесења сетва 2025. већа за 5,5 одсто
Републички завод за статистику (РЗС) објавио је најновије податке о завршеној јесењој сетви 2025. године, који указују на значајан пораст пољопривредних активности у Србији. Према званичним подацима, засејано је укупно 842.347 хектара, што је за 5,5% више у односу на претходну годину.
Пшеница и даље доминира српским ораницама
Највећи раст забележен је код стратешких култура, а пшеница потврђује свој статус најважнијег усева:
-
Пшеница: Повећање од 5,2% у односу на прошлу годину.
-
Десетогодишњи просек: Површине под пшеницом су за чак 6,7% веће у поређењу са просеком од 2015. до 2024. године.
Шта су пољопривредници сејали више, а шта мање?
Поред пшенице, приметна је већа заступљеност и осталих житарица и индустријског биља:
-
Раж: Највећи скок од 8,5%.
-
Јечам: Повећање површина за 8,0%.
-
Уљана репица: Раст од 7,5%.
С друге стране, једина култура која бележи пад је овас, којег је засејано за 5,7% мање него у претходном циклусу.
Анализа: Повратак сигурним културама
Економисти и агроекономски стручњаци овакав тренд објашњавају тежњом пољопривредника ка сигурнијим приносима и стабилнијим тржишним ценама које нуде пшеница и јечам, док се површине под овсом смањују због промена у сточарској производњи и мање потражње.
Овако обимна сетва даје добру основу за извозне потенцијале Србије у 2026. години, под условом да временски услови током пролећа буду повољни.
Извор: Републички завод за статистику (РЗС) Приредио:
