Posle Srebrenice i „Oluje“, stiže novi povod za dodatno pogoršavanje stanja u regionu – Dejton.
Dvadeseta godišnjica Dejtonskog sporazuma, koja zvanično pada u novembru, ali čija će obeležavanja početi već od rane jeseni, zakomplikovaće situaciju u Bosni, a od Srbije će se tražiti da se svrsta na neku od sukobljenih strana.
Pored toga, na ivici su odnosi sa Hrvatskom, Mađarskom, Albanijom, Grčkom i Makedonijom. Srbija, u centru Balkana, uglavnom služi kao vreća za udaranje ili moneta za namirivanje tuđih računa.Bivši ambasador Srbije u BiH Ninoslav Stojadinović kaže za „Blic“ da su razlozi za sukobljavanja u geopolitičkoj poziciji Srbije, ratnom nasleđu u regionu, kao i u veoma kompleksnoj situaciji u kojoj se Evropa nalazi.
Što se tiče novih problema, on objašnjava da Grčka ima svoje političke i ekonomske teškoće i veoma složenu poziciju u EU pa se sve češće pominje mogućnost da će priznati Kosovo. Stojadinović smatra da je, međutim, dobro što ćemo konačno dobiti „izvanrednog ambasadora u Atini“.
Politički analitičar Branko Radun ocenjuje za „Blic“ da su problemi sa Hrvatskom eskalirali, dok su nesuglasice s ostalima trenutne.
– S Grčkom imamo dobre odnose, ali oni promovišu albansku nezavisnost, što mi ne možemo da prihvatimo. Mađari zidom sebe štite od talasa izbeglica, a to nama ne može da bude po volji. Sukobe dodatno potpiruju stranci želeći da uspostave dominaciju – kaže Radun.
Odbijanje Vučićeve ideje potvrda krize
– U Hrvatskoj je počela izborna kampanja. Ne samo HDZ već i aktuelna socijaldemokratska vlast menjaju retoriku i igraju na kartu nacionalizma. Imamo problem i sa BiH. Pokušavalo se sa reformom Ustava, visoki predstavnici su uzimali nadležnosti od Srpske, postojala je ideja za „unitarizacijom“. Potvrda da u regionu stvari ne idu najbolje je i u odbijanju inicijative premijera Aleksandra Vučića za ustanovljavanje zajedničkog dana sećanja – smatra Ninoslav Stojadinović.
Ima i nešto dobro
Ipak, u odnosima Srbije sa zemljama regiona postoji i niz pozitivnih stvari.
Saradnja sa Crnom Gorom je mnogo bolja nego ranije, za šta je najzaslužniji dobar lični odnos Aleksandra Vučića i Mila Đukanovića.
Bosna, Crna Gora i Makedonija su u vrhu liste glavnih trgovinskih partnera Srbije.
Prvi put se planiraju zajednički regionalni projekti, i to sa Albanijom, pa će u Beču krajem avgusta biti organizovana velika regionalna konferencija u prisustvu Angele Merkel.
S Rumunijom i Bugarskom nema većih problema, prestale su i priče o lošem položaju manjina.
Vučićev poziv članovima Predsedništva BiH da posle incidenta u Potočarima posete Beograd poslužio je smirivanju tenzija.
Postiže se stalni napredak u dijalogu sa Prištinom, zbog čega Srbija dobija pohvale najmoćnijih zapadnih zemalja
Nikola Tomić, Ivana Mastilović Jasnić Blic